تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۹ - ۱۶:۰۰ کد مطلب 116213

نکات عبرت آموز کودتای ترکیه

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان از موضع گیری ومحکوم کردن این کودتا امتناع می کند وحتی وزیر امورخارجه ایالت متحده آمریکا هم در اولین ساعات کودتا از موضع گیری درباره ی آن خود داری می کند وبعد اسنادی منتشر می شود که فرمانده کودتا گران وابسته نظامیه ترکیه در اسراییل بود.

به گزارش میدان۷۲ این کودتا بعد از آن شکل گرفت که مقامات ترکیه در مورد برخی از مسایل خاورمیانه تجدیده نظر کرده بودن به همین خاطر دخالت آمریکا در این کودتا موضوعی است که قابل بررسی وبحث است. اما نکته حائز اهمیت این کودتا نافرجام موضع گیری ومحکوم نکردن مقامات غربی وعربی در قبال این اقدام بود .عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان از موضع گیری ومحکوم کردن این کودتا امتناع می کند وحتی وزیر امورخارجه ایالت متحده آمریکا هم در اولین ساعات کودتا از موضع گیری درباره ی آن خود داری می کند وبعد اسنادی منتشر می شود که فرمانده کودتا گران وابسته نظامیه ترکیه در اسراییل بود. اما نکات عبرت آموز این کودتا:

۱ .جهانیان به این موضوع پی بردند که در روزگار امروز اراده ی مردم در مقابل تانگ وتفنگ قوی تر است
۲.دولت ومردم ترکیه به این موضوع رسیدند که یکی از کشور هایی که که در اولین ساعات کودتاآن را محکوم کرد کشور دوست وهمسایه اش جمهوری اسلامی ایران بود در حالیکه آمریکا وعربستان سعودی در اولین ساعات این کودتانافرجام از موضع گیری نسبت به آن امتناع می کردند.
این کودتا سوالاتی را هم در ذهن پدید می اورد؛ چطور آمریکا که بزرگ ترین پایگاه نظامی را در ترکیه دارد از این کودتا بی خبر بود؟
در حالیکه اکثر کشور ها در اولین ساعات کودتای نافرجام،آن را محکوم کردند اما آمریکا وعربستان از موضع گیری در قبال آن خود داری کردند؟
چرا اتحادیه ی اروپا از محاکمه واعدام کودتا گران وحشت دارد ومسئول سیاست خارجه این اتحادیه در سخنان مداخله جویانه می گوید اگر دولت ترکیه کودتا گران را محاکمه واعدام دسته جمعی کند موضوع پیوستن این کشور به اتحادیه ی اروپا ضعیف خواهد شد؟
آیا این دخالت آشکار در امور داخلی وامنیت ملی یک کشور نیست؟

اما نتیجه ونکته آخر:

دولت ترکیه باید از این کودتا نافرجام درس گرفته وبداند دوستانی که فقط ادعای دوستی دارند درمواقع حساس وضروری درکنارشان نیستند وشاید این موضوع برای همه جهان مشخص شده ، بخصوص در بحث ترکیه کمی پر رنگ تر شد که دورویی ومنافق بودن از مصادیق کشور آمریکاست.
مقام معظم رهبری: منافق واقعی آمریکاست.نفاق واقعی عملی است که اینها دارند انجام می دهند.

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    یعنی میخوای بگی ماهم نو کودتا دست داشتیم؟.

    ما و روسیه و اسرائیل؟.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: