تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۳۰ - ۰۷:۵۰ کد مطلب 116239

گزارشی از یک ساله شدنِ "خسارت محض"

اذعان همه به برجام «تقریبا هیچ»/ شیفت دستاوردها از «اقتصاد» به «توهم»!

در حالی که برجام در دست یابی به مهمترین هدف خود یعنی لغو تحریم ها ناکام مانده است برخی از دولتمردان و موافقان رسانه ای آنها تلاش دارند تا دستاوردی خیالی برای برجام ایجاد کنند! مساله رفع خطر جنگ از سر ایران!!

میدان ۷۲:

لیل پدیده سیاسی برجام کاری ساده ای نیست. معمولا در تحلیل های سیاسی سه مولفه اساسی ساختار، کارگزار و روابط نهادی و محیطی که رویداد سیاسی در آن اتفاق می افتد مورد تحلیل قرار می گیرد. در داستان برجام نیز بازیگران داخلی، بازیگران منطقه ای، بین المللی و از هم مهمتر ساختارها و قواعد حاکم بر نظام بین الملل نقش تعیین کننده ای در پیدایش این پدیده سیاسی داشته است که بی شک تحلیل و شناخت آن نیازمند تحقیقات و کارهای بنیادین است.

تحلیل برجام از نوواقع گرایی تا سازه انگاری/ دو منظر متخالف

اما به طور کلی و مطابق با نظریات شناخت روابط بین الملل به طور کلی از دو دیدگاه واقع گرایی و برساخت گرایی می توان پدیده برجام را مورد مطالعه قرار داد.

واقعیت آن است که در حوزه نظری رویه‌ای کاملاً رئالیستی و پراگماتیستی بر حوزه دیپلماسی غرب و به ویژه ایالات متحده حکمفرماست. برخلاف نگاه‌های ایده‌آلیستی افرادی همچون کانت در حوزه روابط بین‌الملل که انسان را دارای سرشتی همگرا با صلح می‌پندارند و حذف جنگ را با دستیابی به ابزارهای بین‌المللی امکان پذیر می‌خوانند، نظریه‌پردازان واقع‌گرایی کلاسیک تأکید ویژه‌ای بر اتکای روابط بین کشورها بر مفهوم قدرت دارند. بن‌مایه فلسفی رئالیسم کلاسیک نیز مبتنی بر عقاید ماکیاولی و هابز است که جنگ همه علیه همه و همچنین موضوع صیانت از نفس را اولویت زندگی بشری می‌پندارند.

همچنین از نگاه واقع‌گرایان ایدئولوژی و اخلاق و حقوق ظاهری برای منفعت هستند و اصالت حقیقی ندارد این قدرت و منفعت است که رفتار کشورها را شکل می‌دهد. حتی در نوواقع‌گرایی نیز رگه‌های اصیل همین جریان ادامه دارد و افرادی همچون کنت والتز تأکید دارد که قواعد سیاست بین‌الملل را در همه زمینه بازیگران صاحب قدرت شکل می‌دهند. در چنین شرایطی ساختارهای بین‌المللی نیز تنها در شرایطی کارا هستند که موازنه قوا بین تمامی قدرت‌ها وجود داشته باشد و در شرایط غیر از موازنه قوا این مکانیسم‌ها عملاً کارا نخواهند بود و باز همان قدرت فائقه است که حرف نخست را می‌زند.

آنچه که نگارنده از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول مدت مذاکرات در دولت جدید برداشت کرده تأکید ویژه و محوری ایشان بر موضوع بدبینی نسبت به امریکا است. رهبری در این نشست بارها از عباراتی همچون لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبه درآوردن، اهل چک‌وچانه کردن، اهل از پشت خنجر زدن، اهل فریب و دروغ و نقض ‌عهد و حرکت در خلاف جهت صحیح و. . . برای تبیین رفتارهای امریکا در مذاکرات و عرصه بین‌المللی استفاده کردند. ایشان مبنای رسیدن به چنین تصویری از سیاست خارجی ایالات متحده را نیز موضوع تجربه دانستند و فرمودند: من البته هیچ‌وقت نسبت به مذاکره با امریکا خوش‌بین نبودم. نه از باب یک توهم بلکه از باب تجربه؛ تجربه کردیم.

در مقابل این نوع نگاه توام با واقع گرایی ، رویکردی نیز به نام برساخت گرایی یا سازه انگاری وجود دارد که چه دولت اوباما و چه تیم مذاکره کننده هسته ای بدان اعتقاد دارند و یا حداقل اگر بدان شناخت نیز نداشته باشند بر اساس آن عمل می کنند. الکساندر ونت (Alexander Wendt) (متولد ۱۹۵۸ در ماینز، آلمان غربی) دانشمند علوم سیاسی و روابط بین‌الملل و همچنین استاد کنونی امنیت بین‌الملل در دانشگاه ایالتی اوهایو از دانشمندان اصلی سازه‌انگاری اجتماعی در زمینه روابط بین‌الملل است.

ایده کانونی در این نظریه برساخته شدن نظام بین الملل و به تبع پدیده های بین المللی است. در این نوع نگاه روابط بین الملل از زیرساخت هایی همچون آگاهی، فرهنگ ، مذهب و … جوامع شکل می گیرد و لذا ایجاد تغییر در روابط کشورها نیز نیازمند تغییر در ذهنیت هاست. به طور کلی سازه انگاری سیاست بین الملل را بر اساسیک هستی شناسی رابطه ای می بیند و به عوامل فکری مانند فرهنگ ، هنجار ها و انگاره ها بها می دهد. کانون توجه سازه انگاری آگاهی بشری و نقشی است که این آگاهی در روابط بین الملل ایفا می کند.نوعی خوش بینی مزمنی که از ابتدا در تیم مذاکره کننده هسته ای نیز نسبت به رابطه با آمریکا و حل مشکلات فی ما بین وجود داشته است به نظر می رسد از دل همین طرز تفکر بیرون آمده است.برخی معتقدند اساس خصومت بین ایران و آمریکا از ذهنیت غلطی است که دو کشور نسبت به هم دارند.

یک سال گذشت، اذعان همه به تقریبا «هیچ بودن» برجام

بیش از یک سال از انعقاد توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ می گذرد.در حالی که پیش از دست یابی به توافق هسته ای عملا از سوی دولت برجام به عنوان یک اقدام با توان معجزه سا برای بهبود سطح زندگی مردم عادی کشور ارائه می شد این روزها هیچ کسی حتی رسانه های غربی نیز معتقد نیستند برجام توانسته تغییر در معیشت مردم ایران صورت دهد. این در حالی است که هنوز اظهار  نظرهای جذاب و خیره کننده مسئولان دولتی درباره دستاوردهای  اقتصادی برجام به راحتی در فضای مجازی موجود است.

۵/۳/۱۳۹۴ اکبر کمیجانی

(قائم مقام رییس کل بانک مرکزی)

پایگاه خبری میدل ایست آی به نقل از قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی ایران نوشت در صورت انعقاد توافق هسته ای و لغو تحریم ها، رشد اقتصاد این کشور در سال جاری ۲ درصد بیشتر خواهد شد. tasnimnews.com
۷/۵/۱۳۹۴ حجت الاسلام روحانی

(رییس جمهور)

اجرای توافق هسته‌ای فرصت بی‌سابقه‌ای برای تقویت تولید داخلی و بازارگشایی صادراتی است. پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
۲/۶/۱۳۹۴ انصاری (معاون پارلمانی رییس جمهور) تصور می‌کنیم با همراه شدن زمینه سرمایه‌گذاری‌ها با اجرایی شدن توافق هسته‌ای دولت بتواند گام‌های بلندتری را در زمینه اشتغال و تولید بردارد. سایت انتخاب
 ۲۱/۴/۱۳۹۴ محمد رضا نعمت زاده

(وزیر صنعت، معدن و تجارت)

برخلاف برخی ها که فکر می کنند با رسیدن به توافق درهای کشور باز می شود و واردات صورت خواهد گرفت ما به دنبال یک حرکت جهشی در زمینه صادرات هستیم، هرچند یک سری نیازمندی های کشور باید وارد شود چرا که این واردات به نفع کشور نیز است. khabaronline.ir
۲۴/۳/۱۳۹۴ علی یونسی

(دستیار ویژه رییس جمهور)

جوانان مشکل عدم استطاعت مالی برای ازدواج دارند و دولت وظیفه دارد این مشکلات را برطرف کند و امیدوارم با لغو تحریم‌ها این مشکلات برطرف شده و کارهای عمرانی نیز با سرعت بیشتری انجام شود. خبرگزاری فارس
۱۸/۵/۱۳۹۴ غلامعلی کامیاب

(معاون ارزی بانک مرکزی)

با انجام توافقات هسته‌ای، … افزایش صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی و به دنبال آن افزایش درآمدهای ارزی را خواهیم داشت. cbi.ir

سامانه بانک مرکزی

  ۳۰/۴/۱۳۹۴ ولی الله سیف

(رییس کل بانک مرکزی)

یکی از مشکلات ما نبود ارتباط با بانک‌های خارج از کشور است که بر اساس این توافق این ارتباط برقرار خواهد شد، همچنین بر اساس این توافق عملیات سوئیف از سر گرفته می‌شود. eghtesadnews.com
۱۸/۵/۱۳۹۴ غلامعلی کامیاب

(معاون ارزی بانک مرکزی)

رفع تحریم‌ها مطابق با مقررات ارزی و ریالی و قوانین پولی و بانکی روابط کارگزاری بانکی گسترش می‌یابد. ضمن اینکه سطح روابط بانک مرکزی و بانک‌های کشور با بانک‌های تراز اول دنیا امکان بهره‌مندی از خطوط اعتباری، دانش بانکی و خدمات نوین آن‌ها را فراهم خواهد آورد. cbi.ir

سامانه بانک مرکزی

اما علی رغم همه این خوش بینی ها در عمل برجام هیچ دستاورد اقتصادی برای کشور نداشته است.اگرچه برخی رفت و آمدهای دیپلماتیک به ایران در شرایط پسابرجام افزایش یافته اما این رفت و آمدها ثمره اقتصادی نداشته است.

به تعبیر ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.به نوشته پایگاه اینترنتی بلومبرگ، آقای سیف گفته ایران سه ماه بعد از اجرای شدن برجام، توان دست‌یابی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ضبط‌شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است.رئیس بانک مرکزی ایران اضافه کرد با آنکه قرار است سپرده‌های ایران در بانک‌های خارج از کشور قابل دسترس باشند، بانک‌های اروپایی کماکان نگران نقض قوانین آمریکا و مواجه شدن با جریمه‌های سنگین این کشور هستند.

در ماه‌های پایانی سال گذشته بود که علی اکبر صالحی نیز در یک گفت‌وگوی خبری به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اعضای تیم مذاکره کننده پرده از واقعیتی برداشت که پیشتر دولت خلاف آن را مطرح می‌کرد. صالحی چند ماه بعد از اجرای برجام رسماً اعلام کرد که تحریم‌ها لغو نشده است.رئیس سازمان انرژی اتمی در آن گفتگو، اعلام کرد که غرب در اجرای تعهدات خود براساس برجام، تأخیر دارد و هنوز برخی تحریم‌ها برداشته نشده است. صالحی در ادامه، «رفع تحریم به‌موجب توافق»‌ را از مصادیق این تأخیر برشمرد و گفت:تا الآن برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایشان را به‌طور کامل پایان نداده‌اند چرا که قبلاً تعهد داده‌اند که با ایران مراوده تجاری نداشته باشند. ما هنوز منتظر هستیم که وزارت خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند. هیئت انرژی اتمی مسئول این بخش نیست اما ارزیابی من این است که سیر امور به‌طور نسبی خوب است. البته این روزها به غیر از صالحی و سیف، خود ظریف و عراقچی نیز تائید می کنند که طرف مقابل در لغو تحریم های بانکی به عنوان اصلی ترین بستر رفع تحریم های اقتصادی علیه ایران کم کاری کرده اند.

شیفت دستاوردهای خیالی برجام از اقتصاد به جنگ! / انحرافات خطرناک در سخنان عراقچی

اما در حالی که برجام در دست یابی به مهمترین هدف خود یعنی لغو تحریم ها ناکام مانده است برخی از دولتمردان و موافقان رسانه ای آنها تلاش دارند تا دستاوردی خیالی برای برجام ایجاد کنند! مساله رفع خطر جنگ از سر ایران!!

استارت و کلید این داستان را به نوعی خود روحانی در سفر به همدان زده بود. روحانی رئیس جمهور در جریان سفر به استان همدان و در جمع مردم همدان در سال ۹۴ گفته بوده :بعد از ۲۳ ماه تلاش و مذاکره توسط دیپلمات‌های ملت به نقطه‌ای رسیده‌ایم کهتوانسته‌ایم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریمو امنیت واقعی را به کشور بازگردانیم!

پس از آن نیز مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور این داستان را جدی تر کرد.

مجید انصاری گفته بود: «من به اندک کسانی که مخالف اجرای برجام هستند و چشم بر واقعیت بسته‌اند و بدیهیات را منکر می‌شوند، عرض می‌کنم شما که می‌گویید برجام چه نتیجه‌ای داشته است من به شما عرض می‌کنم که اگر برجام نبود وضعیت امروز ایران چگونه می‌شد. رئیس جمهور فرانسه در دیداری که با آقای روحانی داشته است «رسماً گفته» که قرار بوده است به ایران حمله نظامی انجام شود و این حمله قطعی شده بوده و تنها در زمان اجرای آن اختلاف نظر وجود داشت که انتخابات سال ۹۲ در ایران و مذاکرات هسته‌ای، سایه جنگ را از سر ایران برداشت». اکنون نیز و در جشن تولد یک سالگی برجام تقریبا همه در حال قالب کردن «دستاوردهای خیالی» برجام به جای وعده های نسیه ای اقتصادی هستند که در پیشابرجام عنوان شده بود.

حتی در نکته ای جالب اخیرا عراقچی مدعی شده مهمترین دستاورد برجام مساله حفظ استقلال کشور و تثبیت حقوق هسته ای بوده نه رفع تحریم ها!! در حالی که همین دستاوردها پیش از مذاکرات نیز وجود داشته و دیگری نیازی به هزینه کردی مثل تعلیق فعالیت های هسته ای نبود!

عراقچی در این زمینه می گوید: قطعا یکی از اهداف مذاکرات برداشته شدن تحریم‌ها بوده، ولی فراموش نکنیم که تمام خواسته ما رفع تحریم‌ها نبود. خواسته‌های بزرگ‌تری هم وجود داشته که نباید فراموش شود، ما نباید برجام را منحصر کنیم به برداشته شدن تحریم‌ها که البته هدف مهمی است و مطالبات ما هیچ‌گاه از طرف غربی در این زمینه کاهش پیدا نخواهد کرد.

اما یک خطر جدی که در سخنان اخیر عراقچی ظهور و بروز پیدا کرده مساله موضوع خوش بینی دوباره به مذاکره با آمریکا برای رفع دیگر تحریم هاست!

عراقچی در کنفرانس اخیر خود در خصوص یکسالگی برجام می گوید: در همه‌جا این را به ما ایراد می‌گرفتند و ما هم جواب می‌دادیم که در موضوعات هسته‌ای تنها اجازه مذاکره داریم و در موضوعات غیرهسته‌ای ما نه اجازه مذاکره داریم و نه طالب مذاکره هستیم و لذا تحریم‌های غیرهسته‌ای در جای دیگری اگر نظام روزی صلاح بداند، باید بررسی شود و الان بنای این کار را نداریم.

کلام آخر

آنچه مشخص است پدیده های نظام بین الملل را پیش و بیش از امور بین الاذهانی واقعیت های میدانی رقم می زند. مذاکرات هسته ای و برجام یک تجربه خوب بود از اینکه آیا با تغییر ذهنیت ها می تواند خصومت بین ایران و آمریکا پایان یابد یا خیر! که کاملا مشخص شد ریشه های این خصومت ها مبتنی بر رویدادهای تاریخی و تضاد منافعی واقعی دو کشور به ویژه در سطح منطقه است.اکنون نیز دولت به جای حواله کردن دستاوردهای برجام به امور خیالی بهتر است با واقعیت های میدانی کنار بیاید و توام با شکست بودن ایده برجام به مثابه حلال مشکلات کشور را بپذیرد. در این شرایط مردم نیز مظنون اصلی این شکست را خود آمریکایی ها قلمداد می کنند و این ترس که دولت بیش از گذشته زیر فشار منتقدین خواهد رفت از اساس غلط است.

اما اینکه برخی از دولتمردان همچنان اعتقاد به آفتاب تابان بودن برجام داشته باشند و در خصوص منافع آن غلو کنند به طور جدی به پاشنه آشیل دولت تبدیل خواهد شد و بعید نیست روحانی به خاطر اصرار بر همین مواضع نادرست در نهایت مجبور شود ریاست جمهوری ۴ ساله ای را تجربه کنند. خطرناک تر از آن نیز این است که دولت احساس کند برای کسب منافع واقعی برجام مجبور است وارد حوزه های دیگری مانند حقوق بشر ، موشکی ، تروریسم، نظارت های مالی و… شود .بدون شک این فرایند گام به گام مصداقی از تحقق پروژه نفوذی است که رهبری معظم انقلاب اخیرا به جد بر روی آن تاکید دارند.

منبع:خبرگزاری بسیج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: