تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ - ۰۸:۴۴ کد مطلب 117741

تحلیل‌هایی در باب فعالیتهای سیاسی احمدی نژاد

جوانفکر مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور سابق با بیان اینکه احمدی‌نژاد فعلا هیچ برنامه‌ای برای انتخابات ندارد، دلیل سفرها و سخنرانی‌های رئیس‌جمهور پیشین را به خاطر درخواست‌های مکرر مردم می‌داند.
روح الله حسینیان: احمدی نژاد رکورد رای در ایران را می شکند.
الیاس حضرتی:اصول‌گرایان راهی جز این(احمدی نژاد) را ندارند چرا که نمی‌توانند زیر پرچم رئیس دولت اصلاحات بیایند و مجبورند همانند جریان اصلاح‌طلب در اردوگاه اصول‌گرایی به دنبال فردی با محبوبیت بالا باشند.

به گزارش میدان ۷۲ فارس نوشت: با نزدیک تر شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری بازار تحلیل های سیاسی پیرامون نامزدهای احتمالی و نحوه ورود آنها به کارزار انتخابات داغ شده است. در این میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین به سبب مباحث خاصی که از گذشته تاکنون داشته است، نقش ویژه ای پیدا کرده است.

محمود احمدی نژاد پس از پایان دوران ریاست جمهوری استراتژی سکوت را در پیش گرفت. وی که در ایام ریاست جمهوری‌اش نشان داده بود که چندان اهل مصلحت اندیشی نیست و از خود چهره‌ای صریح‌الهجه به نمایش گذاشته بود، اکنون در برابر حجم انبوه تخریب ها و اتهامات رئیس دولت فعلی و کابینه‌اش و رسانه‌های اصلاح‌طلب کمترین واکنش را نشان داده و ترجیح می‌دهد تا سیاست خود را ادامه دهد.

در اوایل سال جاری بود که در واکنش به سوال خبرنگاری در مورد حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفت: «ان شاالله سال ۹۶ همه همدیگر را خواهیم دید.» این جواب و آغاز سفرهای استانی و شهرستانی احمدی نژاد گمانه ها در خصوص حضور وی در انتخابات را تقویت کرد.

با این حال علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور سابق در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه احمدی‌نژاد فعلا هیچ برنامه‌ای برای انتخابات ندارد، دلیل سفرها و سخنرانی‌های رئیس‌جمهور پیشین را به خاطر درخواست‌های مکرر مردم می‌داند و می‌گوید که اگر احمدی‌نژاد قصدی برای کاندیداتوری داشته باشد به صراحت با مردم در میان خواهد گذاشت. اما اسماعیل کوثری نماینده پیشین مجلس در خصوص تحرکات احمدی نژاد برای کاندیداتوری می‌گوید: «چیزی که ما هم از دور و نزدیک مطلع هستیم ایشان مصمم است که در صحنه بیاید»

در این میان بررسی واکنش تشکل ها و احزاب سیاسی به احتمال نامزدی احمدی نژاد خالی از لطف نیست.

واکنش حامیان

فعالین سیاسی نزدیک به احمدی نژاد از اخبار فعالیت‌های سیاسی وی حمایت کرده و حضور وی در عرصه انتخابات را مثبت قلمداد کردند. احمد بخشایشی نماینده پیشین مجلس در گفتگو با روزنامه اعتماد تنها راه وحدت اصولگرایان را احمدی‌نژاد دانسته است. وی با توجه به انتخابات مجلس در تهران، اصولگرایان را در کما توصیف کرده و احمدی نژاد را صدای فقرا و توده‌های مردم می‌داند. از این رو معتقد است بهترین گزینه اصولگرایان احمدی نژاد است.

روح الله حسینیان نماینده پیشین مجلس نیز می‌گوید احمدی‌نژاد از اصولگرایان درخواست پشتیبانی نخواهد کرد. همچنین وی ابراز اطمینان کرده است که احمدی نژاد رکورد رای در ایران را می شکند. محسن پیرهادی عضو اصولگرای شورای شهر تهران نیز معتقد است احمدی نژاد ۲۴ میلیون رأی داشته و می‌تواند از ظرفیت بالایی در کشور برخوردار باشد. او باید به عنوان یک گزینه جدی مورد توجه قرار گیرد.

غلامحسین الهام سخنگوی دولت دهم در واکنش به احتمال رد صلاحیت احمدی نژاد گفت: «همه گروه ها راجع به صلاحیت احمدی نژاد سخنگوی شورای نگهبان شده اند. تقاضاهای مردمی برای حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات بالاست.»

سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم معتقد است: «اصول‌گرایان هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند، البته احزاب و شخصیت‌های شناخته شده‌ اصولگرا چندان تمایلی به حمایت از احمدی‌نژاد ندارند، اما بدنه مردمی نیروهای انقلاب و ارزشی بر این باورند که تنها احمدی نژاد می‌تواند شرایط را تغییر دهد چون از پشتوانه قوی مردمی برخوردار است.» عضو هیات موسس جبهه یکتا در واکنش به ادعای رد صلاحیت احمدی نژاد گفت: «وی منصوب مقام معظم رهبری در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و بعید به نظر می‌رسد تایید صلاحیت نشود. اگر قرار باشد احمدی‌نژاد به خاطر برخی مواضع یا اظهارات و رفتارها تائید نشود، این وضعیت و تردید در خصوص دیگر داوطلبان از جمله روحانی که نقدها و اشکالات جدی به او وجود دارد، نیز مطرح می‌شود؛ در هرحال بعید به نظر می‌رسد شورای نگهبان چنین برنامه‌ای داشته باشد. اظهار نظر افراد بیشتر براساس دیدگاه‌ها و آرزوهای خودشان است و درباره ردصلاحیت‌ها پیشاپیش فضاسازی می‌کنند.»

اسماعیل کوثری نماینده پیشین مجلس نیز معتقد است موردی که بخواهد موجب رد صلاحیت احمدی نژاد وجود ندارد و آنچنان منعی وجود ندارد.

واکنش اصولگرایان

مساله حضور یا عدم حضور احمدی نژاد در میان اصولگرایان با واکنش‌های متفاوتی همراه بوده است. بخشی از اصولگرایان ترجیح دادند تا در مخالف با وی اظهارنظر صریح ننمایند. دبیرکل جامعه روحانیت مبارز آیت‌الله موحدی‌کرمانی با بیان اینکه تاکنون هیچ بحثی درباره گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری انجام نشده است، اظهار داشت: ان شاءالله به زودی وارد بحث انتخابات ریاست‌جمهوری خواهیم شد، اما تا این لحظه هیچ بحثی درباره انتخابات نداشته‌ایم.

حسین نجابت، نماینده اصولگرای سابق مجلس نیز می‌گوید: در حال حاضر یک گردونه ٣٠ نفره برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩۶ مطرح هستند و آقای احمدی‌نژاد هم یکی از آنهاست، اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست و این افراد باید ارزیابی شوند.

همچنین مجتبی ذوالنور نماینده اصولگرای قم در رابطه با احتمال حمایت اصولگرایان از احمدی نژاد معتقد است: اصولگرایان هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و هنوز معلوم نیست که اصولگرایان آیا از احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند یا نه. زیرا اصولگرایان باید مسیر را تا ته بروند و همه گزینه‌ها را مورد بررسی و مقایسه قرار دهند و به گزینه‌ای برسند. ممکن است آن گزینه کسی باشد همانند احمدی نژاد و یا گزینه‌ای غیر از احمدی‌نژاد باشد.

دسته‌ای دیگر از اصولگرایان نیز واکنش‌های منفی از خود بروز داده‌اند. محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان امام و رهبری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در شرایط فعلی حمایت اصولگرایان از احمدی‌نژاد را بعید دانسته و حتی آن را کمتر از ده درصد دانسته است. همچنین محمدرضا باهنر دبیر جبهه پیروان امام و رهبری نیز عدم نامزدی احمدی نژاد در انتخابات را به صلاح وی دانسته است.

در ادامه حمید رضا ترقی معاون بین‌الملل حزب موتلفه نیز می‌گوید: معتقدم احمدی نژاد در انتخابات شرکت نمی‌کند و اگر بخواهم نظر شخصی خودم را بگویم معتقدم جریان اصولگرایی هر ضربه ای تا به امروز خورده از آقای احمدی نژاد و تک‌روی برخی افراد بوده است و طبیعتا نباید این اشتباه را تکرار کند.

غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با روزنامه اینگونه اظهار داشت که احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور پیدا نمی‌کند. اما اگر حضور پیدا کند بسیار بعید است مورد حمایت جریان اصولگرا قرار بگیرد.

واکنش اصلاح طلبان

جریان اصلاح طلب نیز واکنش‌های جالبی به این احتمال حضور احمدی نژاد داده اند. دسته ای از اصلاح‌طلبان نیز با احساس خطر از احتمال حضور احمدی نژاد بحث رد صلاحیت وی را مطرح ساختند. محسن غرویان فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است شورای نگهبان باید محمود احمدی‌نژاد را رد صلاحیت کند. احمدی‌نژاد هیچ‌گاه قابل پیش بینی نبوده است و نمی‌توان به طور قطعی در مورد تحرکاتش سخن گفت.

همچنین رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه اگر محمود احمدی نژاد برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کند، شورای نگهبان قطعا” او را رد صلاحیت خواهد کرد، ادامه داد: «من تردیدی ندارم فردی باسابقه مدیریتی احمدی نژاد و تمام پرونده‌های مفتوحی که خودش و نزدیکانش در دستگاه قضایی کشور دارند با قطعیت کامل از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد.»

دسته‌ای دیگر از اصلاح‌طلبان تنها گزینه‌ای که توانایی مقابله با روحانی را احمدی نژاد معرفی می‌کنند. فیض‌الله عرب‌سرخی فعال اصلاح طلب در گفتگو با آرمان معتقد است: «اصولگرایان هر کسی را که فکر می‌کردند توان رقابت دارد مطرح کرده‌اند. احمدی‌نژاد هم خود را اصولگرا نمی‌داند. اگر احمدی‌نژاد را کنار ‌گذاریم، چهره قابل طرحی را در مقابل آقای روحانی نمی‌بینم.»

همچنین صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است در چهره‌های اصولگرایی که احتمال کاندیداتوری از سوی ایشان برای انتخابات ریاست‌جمهوری قوت دارد، از جمله سعید جلیلی، احمد توکلی، محسن رضایی و… هیچ‌کدام جایگاهی را که احمدی‌نژاد توانسته در میان قشر خاصی از جامعه کسب کند، دارا نیستند. وی در ادامه اینگونه اظهار می‌کند که در اردوگاه اصولگرایان تنها دو چهره هستند که اگر وارد عرصه انتخابات شوند می‌توانند آقای روحانی را به چالش بکشند که البته معنای این حرف این نیست که می‌توانند پیروز انتخابات شوند، اما رقابت جدی خواهد شد. این دو چهره محمود احمدی نژاد و سردار قاسم سلیمانی هستند؛ منتهی درباره هر دو نفر حرف و سخن بسیار است که آیا می‌توانند به عنوان نامزد اصولگرایان وارد انتخابات شوند یا خیر.

الیاس حضرتی نماینده اصلاح طلب مجلس و مدیر مسئول روزنامه اعتماد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان می‌گویداصول‌گرایان راهی جز این(احمدی نژاد) را ندارند چرا که نمی‌توانند زیر پرچم رئیس دولت اصلاحات بیایند و مجبورند همانند جریان اصلاح‌طلب در اردوگاه اصول‌گرایی به دنبال فردی با محبوبیت بالا باشند. احمدی نژاد این توانایی را دارد و از دید من فرد توانمندی است و مانند همه انسان‌های دیگر نقاط مثبت و منفی دارد، اما اصول‌گرایان کسی مانند احمدی‌نژاد را ندارند و اگر به آن نقطه مشترک رسیدند و کسی را مانند ضرغامی، فتاح و باهنر، پیدا کردندکه مورد نظر احمدی‌نژاد باشد، آن وقت می‌توانند از آمدن احمدی‌نژاد استفاده کنند، تا ۴۸ ساعت مانده به انتخابات احمدی‌نژاد کل مجموعه را به سمت آن فرد جهت دهد.»

حشمت الله فلاحت پیشه از نمایندگان نزدیک به دولت از منظری دیگر معتقد است که روحانی بیشترین تهدید را از ناحیه کسانی مانند آقای احمدی‌نژاد می‌داند. ایشان نگران است که آقای احمدی‌نژاد رقیبش شود به ویژه اینکه اگر شرایط اقتصادی به همین منوال ادامه یابد. به هر حال حتماً کسانی در دولت به آقای روحانی توصیه می‌کنند که کارت آقای احمدی‌نژاد را با استفاده نهادی از جناح راست خنثی کند.

مواضع متفاوت ابراهیم اصغرزاده نیز شنیدنی است. وی در گفتگو با روزنامه اعتماد (۱۶/۵/۹۵) می‌گوید: «تاکتیک مناسب در انتخابات پیش‌رو برای اصلاح‌طلبان رخنه و شکاف انداختن در اردوگاه اصولگراهاست. اصولگراها در بازگشت به پوپولیسم احمدی‌نژادی دچار تفرقه می‌شوند. اصولگراها ناتوان از معرفی محافظه‌کاری بروکرات یا حتی یک تکنوکرات سنتی هستند، گروهی از آنها به ناچار خواهند رفت سراغ یک چهره نظامی. از این رو باید کمک کرد تا احمدی‌نژاد به میدان سیاست برگردد. در میان اصولگرایان حتی نزدیک‌ترین حامیان احمدی‌نژاد هم بازگشت به آن دوران را یک کابوس برای خود می‌دانند. حذف احمدی‌نژاد از عرصه رقابت می‌تواند اصولگرایان را به سوی چهره‌ای نظامی سوق دهد که منجر به تقدیس و تقویت گفتمان نظامی و نظامی‌گری و تشدید تنش‌های منطقه‌ای شود.»

در پایان باید به نظاره نشست و منتظر تکمیل پازل صحنه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود که چه اتفاقی در نهایت به وقع می‌پیوندد چرا که بسیاری معتقدند شوک دقیقه ۹۰ تعیین کننده بسیاری از انتخابات‌ها است.

  1. احمد ع ع ع :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

    انشاالاه حتما اگه بیا بالای سی ملیون رای دارد. اقای حسینیان دیرمتوجه شدید شاید هم رکورد بالاتر باشه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: