تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۶:۰۶ کد مطلب 116993

هدایتی برای همه‌ی مردم، امّا بهره‌گیری تنها متّقین از آن

هدایت قرآن برای کلّ خلق است، هدایتی برای همه‌ی انسان‌هاست، «هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقان‏»[۱]‏، منتها یک عدّه از این قرآن، هدایت حقیقی می‌گیرند و آن‌ها کسانی هستند که به حقیقت انسان هستند و باور دارند که باید هدایت بگیرند و این گروه، اهل تقوا هستند، «هُدىً لِلْمُتَّقین‏».

به گزارش میدان  ۷۲  آیت الله قرهی فرمودند : هدایتی که پروردگار عالم در قرآن کریم و مجید الهی بیان می‌فرماید، چند نوع است. در این زمینه نکات دیگری را نیز باید بیان کنیم:

اوّلاً هدایت قرآن برای کلّ خلق است، هدایتی برای همه‌ی انسان‌هاست، «هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقان‏»[۱]‏، منتها یک عدّه از این قرآن، هدایت حقیقی می‌گیرند و آن‌ها کسانی هستند که به حقیقت انسان هستند و باور دارند که باید هدایت بگیرند و این گروه، اهل تقوا هستند، «هُدىً لِلْمُتَّقین‏».

«ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقین‏»، لام در این‌جا، لام تعلقیّه است. هیچ شکی در این نیست که در آن، هدایتی برای متریالین است. این‌جا دیگر هدایت حقیقی است. با این که هدایت برای مردم است «هُدىً لِلنَّاسِ »، امّا آن‌ها که لاریب از این هدایت هستند و شکی نیست که از این هدایت بهره‌مند می‌شوند، آن‌هایی هستند که انسان بما هو انسان می‌شوند و این‌ها همان متّقین عالم هستند. چون در حقیقت آنچه باعث می‌شود که انسان، انسان شود، نه فقط این موجود دوپا، تقواست.

همان‌طور که پیامبر عظیم‌الشّأن در روایتی که اصناف بنی‌آدم را شرح می‌دهند، در مورد یک عدّه می‌فرمایند: «صِنفٌ أجسادُهُم کأجساد بَنی آدَم»، یعنی اجسادشان شبیه اجساد بنی‌آدم است.

حضرت در این روایت می‌فرمایند: «خَلَقَ اللَّهُ الإنس ثَلاثَه أصناف»، خدا انسان‌ها را در سه صنف خلق کرده است:

  1. « صِنفٌ کَالبَهائِم »، یک گروه مانند چهارپایان هستند (کاف، کاف تشبیه است)، «لَهُمْ قُلُوبٌ لا یَفْقَهُونَ بِها»، قلوبشان هیچ چیزی را درک نمی‌کند، « وَ لَهُمْ أَعْیُنٌ لا یُبْصِرُونَ بِها»، با همین چشم‌هایشان هیچ چیزی را نمی‌بینند، « وَ لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُونَ بِها»، با این گوش هیچ چیزی نمی‌شنوند، « أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُون»‏، این‌ها مثل چهارپا هستند، بلکه پست‌ترین هستند، این‌ها اهل غفلت هستند.

این‌ها هم که قلوبشان چیزی را درک نمی‌کند، هدایت نمی‌گیرند، مانند بهائم شدند، یعنی فقط می‌خورند، می‌خوابند، خوش‌گذرانی می‌کنند، در شهوات غوطه‌ور شدند و در کثافت‌کاری‌ها فرو رفتند. ارواحشان هنوز شیطانی نیست، امّا حالشان، حال بهائم است.

الآن خیلی‌ها هستند که این‌گونه هستند، اصلاً چه می‌دانند داعش و … یعنی چه، فقط به دنبال تفریح، باغ و لب دریا و … خودشان هستند. ای کاش سالم از این تفریحات استفاده می‌‌کردند، لخت و عریان و با کثافت‌کاری سراغ این تفریحات می‌روند و فقط در این وادی هستند.

لذا معلوم است که این‌ها از قرآن، هدایت نمی‌پذیرند.

  1. «وَ صِنفٌ أجسادُهُم کأجساد بَنی آدَم وَ أرواحُهُم أرواحُ الشَّیاطین»، گروه دوم، گروهی هستند که می‌خواستم این‌ها را بیان کنم، می‌فرمایند: جسدهایشان مثل جسدهای بنی‌آدم است. نمی‌فرمایند: أجسادُهُم أجساد بَنی آدَم ، بلکه می‌فرمایند: أجسادُهُم کأجساد بَنی آدَم ، یعنی شبیه هستند. جالب است که در ادامه هم می‌فرمایند: أرواحُهُم أرواحُ الشَّیاطین، ولی روح‌های این‌ها روح‌های شیاطین است. در حالی که به نظر ما می‌آید که باید می‌فرمودند: أجسادُهُم أجساد بَنی آدَم و أرواحُهُم کأرواحُ الشَّیاطین، جسدهایشان اجساد بنی‌آدم و اروحشان شبیه روح‌های شیاطین است. امّا حضرت می‌فرمایند: جسدهایشان شبیه انسان است، ولی روحشان، جدّی روح شیطان است و در این مورد کاف تشبیه نمی‌آورد و می‌فرمایند: ارواح این‌ها، همان ارواح شیاطین است و جسدهایشان، انسان‌نماست.

مانند همین یهودی‌ها و یا داعشی‌ها که آن‌ها هم بازوی یهود هستند. شیطان مجسّم هستند. دیدید که سر یک طفل دوازده ساله را چگونه بریدند! بچّه بیچاره مجروح شده بود، صبر کردند سالم شود، بعد سر او را بریدند، بچّه اصرار و گریه می‌کرد که به من تیر بزنید، گفتند: نه، می‌خواهیم سر تو را ببریم.

فیلم دیگری از این‌ها هم دیدم که تا مدّتی وضعم بد بود، یک بچّه ناز دو ساله‌ای را که لباس دشداشه عربی کوچکی بر تن داشت،‌ لب استخر بردند، بچّه فکر می‌کرد که می‌خواهند با او بازی کنند، امّا مدام او را در آب فرو می‌‌بردند و در می‌آوردند، آخر در استخر با همان حال، خفه می‌شود!

این‌ها، شیطان مجسّم هستند، أجسادُهُم کأجساد بَنی آدَم وَ أرواحُهُم أرواحُ الشَّیاطین. لذا این‌ها نیز مانند گروه اوّل هدایت نمی‌گیرند. هدایت قرآن برای انسان است. هُدىً لِلنَّاسِ چه کسانی هستند؟ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقین.

  1. « وَ صِنفٌ فِی ظِلّ اللَّه یَومَ لا ظِلّ إلّا ظِلّه»، گروه سوم، همان گروهی هستند که وجودشان، وجود حقیقی برای پذیرش هدایت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: