تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۹ - ۱۸:۱۴ کد مطلب 116999

تفسیر قرآن تمامی ندارد!

همان‌طور که می‌دانید یکی از مواردی که فردای قیامت شکایت می‌کند، قرآن است. قرآن را در تاقچه خانه‌مان نگذاریم. یا آن را زینتی درست کنیم و به عروس و داماد بدهیم تا خدای نکرده آن را هیچ باز نکنند. خیلی بد است. با قرآن، مأنوس باشیم.

به گزارش میدان ۷۲  ، آیت الله قرهی  فرمودند : خدایا! به اولیاء و انبیائت، به خصّیصین درگاهت ما را در دنیا و آخرت با قرآنت محشور بگردان.

این کتاب بسیار عجیب است، روایتش را خواندیم که فرمودند: هر کس با قرآن باشد، هیچ ضلالت و گمراهی برای او نیست و هر کس از قرآن جدا شد، به خصوص در این روزها، به گمراهی می‌افتد. همان‌طور که می‌بینید قرآن نوی نو است و کأنّ آیاتش برای همین امروز است و کهنه نمی‌شود. این اعجاز قرآن است.

خیلی‌ها خواستند آن را تحریف کنند، نتوانستند. چند سال پیش ۵۰۰ هزار جلد قرآن تحریف شده که آیات را عوض کرده بودند، در بنگلادش چاپ شد، بلافاصله لو رفتند. اصلاً خدا خودش قرآن را حفظ کرده است، «إنّا نحن نزلنا الذکر و إنّا له لحافظون». آیاتش، نو، جدید و تازه است، کأنّ الآن نازل شده است.

با قرآن خیلی کار کنید، تدبّر در قرآن، تفسیر قرآن و … . قرآن، محشر و غوغاست. هر کس قرآن را دارد، همه چیز دارد. بیان کردم که وقتی از شیخ بهاء پرسیدند که این همه علوم را از کجا آوردی؟ فرمود از قرآن! اعداد و حروف قرآن را گرفته و از آن علم هندسه، نجوم، شیمی و فیزیک و … را استخراج کرده است.

قرآن، معجزه‌ی الهی و درّی گرانبها برای ماست و ما از آن غافلیم. لذا بیهوده نیست که امام صادق(علیه الصّلوه و السّلام) فرمودند: هر کس پنجاه آیه در روز قرآن نخواند، از ما نیست. بعد امام رضا(علیه الصّلوه و السّلام) تفسیر کردند و فرمودند: نفرمودند یک جزء در هر روز بخوانید، برای این که قرآن را با تدبّر و تأمّل بخوانید و ببینید قرآن چه می‌خواهد می‌گوید.

هر آیه از قرآن، هفت ظاهر و هفتاد باطن دارد. غوغا و محشر است. چه زمانی تفسیر قرآن تمام می‌شود؟ هیچ موقع! چه زمانی کهنه می‌شود؟ هیچ موقع! هر چه بگویی، باز هم هست.

علّامه طباطبایی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) که بیش از سی سال به بحث تفسیر قرآن پرداختند، می‌فرمودند: اگر خدا به من عمری می‌داد، دوباره تفسیری می‌گفتم که با این تفسیر فعلی فرق کند! این‌قدر در قرآن مطلب هست. حیف است آن را از دست بدهیم.

همان‌طور که می‌دانید یکی از مواردی که فردای قیامت شکایت می‌کند، قرآن است. قرآن را در تاقچه خانه‌مان نگذاریم. یا آن را زینتی درست کنیم و به عروس و داماد بدهیم تا خدای نکرده آن را هیچ باز نکنند. خیلی بد است. با قرآن، مأنوس باشیم.

بیان کردم: سربازان آقا جان، حضرت حجّت(عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف)، حافظ کلّ قرآن هستند. من و شما هم روزی یک آیه حفظ کنیم. از آن روزی که ما گفتیم، اگر روزی یک آیه حفظ می‌کردیم، حداقل دو جزء حفظ بودیم. تمام کارها برایمان مهم است، جز قرآن. ادبعا می‌کنیم که دوست داریم سرباز امام زمان باشیم، امّا برای رسیدن به آن، کاری انجام نمی‌دهیم. هر کاری می‌کنیم، امّا با قرآن مأنوس نمی‌شویم. هر چیزی اندازه‌ای دارد، کاری کنیم که عاقبت خودمان را ختم به خیر کنیم. خراب نکنیم. قرآن، غوغا و محشر است.

بعد هم باید به قرآن ناطق، آقا جانمان حضرت حجّت(عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف)، توسّل کنیم و دست به دامان ایشان باشیم

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: