تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ - ۰۹:۱۵ کد مطلب 117851

مروری بر روزنامه های سه شنبه نوزدهم مرداد ماه،

سکوت اصولگرایان و غوغای اصلاح طلبان درباره نامه احمدی نژاد به اوباما

امروز در یک اقدام عجیب هیچکدام از روزنامه های اصولگرا به موضوع نامه احمدی نژاد به اوباما نپرداخته اند. این در حالی است که اکثر روزنامه های اصلاح طلب این مطلب را در صفحه اول خود پوشش داده اند. دیدار پوتین و آقای روحانی نیز از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

به گزارش میدان ۷۲ امروز در یک اقدام عجیب هیچکدام از روزنامه های اصولگرا به موضوع نامه احمدی نژاد به اوباما نپرداخته اند. این در حالی است که اکثر روزنامه های اصلاح طلب این مطلب را در صفحه اول خود پوشش داده اند. دیدار پوتین و آقای روحانی نیز از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

به گزارش«»، روزنامه های اصولگرا در اقدام تعجب برانگیز هیچکدام به موضوع نامه احمدی نژاد به اوباما نپرداخته اند. این در حالی است که روزنامه های اصلاح طلب هر کدام به نحوی به این موضوع پرداخته اند.

روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان« دلواپسی احمدی‌نژاد برای اوباما! » نوشت:« ۱۰ ‌سال از نامه محمود احمدی‌نژاد به جورج‌‌دبلیوبوش، چهل‌وسومین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا می‌گذرد؛ نامه‌ای که قریب به ۲۰ صفحه بود و رسانه‌های جهان، ذیل عنوان «برای نخستین‌بار» از آن یاد می‌کردند! همگان چشم‌انتظار بودند تا ببینند رئیس‌جمهور ایران، بعد از سال‌ها خصومت میان ایران و آمریکا، چه سخنی با رئیس‌جمهور آمریکا خواهد داشت! اما احمدی‌نژاد بار دیگر همگان را ناامید کرد! کاخ‌سفید هم در آن زمان، به‌اندازه رسانه‌های خبری، به وجد نیامد! چراکه نامه احمدی‌نژاد مثل سخنرانی‌های او در سازمان ملل‌متحد، پر بود از نصایح «مصلحی» که به «مدیریت جهانی» و «حل مسائل اساسی جهان» می‌اندیشد! آن زمان کاخ‌سفید رسما اعلام کرد که پاسخی به نامه محموداحمدی‌نژاد نخواهد داد؛ رفتاری که احمدی‌نژاد آن را «بی‌اعتنایی رئیس‌جمهور آمریکا به نداهای صلح‌جویان جهان» تلقی کرد. البته در داخل، بودند کسانی که نامه احمدی‌نژاد به جورج‌بوش را با نامه امام راحل به میخائیل‌گورباچف مقایسه کردند و آن را «فوق‌العاده» و از «الهامات الهی» خواندند!

احمدی‌نژاد در پی چیست؟!

محموداحمدی‌نژاد درحالی برای سومین بار به باراک‌اوباما و چهارمین بار، برای مقام ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا نامه می‌نویسد که به هیچ‌ یک از چهار نامه قبلی او، آن ‌هم درهنگامی که حائز مقام ریاست دولت ایران بود، پاسخی داده نشد! این درحالی است که با پیروزی حسن‌روحانی در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا، با ارسال نامه‌ای، پیروزی رئیس دولت تدبیر و امید در انتخابات را به او تبریک گفته و مسائلی را مطرح می‌کند. در مقابل، ریاست‌جمهوری ایران نیز ضمن پاسخ به نامه باراک‌اوباما، مواضع جمهوری‌اسلامی ایران را در باب مسائل مطروحه توسط اوباما بیان می‌کند. از سوی دیگر، احمدی‌نژاد درباره موضوعی اقدام به نگارش نامه‌ به باراک‌ اوباما کرده که دولت او، در موضوع اهمال و کوتاهی در سرمایه‌های ملی در بانک‌های آمریکایی، به‌ عنوان بانک‌های دولت متخاصم، در مظان انتقاداتی جدی است که شرح مفصل آن را می‌توان در گزارش دولت یازدهم خواند! نکته سوم آن است که محموداحمدی‌نژاد به‌خوبی واقف است که باراک‌اوباما، همچنان که مسبوق به سابقه است، پاسخ نامه او را نخواهد داد. اینکه احمدی‌نژاد یا مشاوران و نزدیکان او دقیقا چه هدفی را از ارسال این نامه دنبال می‌کنند، در هاله‌ای از ابهام است اما می‌توان حدس زد که رئیس‌جمهور سابق، می‌کوشد مضاف بر مطرح کردن نام خود در عرصه داخلی، بار دیگر به سرخط خبر خبرگزاری‌های خارجی نیز بدل شود! آن‌هم در هنگامه‌ای که پوپولیستی همچون دونالدترامپ، با شدیدترین و تندترین لحن ممکن، علیه ایران موضع‌گیری می‌کند.

نخستین واکنش دولتی به نامه

ساعتی پس از انتشار این نامه بود که حجت‌الاسلام مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهو ارسال این نامه را انتخاباتی دانست و گفت: آقای احمدی‌نژاد مانند سایر شهروندان از حقوقی برخوردار است و می‌تواند به هر کسی که می‌خواهد نامه بنویسد. بنده از محتوا و اهداف آن اطلاع ندارم. برخی اسب انتخابات را از یک سال پیش زین کرده‌اند. این اظهارنظر نخستین واکنش مقامات دولتی و چهره‌های سیاسی به خبر نامه احمدی‌نژاد است.

*در حالی روزنامه های اصولگرا از جمله:کیهان، سیاست روز، رسالت، وطن امروز مطلبی در این باره منتشر نکرده اند که البته فقط روزنامه اصولگرای جوان در مطلب کوتاهی در زیر صفحه اول با عنوان«درباره نامه احمدی‌نژاد به اوباما » نوشت:« انتشار نامه‌ای منسوب به احمدی‌نژاد خطاب به رئیس‌جمهور امریکا در فضای مجازی تحلیل‌های متفاوتی را به همراه داشت.اما آنچه مسلم است آورده‌ای برای منافع ملی ندارد. اینکه از بین دهها موضوعی که احمدی‌نژاد می‌تواند درباره آن نامه بنویسد موضوع ۲میلیارد دلار انتخاب شده است نشان از مصرف داخلی نامه دارد و شاید در پاسخ به نفس لوامه‌ای باشد که ایشان را هم در این موضوع مقصر می‌داند. شاید اگر درباره حمایت غرب از تروریسم یا بدعهدی در برجام بود، برداشت‌های دیگری می‌توانست به همراه داشته باشد. احمدی‌نژاد مانند هر شهروند دیگر می‌تواند و حق دارد که به دیگران نامه بنویسد اما درباره نامه دو نکته قابل تأمل است؛ اول اینکه بدون جایگاه حقوقی از طرف ملت ایران مکاتبه کرده است و دوم اینکه بین رئیس‌جمهور فعلی امریکا با رؤسای جمهور قبلی تفاوت قائل است که این نگاه همان نگاه روحانی به اوباماست. »

طرح از روزنامه نوآوران

 سکوت اصولگرایان و غوغای اصلاح طلبان درباره نامه احمدی نژاد به اوباما

پوریا عالمی در روزنامه شرق نیز در مطلبی با عنوان« متن نامه محرمانه احمدی‌نژاد به اوباما منتشر شد » نوشت:« من محمودم. یه دوره با هم همکار بودیم. تو رئیس‌جمهور آمریکا بودی، من رئیس‌جمهور ایران. یادمه چند دفعه با بچه‌ها و مشایی اینا، وانت گرفتیم تا فرودگاه – چون باروبندیل زیاد بود – و هواپیمای دربست گرفتیم و اومدیم آمریکای شما. یادش‌به‌خیر. قبلا ما با همین تیم می‌رفتیم سیزده‌به‌در پارک چیتگر. البته توی دو سال گذشته هم مجبور شدیم بریم پارک چیتگر و نشد به شما سر بزنیم. این مأمورای فرودگاه هم یک‌جوری هستند. نمی‌دونم چطور شد که دیگه از این در پشتیه هست – که پر از کولر گازیه – راهمون ندادند و گفتند داداش برو از آن‌طرف. البته ثمره‌هاشمی به من گفت اگه دوباره رئیس‌جمهور بشم، میذارن از همین در برم و بیام و حتی باز می‌تونم هلیکوپتر بگیرم تا گرمسار. چون گرمسار فرودگاه نداره و من هرچی بودجه گذاشتم، وزیر راه گفت اگه توی گرمسار فرودگاه بزنیم، خود گرمسار رو کجا بذاریم؟ من گفتم گرمسار رو بیارید سمنان که هواش بهتره. خلاصه باراک‌جان، بارک‌الله به تو. من یه شعار طراحی کردم برای دور بعدی انتخابات تو: احمدی‌نژاد آمریکا کیه؟ اوبامای باراکیه… . البته بقایی به من گفت شما نمی‌تونی دیگه توی انتخابات آمریکا شرکت کنی.

باراک من این نامه رو به تو نوشتم چون من فقط آدرس تو رو بلدم: آمریکا – همون خونه سفید بزرگه که حیاطش چمنه.

متأسفانه من با هرکی رفت‌وآمد داشتم، توی اون هشت سال یا نشونیش عوض شد یا خودش. چه خبره توی دنیا باراک؟ چرا هیشکی و هیچی عین سابق نیست.

قربونت. محمود قبلا رئیس‌جمهور.

توضیح:

این متن نامه محمود احمدی‌نژاد است خطاب به «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا که دیروز، دوشنبه، به سفارت سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع آمریکا تحویل داده شد.

این متن محرمانه است و لطفا آن را پیش خودتان نگه دارید. »

سغر رئیس جمهور به آذربایجان

روزنامه دولتی ایران نیز با بی تفاوتی نسبت به نامه احمدی نژاد به اوباما گذشته است. این روزنامه در گزارش اول خود به سفر رئیس جمهور به آذربایجان می پردازد. همچنین علیرضا صانعی در یادداشتی در این روزنامه با عنوان« عزم راهبردی روحانی و پوتین » نوشت:« دیروز در حاشیه اجلاس سه‌جانبه سران سه کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو که در نوع خود ایده و ابتکاری جدید است، رؤسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، با یکدیگر ملاقات و درخصوص موضوع‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند. به نظر می‌رسد انجام این ملاقات که هشتمین ملاقات دو رئیس جمهوری ظرف حدود سه سال گذشته است، به دلیل شرایط حاکم بر منطقه و تحولات اخیر در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و تأثیر آن بر روند آتی این تحولات، از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، به گونه‌ای که شاید بتوان اذعان کرد از این منظر حاشیه اجلاس بر متن آن غلبه داشته است. این ملاقات در شرایطی برگزار می‌شود که:

سکوت اصولگرایان و غوغای اصلاح طلبان درباره نامه احمدی نژاد به اوباما

۱- سیاست‌های کلان و راهبردی امریکا و غرب در قبال روسیه، سمت و سوی تقابل به خود گرفته و با توجه به رویکرد ناتو در نزدیکی به مرزهای روسیه نوعی جنگ سرد نانوشته در حال شکل‌گیری است.

۲- تحولات خاورمیانه و بالاخص سوریه طبق برآورد و ارزیابی امریکا و غرب و متحدان منطقه‌ای آنها پیش نرفته و ایران و روسیه در یک اتحاد راهبردی در سوریه در حال ایجاد تغییر در روند تحولات در منطقه بوده و در حال تجربه یک نوع از مشارکت و همکاری راهبردی در حوزه نظامی در سوریه هستند.

۳- تحولات اخیر در ترکیه، باعث ایجاد شکاف در ائتلاف امریکایی- غربی در خاورمیانه شده است و نزدیکی ترکیه به روسیه یا حداقل از بین رفتن تنش بین این دو کشور، زمینه و بستر را برای تغییر معادلات در خاورمیانه فراهم کرده است.

۴- با تضعیف و شکست داعش و گروه‌های تروریستی این نگرانی یا تهدید بالقوه بالاخص برای روسیه و کشورهای منطقه وجود دارد که تروریست‌های تکفیری رانده شده از سوریه، منطقه قفقاز و آسیای مرکزی از جمله افغانستان را برای گشودن جبهه‌های جدید انتخاب کنند.

۵- روسیه در نتیجه تحولات اوکراین و رویکرد تقابلی امریکا و غرب بالاخص مواجهه با تهدیدهای ناشی از تحریم‌های اقتصادی، کاهش قیمت نفت و… رویکرد جدید سیاست خارجی و جهتگیری اقتصادی خود را بر تقویت اقتصاد ملی با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و همچنین توسعه روابط و همکاری‌ها با شرق و کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران متمرکز کرده است.

۶- تحولات پسابرجام باعث ایجاد فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید همکاری در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و فناوری، فرهنگی و… برای جمهوری اسلامی ایران گردیده و مجدداً جایگاه و موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیک ایران در آسیای میانه، دریای خزر، خلیج فارس و… در حوزه تجارت و اقتصاد مورد توجه کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای قرار گرفته، به گونه‌ای که روسیه نمی‌تواند نسبت به این تحولات و فرصت‌های فراهم شده بی تفاوت بماند.

۷- روسیه که در تلاش است جایگاه از دست رفته خود را در ابتدا در منطقه خاورمیانه و در مراحل بعد در مناسبات بین‌المللی باز یافته و آن را بازتعریف کند، بدون شک در این راستا نمی‌تواند نقش و نفوذ جمهوری اسلامی ایران را در منطقه به عنوان یک بازیگر تأثیرگذار نادیده بگیرد.

بدون شک شرایط مورد اشاره، موجب شکل‌گیری یک عزم جدی در رهبران دو کشور برای توسعه و گسترش مناسبات دوجانبه شده است. همکاری برای مقابله با تروریسم و تهدیدهای ناشی از افراط‌‌ گرایی در منطقه خاورمیانه و همچنین آسیای میانه یکی از مهم‌ترین موضوع‌های مورد علاقه دو کشور است. از این منظر در کنار پیش‌بینی افزایش همکاری‌های دفاعی، تجربه مقابله با تروریسم در سوریه بدون تردید مبنایی برای همکاری‌های آتی نظامی و امنیتی دو کشور خواهد بود.»

 روزنامه اعتماد نیز در گزارشی با عنوان« شکایت از «توهین‌کنندگان» به رییس‌جمهور » با اشاره به اینکه معاونت حقوقی دولت خبر از اقامه دعوی علیه حمله‌ها و نسبت‌های بی‌سابقه به روحانی داد؛ نوشت:« نخستین شکایت از توهین‌کنندگان به رییس‌ دولت یازدهم در راه است. خبری که مجید انصاری در نخستین نشست خبری خود پس از تصدی سمت معاونت حقوقی رییس‌جمهوری اعلام می‌کند، مدت‌ها قبل باید رخ می‌داد تا اندکی از شمار مهاجمان کم کند. اما این اتفاق از سوی نهادی که بارها اعلام می‌کند، وظیفه خود می‌داند در برابر بی‌قانونی‌ها طرح شکایت کرده و از حقوق دولتمردانی دفاع کند که با رای اکثریت ملت بر سر کار آمده‌اند، هیچ گاه رخ نداد تا قرعه به نام معاون جدید بخورد. مجید انصاری اگرچه سعه صدر روحانی را دلیل عدم ثبت شکایت تا این زمان می‌داند، اما انگار با ورود خود به این معاونت که همزمان با تشدید هجمه‌ها می‌شود، ترجیح را بر اقدامات حقوقی می‌داند ولو اینکه حسن روحانی راضی نباشد. مجید انصاری با دسته‌بندی هجمه‌هایی که به دولت می‌شود، عنوان داشت: «دو بحث را باید از هم جدا کنیم. یکی بحث شخصی اعضای دولت و شخص آقای رییس‌جمهور است. آقای رییس‌جمهور با بزرگواری و سعه صدری که دارند از اول هم تاکید می‌کردند جایی که حق شخصی من هست ورود نکنید و شکایتی انجام ندهید، اگر شکایت شده بود هم می‌گفتند که پس بگیرید. سایر اعضای دولت هم به همین صورت.» انصاری یکی از علل هجمه‌های شدیدی که این دو هفته اخیر به رییس‌جمهور می‌شود، را مربوط به گفت‌وگوی او در صدا و سیما دانست و گفت: بعد از انجام این مصاحبه، علیه ایشان اهانت و هتاکی بی‌سابقه‌ای رخ داد، متاسفانه حتی از سوی بعضی از هم لباسان بنده که لباس اخلاق و پیامبر را پوشیده‌اند. آنچه باعث شد اینها پیشتاز شکستن حریم اخلاق بشوند، صبوری و بردباری رییس‌جمهور بود. آنها خیلی تلاش کردند که حسن روحانی عصبانی شوند و آن شب هم منتظر بودند رییس‌جمهور از این همه بی‌مهری، حق کشی و تهاجم، عصبانی شوند و بیایند در تلویزیون و از روی عصبانیت صحبت کنند. ولی متانت و صبوری رییس‌جمهور در این گفت‌وگو با همان منطق حقوقی‌شان عده‌ای را عصبانی کرده است و بعد از آن مصاحبه می‌بینیم که ناراحتند که چرا سوژه مناسبی را برای تشدید تهاجم خود به رییس‌جمهور پیدا نکرده‌اند.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: