تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۷ - ۱۴:۴۴ کد مطلب 117716

یادداشتی از مهندس حمید بقایی:

ماجرای تیمورتاش، وزیر دربار رضاشاه

رضا شاه که زمانی در مورد وزیر دربار مقتدر خود گفته بود: ” قول تیمور قول من است” پس از کشته شدن او گفت: ” از اول خلقت چنین آدم خائنی وجود نداشته است”.البته برخی معتقدند عمل اصلی لو رفتن تیمورتاش “آقابکف” افسر اطلاعاتی سازمان گ پ او شوروی بود که به انگلستان پناهنده شد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از نکات پرس عبدالحسین تیمورتاش فرزند معززالملک و ملقب به سردار معظم خراسانی در ۱۲۵۸ در خراسان متولد شد. در ۱۳ سالگی ابتدا برای تحصییل به عشق اباد و سپس از آنجا به مدرسه نظام سن پطرزبورگ راه یافت. پس از اتمام تحصییل در ۱۲۸۶ در بحبوحه قیام مشروطه به کشور بازگشت و نخستین کار خود را با مترجمی زبان روسی در وزارت امور خارجه آغاز کرد. تیمورباش با فتح تهران و برگزاری انتخابات مجلس دوم در آبان ۱۲۸۸، به عنوان جوان ترین وکیل از خراسان به مجلس راه یافت.

در فروردین ۱۲۹۸ مقارن با اوج گیری قیام میرزاکوچک خان جنگلی، وثوق الدوله او را به حکمرانی گیلان برگزید. به دستور تیمور تاش تعداد قابل توجهی از آزادی خواهان نهضت جنگل درگیلان به دار آویخته شدند . او تلاش فراوانی برای تغییر سلطنت از قاجار به ظهلوی انجام داد.

با به سلطنت رسیدن سردار سپه، در ۲۸ آذر ۱۳۰۴ به عنوان وزیر دربار برگزیده شد. تقریبا در ۶ سال ابتدایی سلطنت رضا شاه، تیمورتاش در اوج اقتدار و از نظر سیاسی دومین شخصیت مملکت به شمار میرفت. او به استثنای وزارت جنگ که شاه شخصا به آن میپرداخت بر تمامی وزارتخانه ها و دوائر دولتی نظارت داشت.

در جلسات هیئت وزیران شرکت میکرد و گفته هایش در هیئت دولت و مجلس، حکم گفته ی شاه را داشت و کسی را یارای مخالفت با آن نبود.

تیمورتاش در سفر تحصیلی محمدرضا پهلوی (ولیعهد) به سوئیس در شمار همراهان وی بود. همچنین تیمورتاش ماموریت داشت از سوئیس به آلمان، فرانسه، ایتالیا و سپس انگلیس برود و با مقامات این کشورها در رابطه با مسائل فی مابین مذاکره کند.او در راه بازگشت در مسکو  با وزیر جنگ اتحاد شوروی مارشال ورشیلوف و بر اساس گزارش برخی منابع با استالین ملاقات خصوصی و غیر رسمی داشت. بعدا شایع شد که در این سفر، کیف محتوی پرونده مذاکرات نفتی تیمور تاش با مقامات انگلیس به سرقت رفته است.

خب راین ملاقات از سوی فتح الله پاکروان سفیر ایرران در مسکو به را شاه اطلاع داده شد و همچنین ماموران اطلاعات انگلیس نیز گزارش این ملاقات خصوصیی را به سرتیپ آیرم رئیس وقت نظمیه رساندند و وی نیز آن را بلافاصله به اطلاع رضا شاه رساند. در نتیجه تیمورتاش پس از بازگشت به ایران مورد بی مهری رضا شاه قرار گرفت.

او در دی ۱۳۱۱ سرانجام از وزارت دربار برکنار شد و طی اسفند همان سل تا تیر ماه سال بعد به اتهام سوء استفاده از موقعیت خود در دریافت ارز و قرضه از بانک ملی و همچنین ارتشاء در واگذاری امتیاز انحصار  صدور تریاک به میرزا حبیب الله امین التجار اصفهانی دوبار مورد محاکمه قرار گرفت و به جریمه مالی، محرومیت از حقوق اجتماعی و حبس مجرد محکوم گردید.

رضا شاه در دو سال آخر وزارت دربار تیمورتاش نسبت به زد و بند های پنهان وی با روس ها مشکوک بود. در همان زمان یکی از مقامات روسیه ادعا کرد که تیمورتاش جاسوس شوروی بوده و مستقیما با “پولیت بورو” ارتباط داشته است. آنچه که سبب شد رضا شاه این ادعا را باور کند تلاش روس ها برای آزاد شدن تیمورتاش از زندان بود. در مهر ۱۳۱۲ “کاراخان” معاون وزارت خارجه شوروی با همین هدف به تهران مسافرت کرد و تقاضای ملاقات با تیمورتاش در زندان کرد. اما همزمان با این سفر، خبر مرگ تیمور تاش در ۹ مهر ۱۳۱۲ انتشار یافت. وی هنگام مرگ ۵۴ سال داشت.

حسین فردوست در کتاب “ظهور و سقوط سلطنت پهلوی” راجع به ارتباط های پنهان تیمور تاش با روس ها مینویسد:  تیمورتاش که برنامه ریزی انتقال محمدرضا پهلوی ولیعهد و همراهان را برای سفر به سوئیس (۱۳۱۰) بر عهده داشت وکیل الملک رئیس محاسبات دربار را نیز با خود به سوئیس برده بود. دلیل همراه کردن نامبرده، ارتباط های تیمورتاش با همسر قفقازی وی بود. تیمورتاش با همسر وکیل الملک تنها به زبان روسی صحبت میکرد، زیرا وی به زبان فارسی تسلط نداشت. فردوست مینویسد ارتباط تیمورتاش با این زن قفقازی، جاسوسی بوده است. وی اضافه میکند موضوع گم شدن پرونده ی نفت که تیمورتاش به اطلاع رضا ضاه رسانده بود نیز صحت ندارد زیرا او پرونده ها را به روس ها داده بود و انگلیسی ها از این موضوع با خبر شدند و موضوع را به اطلاع رضا شاه رساندند.

رضا شاه که زمانی در مورد وزیر دربار مقتدر خود گفته بود: ” قول تیمور قول من است” پس از کشته شدن او گفت: ” از اول خلقت چنین آدم خائنی وجود نداشته است”.

البته برخی معتقدند عمل اصلی لو رفتن تیمورتاش “آقابکف” افسر اطلاعاتی سازمان گ پ او شوروی بود که به انگلستان پناهنده شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: