تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ - ۱۴:۴۵ کد مطلب 117816

بعد از عباسیان و افخمی نوبت کدام منتقد ایوبی است؟

انتشار فیش حقوقی برخی از مدیران دولت یازدهم، رسانه های همسو با دولت و حتی برخی از مسئولان دولتی را به حوزه فرهنگ و سینما نیز کشاند تا در یک سناریوی تازه، علاوه بر تغییر جهت در ماجرا، زهرچشمی هم از منتقدان خود بگیرند.

به گزارش میدان۷۲، انتشار فیش حقوقی برخی از مدیران دولت یازدهم، رسانه های همسو با دولت و حتی برخی از مسئولان دولتی را به حوزه فرهنگ و سینما نیز کشاند تا در یک سناریوی تازه، علاوه بر تغییر جهت در ماجرا، زهرچشمی هم از منتقدان خود بگیرند.
یک میلیارد و صد میلیون تومان بیش از واقعیت!
اولین جرقه ها چند هفته قبل از سوی حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی زده شد. او پس از کنایه های تلگرامی خود که  از دریافتی چند میلیاردی برخی از مدیران سینمایی دولت قبل گفت.  اما واکنش جواد شمقدری سریع بود. او فیش های حقوقی اش را مبنی بر دریافت ماهیانه سه، چهار میلیون تومانی  منتشر کرد. اما پس از آن نام دیگری به میان آمد و حواس همه معطوف به محمدرضا عباسیان شد آن هم با انتشار گزارشی که از دریافتی های عجیب رئیس اسبق موسسه رسانه های تصویری سخن می گفت. اما عباسیان مدیر اسبق رسانه های تصویری در جوابیه ای (اینجا) با کذب خواندن این موضوع و شفاف سازی در خصوص حواشی به وجود آمده اقدام ایوبی را برای منحرف کردن اذهان از عملکرد بد سازمان سینمایی خواند و اعلام کرد که از عوامل این قضایا شکایت خواهد کرد.
وی خطاب به ایوبی گفت: آقای ایوبی تمام گزارش منتشر شده یک میلیارد و صد میلیون تومان بیشتر از واقعیت است!؟ اینهمه دروغ زاییده چیست؟! حداقل یکبار گزارش سراسر کذب را ورق میزدید که اینچنین آبرویتان نرود.
 ادامه سناریو این بار با افخمی 
اما این تکذیبیه مفصل پایان ماجرا نبود. هفته ی پیش یکی از کانالهای تلگرامی اصلاح طلب اقدام به انتشار اسنادی کرد که مدعی بود مبالغ دریافتی مجریان برنامه هفت درآن درج شده است. در این ادعا مطرح شد که افخمی از ابتدای سال تا کنون برای هر برنامه پانزده میلیون دریافتی داشته که سر جمع هشتصد و هشتاد و سه میلیون میشود. در حالیکه تعداد یازده برنامه ای که افخمی به روی آنتن برده را ضرب در پانزده کنیم مبلغ ۱۶۵ میلیون به دست خواهد آمد نه ۸۸۳ میلون تومان!
علیرضا افخمی
این موضوع اینقدر درگیر حواشی و حدس و گمان افراد و رسانه های مختلف قرار گرفت که ادعای اولیه ی این سایت اصلاح طلب به کلی زیر سوال  رفت. ادعاهایی مبنی بر اینکه برنامه هفت سه برابر بیشتر از «نود»ی که هفده سال سابقه ی پخش دارد دستمزد می گیرد، یا دریافتی هفت برای هر برنامه چیزی حدود پنجاه یا شصت میلیون تومان میشود.
۲۲میلیون تومان برای تولید هر برنامه
اما واکنش روابط عمومی و تولید کنندگان برنامه هفت چند ساعت بیشتر طول نکشید. آنها میزان واقعی دریافتی بهروز افخمی برای هر برنامه به ازای کار کارگردانی، اجرا، سردبیری، نویسندگی و گفت و گو و پلی بک ها مبلغ چهارمیلیون تومان اعلام کردند و گفتند در مجموع پخش هر برنامه ی هفت با اجرای آقای افخمی، فراستی و صدرعاملی در طول سال به ۲۲ میلیون تومان رسیده است.
اعدادی که با هم جور در نمی آید
سعید پروینی مجری طرح این برنامه در مصاحبه با خبرگزاری صبا در خصوص حاشیه های به وجود آمده گفت: «این شیطنت ها مدت هاست که از سوی افراد خاصی نسبت به برنامه هفت مطرح می شود. مثلاً از یک طرف اسناد منتشر می کنند که دریافتی کل برنامه هفت که شامل مجری، دکور تصویربردار و… است برای یک سال ۸۸۲ میلیون بوده و از طرفی تیتر میزنند که دستمزد آقای افخمی این مقدار است. (خنده) این افراد همان هایی هستند که چند هفته پیش هم اخبار متعدد از تعطیلی برنامه هفت بعد از ماه رمضان پخش کرده بودند اما دیدید که تا چه میزان اخبار آنها موثق بود!»
وی در مورد مقایسه ی مبالغ دریافتی برنامه ی هفت با برنامه ی نود افزود: برآورد هزینه های تولید هر برنامه هفت با اجرای سه مجری یعنی آقایان افخمی، فراستی و صدرعاملی، در سال نود و پنج، ۲۲ میلیون بوده است. اما برآوردی که دوستان از برنامه نود در سال ۹۴ منتشر کرده اند، ۲۵ میلیون تومان است که این هم نشان می‌دهد قیاس انجام شده توسط آنها واقعی نیست.  نود هم ویژگی های خاص خودش را دارد و هزینه های مرتبط با آن هم خاص است. هفت هم همینطور. نیت این است که بگوییم برآورد برنامه هفت کاملا منطبق بر عرف برنامه های ترکیبی زنده تلویزیون است
ما ذخیره نیستیم، در صحنه ایم!
بهروز افخمی هم در برنامه ی هفت در خصوص انتشار اتهامات و حواشی به وجود آمده و  بایکوت برنامه ی هفت توسط برخی رسانه های زرد متمایل به قهوه ای واکنش نشان داد. (فیلم صحبتهای افخمی درباره فیش گیت سینمایی را اینجا ببینید) او گفت: «همان سایت ها چند روز پیش تصمیم گرفتند در قالب فیش، گیت ما را هم دخیل در فیش های نجومی برخی افراد کنند که به تعبیر معاون رئیس جمهور “جزء ذخایر انقلاب اند” و در این اسناد به دروغ ارقامی را به عنوان رقم دریافتی برنامه هفت و حقوق من در این برنامه نسبت دادند که یک بیستم این ارقام را ما دریافت می کنیم. اما ما ذخیره نیستیم و در صحنه هستیم.»
وی افزود: «وقتی توضیح و تکذیبیه ما درخصوص این دروغ منتشر شد، این رسانه های مدعی آزادی بیان و به اصطلاح اصلاح طلب، لیبرال یا هرچه، قرار گذاشته اند توضیح و تکذیب ما را منتشر نکنند. کار این جماعت با دروغ پیش می رود و به این فکر نمی کنند بعد از مدتی مخاطبان عاقل خود را از دست می دهند و به مرور تعداد کسانی که به این سایت ها مراجعه می کنند کم و کمتر می شود. به هرحال همچنان این شایعات درباره من، احسان علیخانی یا عادل فردوسی پور و… ادامه دارد.»
عباسیان، افخمی، …؟
یک روز پس از اظهارات افخمی در برنامه هفت. محمد رضا عباسیان در همین خصوص نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جهور (اینجا) منتشر و در آن به تهمت هایی اشاره کرد که با بهره گیری از فضای رسانه ای در اختیار رئیس سازمان سینمایی، حیثیت و آبروی شخصی، خانوادگی و حرفه ای وی را نشانه گرفته اند. او از روحانی خواست تا مطابق گفته خودش، شروع کننده برخورد با هتاکان و تهمت زنندگان باشد. او در پایان نوشته بود که به تدبیر روحانی در این خصوص امید دارد.
محمد رضا عباسیان
وجه مشترک عباسیان و افخمی، دو چهره سینمایی که اتهام دروغ و سند سازی فیش های حقوقی میلیونی به سمت آنها نشانه رفته در یک چیز است. آن هم عدم تعلق به جریان مدیریتی فعلی سینما و انتقاد آنها از سیاست های جاری آن. باید دید آیا حجت الله ایوبی و دیگرانی که این سناریو به آنها نسبت داده می شود بازی جدید رسانه ای دیگری را آغاز خواهند کرد تا آب همچنان گل آلود بماند یا در سال آخر دولت به جمع بندی عملکرد خود خواهند پرداخت؟
منبع:فردا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: