تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۲۲:۱۵ کد مطلب 116699

تحلیل محتوایی سخنرانی دکتر احمدی نژاد در مسجد مسعودیه

“ احمدی‌نژاد روز پنجشنبه تا جایی که می‌توانست با سخنان کنایه‌آمیز و نیش‌دار، دولت روحانی را مورد هدف قرار داد. او گفت: اقلیت برخوردار، برای خودش حقوق‌های استثنایی و غیرقابل شمارش قائل است و برای فرودستان کمترین حقی قائل نیست. اینها دارند این سیستم اداری نوشته یا نانوشته را اجرایی می‌کنند.”

میدان ۷۲: ظهور انقلاب اسلامی در ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) به پشتوانه مردم و نه قدرت نظامی و حرکت مسلحانه شیوه جدیدی از حرکت های انقلابی در جهان بود که خیزش مردمی در ایران را با سایر انقلاب های دهه های اخیر در کشورهای دیگر متمایز می کند . تکیه و اشاره امام بزرگوار به نقش و جایگاه مردم و بخصوص مستضعفین در ایجاد تغییرات بزرگ در جوامع از همین نقاط تمایز است .

“این انقلاب مهم اسلامی رهین کوششهای این طبقه است، طبقه محروم، طبقه گودنشین، طبقه ای که این نهضت را به ثمر رساند و توقعی هم نداشت. “(۱۶/۱/۶۰)

متاسفانه پس از گذشت سی و هفت سال از عمر این انقلاب در ایران برخی افراد فراموش کرده اند که بنیانگزار و معمار فقید این شجره طیبه در بسیاری از سخنرانی های خودشان تاکید فراوانی بر نقش مردم و توده های مستضعف در پشبرد اهداف عالی کشور داشتند و با فاصله گرفتن از متن ملت و تشکیل زندگی های اشرافی و زیر پا گذاشتن حقوق مردم ، سدی میان برخی مسئولان و مردم ایجاد کرده اند.
دکتر محمود احمدی نژاد رییس دولت نهم و دهم که به جرات می توان گفت جزء مردمی ترین رییس جمهورهای تاریخ انقلاب اسلامی است با حفظ ارتباط خود با مردم عادی و طبقه متوسط به پایین جامعه ادبیات خاصی را در سپهر سیاسی ایران و در بین دو جناح اصلی سیاسی ایجاد نموده است که این سبب جبهه گیری برخی چهره های مطرح هر دو جناح در مقابل وی شده است .
نشست ها و سخنرانی های رییس جمهور سابق در یکسال گذشته که با عنوان تبیین اندیشه های امام و رهبری در بین توده های ملت شهید پرور انجام می شود با استقبال بی سابقه و پرشور مردم و در عین حال مقاومت و در پاره ای مواقع برخورد برخی مسئولان دولتی و شهرستانی مواجه شده است . آخرین این برخورد های ناجوانمردانه را هفته گذشته و پیش از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در شهرستان ملارد استان البرز شاهد بودیم که با مقاومت مردم در همان ابتدا در نطفه خفه شد .
پنجشنبه عصر ( ۳۱/۴/۹۵) مسجد جامع مسعودیه تهران شاهد برگزاری همین سلسله نشست ها بود که باردیگر مردم از خادم خودشان و خادم مستضعفین استقبال باشکوهی کردند و این حضور معنادار مردمی از چشم رسانه های حامی دولت دور نماند . در همین راستا روزنامه اعتماد مورخ ۲/۵/۹۵ سخنرانی های احمدی نژاد طی ماه های اخیر را بر خلاف ادعای نزدیکانش مانند جوانفکر ، کاملا انتخاباتی و جهت سنجیدن افکار عمومی دانست و این در حالیست که چهره محبوبی مانند وی نیازی به تبلیغات انتخاباتی ندارد و نوع گفتمان و زندگیش در بین مردم عادی جامعه باعث گرایش گروه های گوناگون مردمی به وی شده است .
اشاره این روزنامه به سخنان احمدی نژاد در مورد حقوق های نجومی هم جالب است . نویسنده این سخنان را نیش دار و کنایه آمیز دانست و گفت : “ احمدی‌نژاد روز پنجشنبه تا جایی که می‌توانست با سخنان کنایه‌آمیز و نیش‌دار، دولت روحانی را مورد هدف قرار داد. او گفت: اقلیت برخوردار، برای خودش حقوق‌های استثنایی و غیرقابل شمارش قائل است و برای فرودستان کمترین حقی قائل نیست. اینها دارند این سیستم اداری نوشته یا نانوشته را اجرایی می‌کنند.”
رییس جمهور سابق کشورمان طی سخنرانی خود درجمع مردم محله شهید پرور مسعودیه تهران درباره جایگاه، عظمت، نقش و مسئولیت مردم در نظام اجتماعی صحبت و یادآور شد مردم در اداره کشور و جامعه بالاترین نقش را دارند ، . مردم حق دارند شیوه حکومت ، رفتار حکومت و سیاست های حکومت را تعیین ، انتخاب و اعمال نمایند.
در ادامه به سرفصل مباحث مطرح شده در سخنرانی ایشان اشاره میکنم :
اول: جایگاه مردم در نظام اجتماعی
دوم: حق تعیین سرنوشت
سوم: ‌حقوق مساوی مردم
چهارم: دسته دسته و محروم کردن مردم از حقوق خدادادی
پنجم: نقش مردم در اداره جوامع

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: