تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۰:۲۸ کد مطلب 116979

امان الله قرایی مقدم مدعی شد :

چوب مشکلاتی را که احمدی نژاد به وجود آورده است می خوریم/اگر عاقل باشد و به نتیجه کارش فکر کند اصلا وارد عرصه انتخابات نمی شود!

امرایی مدعی شد احمدی نژاد در میان قشر مستضعفمحبوب نیست

 به گزارش میدان ۷۲  از تدبیر این روزها بحث حضور یا عدم حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده در میان سیاسیون داغ است. هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد تبعات اجتماعی فراوانی داشت که هنوز هم به صورت کارشناسی به آن پرداخته نشده است. خبرنگار تدبیر در مورد تبعات اجتماعی حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده با دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه به گفت و گو نشسته است که در پی می آید:

آیا احمدی نژاد پایگاه مردمی قابل اتکایی دارد و می تواند به نتیجه انتخابات امیدوار باشد؟

اصلا و ابدا. آقای احمدی نژاد در طول هشت سال ریاست جمهوری اش نشان داد که فرد مناسبی برای ریاست جمهوری نیست. همچنان چوب مشکلاتی را که ایشان به وجود آورده است می خوریم. الان هم اگر تصمیم بگیرد که وارد عرصه انتخابات شود عزت و اعتبار خودش را از بین می برد. ایشان دفعه دوم هم دیگر محبوبیت چندانی نداشت و جامعه او را نپذیرفت. آمدن او البته بسیار به نفع آقای روحانی است چرا که در تقابل با محبوبیت روحانی او حرفی برای گفتن نخواهد داشت. به نظر من اگر عاقل باشد و به نتیجه کارش فکر کند اصلا وارد عرصه انتخابات نمی شود.

گروهی از تحلیلگران معتقدند قشرهای خاصی از جامعه علی الخصوص اقشار محروم و مردم شهرستان ها به سمت ایشان گرایش دارند آیا همین طور است؟

نباید ظاهر بین و سطحی نگر باشیم این یک دیدگاه سطحی است. وقتی لایه های پنهان و باطنی جامعه را بشکافیم متوجه می شویم که چنین چیزی صحت ندارد. مساله یارانه که ایشان بسیار روی آن مانور می دهد اکنون دیگر چیزی نیست که بشود از آن رای بالا به دست آورد. مردم شهرستان ها بسیار فهیم و آگاه اند. چه کسی است که نداند وضعیت اقتصاد در دولت نهم و دهم به کجا کشیده شد. مردم قدرت تشخیص فریبکاری ها را دارند و نباید نگران این موضوع باشیم. همین مردم در انتخابات مجلس نشان دادند که نظرشان چیست.

تحلیل شما از وضعیت کنونی دولت آقای روحانی چیست و به نظر شما ایشان تا رسیدن به انتخابات چه مسیری را باید طی کند؟

روحانی تا همین حالا هم بسیار خوب و قابل اعتماد عمل کرده است؛ تورم یک رقمی، برجام و مساله اتمی و حالا قدم هایی که برای اشتغالزایی و کمک به تولید داخلی و اجرای اقتصاد مقاومتی برمی دارد همه نقاط قوت و بارز عملکرد روحانی است که نباید نادیده گرفته شود. از نقطه نظر جامعه شناسی فاکتورهای محبوبیت در دولت روحانی زیاد است نمونه آن آقای دکتر ظریف که موجب افتخار ایران است و البته افراد دیگر، اینها همکاران و نزدیکان آقای روحانی هستند و همین نشان می دهد که سطح کیفی دولت روحانی در مقایسه با دولت قبلی بسیار بالاست.

اقدام عاجلی که آقای روحانی می تواند انجام دهد این است که دست دزدها را قطع کند و این برخورد قاطع را به مردم نشان دهد. این مساله پاتکی است در مقابل ضربه ای که خواستند با فیش های حقوقی به دولت بزنند. می گویند عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. به نظر من در مدت زمان باقی مانده روحانی باید به طور جدی به این مسائل بپردازد. به نظر می رسد که با پشتوانه مردمی قوی و محکمی که روحانی دارد نباید نگرانی بابت انتخابات آینده داشت.

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 7 Thumb down 0

  اگر اقای احمد ی نژ اد می خو است به حرف شما و امثال شما گو ش دهد که ۸ سال زحمت ادا ره کشو ر را بر دو ش نمی کشید و در ۴ سال دو م اد امه نمی داد این تفسیر های ابکی و بی اساس بدرد خو دتان می خو رد و بس

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 17 Thumb down 2

  اصلا این بابا کی هست
  جامعه شناسان مملکت که امثال این اقا باشن باید به حال مملکت خون گریه کرد

 3. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 10 Thumb down 1

  آقای قرایی مقدم اولا شمادرحدوقامتی نیستی که راجع به بزرگان نظام صحبت کنی ثانیا شما وامثال ریست حالا دنبال سوراخ موش میگردی برای کسی که خیلی به خودش مطمئن است این همه ترس ولرز چرا انشاالله ۹۶ اگر مثل بزرگ همتان امدی به رقیبت تبریک گفتی صدق گفتار کردی

 4. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 1

  خب روحانی اگر بخواهد دزدان را رسوا کند که اول از خانواده وقبیله وباندش باید شروع کند!

 5. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 1

  ایشون از لحن گفتارش معلومه که حتی نتونسته مثل یک نظریه پرداز نظر بده چه رسد ب اینکه خودش جامعه شناسانه ونظریه پردازنه حرف بزنه…دقیقا مثل یک لیدر انتخاباتی حرف میزد،و از آرزپی درونی خودش داشت میگفت،نه واقعیات جامعه….اگر یه چرخی تو مشور بزنیم ودرسطح اقشار مردم وشهر توجه کنی می‌بینید که ملت از دست روحانی وطرفداران خیال دردازی مثل ایشون ب تنگ آمده اند…

 6. خیرخواه :
  آیا موافقید؟ Thumb up 6 Thumb down 1

  درچامعه ی مایه کسانی اظهار نظر میکنند که به اندازه ی یک بچه هم عقل ندارند متاسفانه

 7. افشین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 6 Thumb down 1

  واقعا ادم تعجب میکنه که کی به این شخص مدرک داده و کی این شخص رو کرده هیات علمی واقعا ادم تاسف میخوره که اینطور ادما چطور علم رو فدای اهداف سیاسیشون میکنن همین ادما هستن که کشور رو به این حال روز انداختن تورو خدا یکی فیلم اقای دکتر رو در ملارد نشون این ادم بده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: