تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۳۰ - ۱۱:۵۵ کد مطلب 116288

گاردین:روحانی با “احمدی‌نژاد” رو به رو خواهد شد

گلکار می گوید: در زمانیکه همتای اصلاح طلب سابق احمدی نژاد( رئیس جمهور اسبق) در رابطه با گفتگوی تمدن ها در دانشگاه صحبت می کرد، احمدی نژاد در حال سفرهای استانی به اطراف ایران بود. این سفرها توسط خیل عظیمی از مردمی که نادیده گرفته شده بودند، همراه بود.

به گزارش میدان ۷۲ روزنامه گاردین در گزارشی با تیتر” نظرسنجی، پیش بینی تاریکی برای حسن روحانی رئیس جمهور ایران دارد” نوشت: آخرین نظرسنجی موسسه کانادایی iranpoll که با دانشگاه مریلند همکاری می کند، خبر بدی برای ریاست جمهوری حسن روحانی دارد. سه چهارم ایرانی هایی که از ۱۷ تا ۲۷ ژوئن مورد مصاحبه قرار گرفته اند می گویند که در نتیجه توافق هسته ای، هیچ بهبودی در شرایط اقتصادی بوجود نیامده است. با انتخاباتی که سال آینده برگزار می شود، احتمالا روحانی باید با رییس جمهور سابق ایران یعنی احمدی نژاد رو در رو شود.

گاردین:روحانی با

فقر و نابرابری در ایران افزایش یافته است

در ماه منتهی به مارس رشد اقتصادی در ایران، بسیار کمتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت. یک بیزینسمن ایرانی می گوید او فکر می کرده در بهترین حالت رشد حداکثر ۰٫۹ درصدی وجود خواهد داشت. اما دولت، رشد ۳٫۹ درصدی را در سال جاری پیش بینی می کرد.

این روزنامه بریتانیایی می نویسد: در مارس گذشته، مرکز ملی آمار گزارش داد که فقر و نابرابری در ۱۲ ماه گذشته افزایش یافته است. ایرانیان فقیر هدف رقیبان بنیادگرای روحانی هستند و فساد پرداخت ها( حقوق های نجومی) به عنوان دستاویزی برای آنهاست.

اخراج رییس یکی از بانک های ایرانی در ژوئن توسط دولت، یک کار بی سابقه بوده است. این کار با سخن آیت الله خامنه ای در دیدار با کابینه و با بیان این که حقوق های نجومی حمله ای به ارزش های ما بود، انجام شده است. آیت الله خامنه ای بیان داشت که باید حتما این حقوق ها پیگیری شود و نتایج به مردم اعلام شود. در میان اخراج شدگان، رییس بانک رفاه نیز بوده که در ماه، ۷۸هزار دلار حقوق به او پرداخت شده است. درصورتی که سطح حقوق پایه در ایران ۲۷۶ دلار در ماه است.
بنیادگرایان به پیروزی مقتدرانه احمدی نژاد افتخار می کنند

بنیادگرایان نه فقط به نوستالژی های خود مانند اجرای برابری و مساوات در انقلاب ۱۹۷۹ و فدا کردن افراد پاک و نجیب خود در جنگ ایران و عراق بلکه به پیروزی مقتدرانه احمدی نژاد در سال ۲۰۰۶ با” شعار قرار دادن پول نفت در سفره ایرانیان”، افتخار می کنند. بنابراین جایزه ها و بذل و بخشش هایی که به تکنوکرات ها داده می شود( حقوق های نجومی) باعث خوشحالی آنها خواهد شد. این بذل و بخشش ها مردم را یاد روحانی، متحدانش و هم چنین رییس جمهور گذشته ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی را می اندازد.

، این روزنامه در ادامه می نویسد: سعید گلکار مدرس دانشگاه Northwestern در آمریکا و عضو ارشد در شورای همکاری های جهانی دانشگاه شیکاگو معتقد است فساد پرداخت های نجومی ممکن است به صورت غیر مستقیم، پتانسیل دیگری در بنیادگرایان به نام پرویز فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی ایجاد کند.
احمدی نژاد ساده زیست است

گلکار در ادامه می گوید:” احساسات زیادی بر علیه فساد وجود دارد به همین دلیل فتاح حقوق خود را آنلاین به نمایش گذاشت تا نشان بدهد که ماهانه فقط ۲۳۸۰ دلار حقوق می گیرد. یعنی بسیار کمتر از اعضای دولت یازدهم و در واقع او هم مانند احمدی نژاد ساده زیست است. فتاح همچنین ارتباطاتی با تشکیلات سپاه پاسداران مانند بنیاد تعاون سپاه و قرارگاه خاتم دارد. او رئیس موسسه ای( کمیته امداد امام خمینی ) است که ۵ میلیون خانواده  ایرانی را تحت پوشش خود دارد.

گلکار اشاره می کند که بنیاد گرایان عکس فتاح را در کنار عکس رییسی قرار می دهند، کسی که آیت الله خامنه ای در مارس گذشته به عنوان رییس آستان قدس رضوی، بنیادی که حرم امام رضا علیه السلام در مشهد را کنترل می کند، انتخاب کرد.

گلکار می گوید:” همچنین آیت الله خامنه ای تغییراتی در نیروهای نظامی داده و باقری را به جای فیروزآبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح برگزید است. اگر شما این علائم را در کنار هم قرار دهید، آیت الله خامنه ای در حال تصمیمات جدی برای آینده است.”

ارتباط نزدیک روحانی با آیت الله خامنه ای برای پذیرش توافق هسته ای، مساله ای حیاتی در مواجهه با انتقادها بود. اما اشکال در رفع تحریم ها و همچنین قانون ممنوعیت فروش بوئینگ به ایران، سخن بنیاد گرایان در رابطه با پایان ناپذیر بودن دشمنی آمریکا را تایید می کند.

آیت الله خامنه ای می گوید تهران تا زمانی که واشنگتن زیر برجام نزند آن را انکار نمی کند. همچنین گروهی که توافق را به عنوان قدم مثبت قبول کرده و گروهی که آن را به عنوان جام زهر تلقی کرده اند در حال از دست دادن شوق و اشتیاق خود هستند. این احتمال نیز وجود دارد که نظر احزاب سیاسی در ایران تغییر کرده و روحانی را تضعیف کنند.

گلکار می گوید:” روحانی بر روی طبقه میانی جامعه و شهرهای بزرگ تمرکز کرده و مردم فقیر می گویند ما به چه دلیلی باید به روحانی تکنوکرات رای بدهیم؟ مردم می گویند این مدیران تکنوکرات ۲۴۰ میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند در حالیکه ما ۸۵۰ هزار تومان می گیرم!

بنیادگرایان از رسانه های عمومی که از شبکه های اجتماعی کمتر اهمیت دارد مانند مسجد و بسیج استفاده می کنند اما آنها از پتانسیل اینترنت آگاه هستند.

، این روزنامه می نویسد: بنیاد Iranpoll می گوید که ۲ درصد ایرانی ها حداقل یک بار در هفته برای اطلاع از اخبار در اینترنت آنلاین می شوند.

گلکار می گوید: در زمانیکه همتای اصلاح طلب سابق احمدی نژاد( رئیس جمهور اسبق) در رابطه با گفتگوی تمدن ها در دانشگاه صحبت می کرد، احمدی نژاد در حال سفرهای استانی به اطراف ایران بود. این سفرها توسط خیل عظیمی از مردمی که نادیده گرفته شده بودند، همراه بود. در واقع آنهایی که احساس طرد شدگی دارند امروز قدرتمند هستند و رییس جمهور روحانی زمان اندکی دارد تا با آنها ارتباط برقرار کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: