تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۲ - ۱۰:۲۱ کد مطلب 117244

نادران نماینده اسبق مجلس؛

رویکرد نگاه به بیرون دولت سه سال است کشور را معطل کرده/ عدم اعتماد مدیریت صنعت نفت به ظرفیت داخلی

در حوزه های اقتصادی، آمریکا دشمنی و حیله گریهایش را به ایران نشان داده است و به مصلحت کشور نبود که به آن اعتماد می کردیم.

به گزارش میدان۷۲  الیاس نادران کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری شبکه دو در خصوص ابعاد مختلف برجام با بیان اینکه از زمانی که در رآکتور اراک بتن ریخته شد و پیچ‌های سانتریفیوژها باز شد بیش از شش ماه می گذرد گفت: نباید به دشمنی که بیش از ۵۰ سال به ملت ایران خیانت کرده است اعتماد می شد.

وی افزود: در حوزه های اقتصادی، آمریکا دشمنی و حیله گریهایش را به ایران نشان داده است و به مصلحت کشور نبود که به آن اعتماد می کردیم.

نادران گفت: بین کارشناسان کشور کسی نمی پذیرفت که آمریکایی ها دشمنی شان را با جمهوری اسلامی ایران کنار بگذارند.

وی افزود: مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر صادر نشدن ویزا برای کسانی که به ایران سفر می کنند پس از برجام، مشکلات زیادی را برای اقتصاد ایران ایجاد می کند.

این کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس با بیان اینکه مشکل اقتصاد مقاومتی در اجراست گفت: در اقتصاد کشور دو رویکرد وجود دارد که یکی اعتماد به توانمندی داخلی و حداکثر استفاده از این ظرفیت است و رویکرد دیگر واردات فناوری و اعتماد به اینکه بیگانگان این فرصت را برای ایران فراهم کنند.

نادران افزود: مدیریت صنعت نفت کشور از گذشته تاکنون به ظرفیت داخلی اعتماد نکرده است و رفت و آمدهای هیئت های تجاری نیز پیش و پس از برجام موجب رونق اقتصادی نشده است.

وی گفت: در مدیریت اقتصادی دولت، با چالش های اساسی روبرو هستیم.

نادران افزود: دیروز معاون اول رئیس جمهور برای گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی جلسه گذاشت در حالی که گفتمان سازی باید ماه نخست ابلاغ سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی انجام می شد.

وی گفت: اکنون ۲۵ میلیارد دلار واردات قاچاق کالا به کشور داریم که ۵۰ درصد واردات کشور را شامل می شود.

این کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس افزود: اگر در توانمندسازی اقتصاد داخلی، مستحکم عمل نکنیم و آمریکایی ها از اثرگذاری تحریم ها ناامید نشوند، آنها این ابزار قدرت را برای تغییر سیاست های ایران از دست نخواهند داد.

نادران گفت: در بحث تحریم ها، اساس مشکل کشور، فروش نفت نبود و آمریکایی ها جرأت حذف نفت ایران را از بازارهای بین المللی نداشتند زیرا حذف نفت ایران به معنای بستن تنگه هرمز و جنگ تمام عیار در منطقه بود.

وی افزود: آنچه که در بحث نفت برای ما مهم بود؛ انتقال درآمدهای خارجی خود بدون مانع و بر اساس نیازهای داخلی و برای انتقال فناوری است.

نادران گفت: اگر روزانه شش میلیون بشکه نفت نیز صادر شود اما نتوان یک دلار آن را در جهتی که می خواهیم مصرف کنیم، فایده ای ندارد.

وی افزود: اکنون سهمیه برداشت ما از درآمدهای نفتی هیچ تفاوتی با پیش از برجام نکرده است و حتی به ۷۰۰ میلیون دلاری که ماهیانه در زمان مذاکرات پرداخت می کردند پایبند نماندند.

این کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس گفت: رویکردی که دولت در نگاه به بیرون دارد سه سال است کشور را معطل نگه داشته است تا با رفع تحریم ها بتواند گشایشی ایجاد کند.

نادران افزود: آمریکایی ها ابزار تحریمی که می بینند با آن می توانند با ما بازی کنند از دست نمی دهند.

وی گفت: ترس از این که آمریکایی ها ما را متهم کنند برجام را نقض کرده ایم، مانع از آن می شود که پایان آن را اعلام کنیم با اینکه یقین داریم آنها برجام را نقض کرده اند.

منبع: دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: