تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۰۷:۵۶ کد مطلب 116549

یادداشتی از عبدالرضا داوری

احمدی نژاد ۹۵؛ رونمایی از جغرافیای سیاسی نوین ایران/”جامعه گرایی” علیه “بازارگرایی”

سرنوشت آینده سیاسی ایران را نتیجه موازنه قوا میان “جامعه گرایان” با هدایت “محمود احمدی نژاد” و “بازارگرایان” با هدایت “اکبر هاشمی رفسنجانی” رقم خواهد زد؛ بازارگرایانی که دوبازوی “چپ و راست” شان را “اصلاح طلبان و اصولگرایان” سابق شکل میدهند و رمز اتحاد گفتاری و رفتاری آنان علیه محمود احمدی نژاد را باید در ائتلاف آنان در نقطه کانونی بازارگرایی بر سر حذف جامعه گرایی جستجو کرد.

میدان۷۲/عبدالرضا داوری: ۱- با مرگ قطعی تضاد کاذب “اصلاح طلب-اصولگرا” در انتخابات ۷ اسفند ۹۴، سپهر سیاسی ایران آبستن تحولات جدیدی شد که رونمایی از آن را میتوان در گفتارهای رییس دولتهای نهم و دهم از ابتدای سال جاری رصد کرد.

با دنبال کردن گفتارهای محمود احمدی نژاد در برنامه های سال ۹۵ او به وضوح با یک جامعه گرای تمام عیار
communutarianist
مواجه می شوید که:

اول- احمدی نژاد نه تنها “مالکیت خصوصی” را “مقدس” نمیداند بلکه مالکیت عمومی(توده ای نه دولتی) را بر مالکیت خصوصی مقدم می شمرد.

دوم- احمدی نژاد بر جنبه توزیعی عدالت تاکید دارد.

سوم- احمدی نژاد آزادی خواه و استبدادستیز است و ضمن دفاع از آزادی های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، از حاکمیت “همه” انسانها بر سرنوشتشان دفاع می کند.

چهارم- احمدی نژاد ضد امریکایی سخن می گوید اما نه از منظر نفی تمدن غرب-که آن را دستاوردی بشری می داند- که از منظر تضاد با امپریالیسم ، مقابله با سلطه کاپیتالیسم و انتقاد از انحصار منابع ثروت جهانی در دست اقلیت، از ادبیات ضدامریکایی بهره گیری میکند.

۲- در سپهر سیاسی نوین ایران، این بازارگرایان هستند که با محوریت اکبر هاشمی رفسنجانی در مقابل جامعه گرایان با محوریت محمود احمدی نژاد، صف آرایی کرده اند.
مساله “مبادله” برای بازارگرایان، مساله اصلی است و همه راهبردهای آنان بر پایه اصالت مبادله منابع قدرت، ثروت و منزلت بنا شده است و طبیعتا از آنجا که در هر مبادله ، افراد و گروههایی توان مشارکت دارند که از دسترسی به منابع پیش گفته بهره مند باشند، لذا در راهبردهای بازارگرایانه، توده های مردم به دلیل عدم دسترسی به منابع قدرت، ثروت و منزلت از سطح تحولات ملی و فراملی به کنار خواهند رفت. اصالت “مبادله” برای بازارگرایان موجب خواهد شد تا از منظر بازارگرایان:

اول- مالکیت خصوصی تقدیس شده تا سلب مالکیت عمومی(توده ای و نه دولتی) به نفع مالکیت خصوصی در دستور کار سیستم قرار گیرد.

دوم- با عدالت توزیعی به دشمنی برخاسته و آن را گداپروری بنامند.

سوم- آزادی و دمکراسی و حق تعیین سرنوشت را نه برای توده ها که برای اقلیت مسلط بر منابع قدرت(حاکمان)، منابع ثروت(کارافرینان) و منابع منزلت(آکادمیسین ها و انتلکتوئل ها) مطلوب بداند.

چهارم- گفتارهای ضدامریکایی را مخالف اصل “مبادله” در سطح جهانی و ضدتوسعه بداند.

در فرایند “مبادله”، بازیگران و کنشگران حداقل باید به یکی از منابع سه گانه “قدرت-ثروت-منزلت” دسترسی داشته باشند چه در غیر این صورت از “مدار مبادله” حذف میشوند.
این در حالی است که در فرایند “توزیع” منابع قدرت، ثروت و منزلت، توده های “محروم از دسترسی به منابع”، توانمند میشوند.
بر این اساس، تضاد جامعه گرایان باورمند به سیاستهای توزیعی با بازارگرایان باورمند به سیاستهای مبادله ای، تضاد اصلی در صحنه ایران امروز است.
سرنوشت آینده سیاسی ایران را نتیجه موازنه قوا میان “جامعه گرایان” با هدایت “محمود احمدی نژاد” و “بازارگرایان” با هدایت “اکبر هاشمی رفسنجانی” رقم خواهد زد؛ بازارگرایانی که دوبازوی “چپ و راست” شان را “اصلاح طلبان و اصولگرایان” سابق شکل میدهند و رمز اتحاد گفتاری و رفتاری آنان علیه محمود احمدی نژاد را باید در ائتلاف آنان در نقطه کانونی بازارگرایی بر سر حذف جامعه گرایی جستجو کرد.

 

 1. عباس شیرازی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  برادر بزرگوار اندیشه های درست وغلط خود را به دکتر آن هم بدون کد نسبت ندهیداینهابهانه به دست مخالفان می دهد.مثل خوددکترجامع کلان وزیربنائی سخن بگوئید

 2. جواد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بسیارعالی بود

 3. ali :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  جناحها با حسن و توده ها با محمود!

  ۱٫در ۹۶ قطعا در کنار حمایت اصلاح طلبان ، حسن روحانی در صورت کاندیداتوری مورد حمایت جریان سنتی و مدرن اصولگرایی به ترتیب به ریاست هاشمی و لاریجانی نیز خواهد بود.

  ۲٫ در ۹۶ قطعا احمدی نژاد در صورت حضور مورد حمایت توده ها خواهد بود تا فریاد “امان از توده ها” ی محمدرضا خاتمی در ۸۷ دوباره معنا یابد.

  استراتژی جریانات حامی دولت چه خواهد بود؟

  ۱٫ ادامه تخریب رقبا خصوصا رقیب اصلی با هدف حذف سیاسی جریان رقیب یا حذف شورای نگهبانی گزینه کاریزماتیک.

  ۲٫ موفق نمایی دولت در سال آخر با نشریات و رسانه ها گسترده در اختیار و نیز فشار به سیما با هدف القاء لزوم فرصت دوباره به دولت روحانی.

  ۳٫ نهایتا امید بستن به عدم حضور توده ها پای صندوق تا مانند مدل انتخابات اخیر مجلس تهران ، در سراسرکشور هم برای اولین بار بالاشهری ها و مرفهین بجای توده ها تعیین کننده رییس جمهور شوند که “میتوان گرانی ها ، رکودها و فیشها را عامل عدم استقبال توده ها تفسیر کرد” ولی ظاهرا در عمل این مدل انتخابات اخیر در تهران نمیتواند مانع حضور توده مردم در ۹۶ شود مگر اینکه گزینه مطلوب توده ها در انتخابات حذف شود و در پی آن انگیزه حضور توده ها به شدت افت کرده تا درنتیجه ضریب آراءشمال شهری ها و بعد توفیق پیروزی روحانی بالا رود!

  پس در نتیجه دو حالت ذیل رخ میدهد:

  حالت اول:
  عدم وجود گزینه کاریزماتیک توده ها = عدم حضور پرشور توده ها = پیروزی روحانی

  حالت دوم :
  وجود گزینه کاریزماتیک توده ها = حضور پرشور توده ها = شکست روحانی

  باید منتظر ماند…

  آنتی تزویر
  مرداد۹۵

 4. روستازاده :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  این تحلیل روشنگرایانه ای بود متشکریم بهتر است مردم نسبت به این موضوع که به سرنوشت مردم بستگی دارد مثل عقیده (جامعه گرایان و بازارگرایان)اگاهی داشته باشند وبهترین فکر را انتخاب کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: