تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ - ۱۹:۰۶ کد مطلب 117953

در حاشیه نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های وزارت بهداشت؛

لیلاز: نقد فیش‌های نجومی غیرمنصفانه است/ سلیمی‌نمین: این دولت فقط ژست مخالفت با دولت قبلی را گرفته است

سعید لیلاز فعال اصلاح‌طلب و سردبیر سابق روزنامه سرمایه و استاد دانشگاه و عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و مدیر مسوول سابق کیهان هوایی با محوریت آزاداندیشی و نقد منصفانه مطبوعات، عصرروز گذشته در حاشیه نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در قالب مناظره‌ای رودررو نظرات خود را بیان کردند

به گزارش میدان ۷۲ این مناظره که در تالار امام خمینی(ره) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع آزاداندیشی و نقد منصفانه برگزار شد، با استقبال دانشجویان مواجه شد.

گزیده‌ای از اظهارات طرفین مناظره را در ادامه می‌خوانید:

لیلاز: نقد فیش‌های نجومی غیر منصفانه است
سعید لیلاز فعال اصلاح طلب درباره مرز باریک بین نقد منصفانه و آفت‌رسانه گفت: اگر ما هر قیدی به نقدها و آزادی بزنیم، نهایتاً باید به این مسئله پاسخ داد که مرز منصفانه و غیر منصفانه بودن نقدها و ملاک آن جز حاکم چیست. هر مقدار این مرز بندی محدود شود پر و بال بیشتری به استبداد داده می‌شود و باید این سوال را پرسید چه نقدی منصفانه است و چه نقدی منصفانه نیست. چطور زمانی که نشریه‌ای به دیگری گفت «…» اشکالی ندارد اما وقتی کسی به کس دیگری گفت بالای چشمت ابرو است، نقدش غیرمنصفانه می‌شود.

وی در ادامه افزود: هر مقدار قید کمتری به رسانه بزنیم خدمت بزرگ‌تر به آزادی کردیم. من دو رکن برای فساد مالی و اقتصادی می‌دانم، یکی اندازه دخالت دولت و دیگری استبداد است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با غیرمنصفانه خواندن نقدها در مسئله فیش‌های نجومی گفت: در مسئله فیش‌های نجومی جناح راست نقدهای غیرمنصفانه‌ای علیه دولت روحانی کرد. معتقدم باید با تمام قوا با این مساله مبارزه و با متخلفان برخورد شدید کرد. متاسفانه یکی از مشکلات ما در رسانه‌ها جناحی برخورد کردن با مساله فساد است.

لیلاز با اشاره به لزوم کاهش قید زدن به نقد و رسانه گفت: هر کس بر پایه منافع خودش قیدی به نقد و رسانه می‌زند. همانطور که کسانی می‌گفتند دموکراسی مهم نیست، مسئله آب و نان مردم است. با از بین بردن دموکراسی، آب و نان مردم را هم قطع کردند.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه افزود: این دولت بیشتر از همه دولت‌ها زیر ذره‌بین بوده است و همین باعث کاهش فساد در دولت می‌شود. وقتی سازمان بازرسی تعطیل می‌شود ۳۰۰ میلیارد دلار از بودجه کشور گم شده و دیگر پیدا نمی‌شود.

وی در پایان گفت: من معتقدم آزادی را باید پاس بداریم. هرگاه ما به نقد قید بزنیم، نمی‌گذاریم جلوی فساد گرفته شود و هرچه بیشتر قید بزنیم به استبداد کمک کرده‌ایم.

سلیمی نمین: این دولت فقط ژست مخالفت با دولت قبلی را گرفته است
عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر و فعال سیاسی اصولگرا نیز در این مناظره درباره تعریف آزاداندیشی و ویژگی‌های نقد گفت: در عالم رسانه نقد به دو دسته تقسیم می‌شود. یکی نقد رسانه و دیگری نقد رسانه‌ای است. نقد رسانه باید جوشیده از درون رسانه باشد و نقد رسانه‌ای خارج از حوزه رسانه با اهداف منفعت‌طلبانه است. طبیعتاً نقد رسانه‌ای، نقد تکمیلی نیست بلکه نقد توجیهی است. در نقد رسانه‌ای شما می‌توانید کارکرد رسانه‌ای و تعلق رسانه به حزب خاص را بفهمید.

وی افزود: آنچه در بحث نقد رسانه‌ای مطرح است نگاهی است که صرفاً متوجه یک جماعتی یا در دسته‌ای که دارای منافع خاصی هستند، می‌باشد.

سلیمی‌نمین درباره کارکرد نقد رسانه‌ای گفت: آفات نقد رسانه‌ای آفات متعددی دارد که کار تشخیص را برای جامعه دشوار می‌کند. در دهه اول کار رسانه بعد از انقلاب رسانه‌های ما کارکرد نقد رسانه داشتند. اما بعدها با رویکرد کانون‌های قدرت به عنوان ابزار موثر کار رسانه‌ای را جهت دادند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر درباره آزادی رسانه‌ها گفت: اگر به رسانه‌ها قیدی نزنیم به هر حال به گروه‌های رسانه‌ای غیر متعارف قید جناحی زده‌ایم.

وی در ادامه افزود: بعضی از جریانات سیاسی زیرکانه عمل می‌کنند و نمی‌گذارند اطلاعات برای مردم تبدیل به آگاهی شود.

مدیرمسئول سابق کیهان هوایی درباره پدیده حقوق‌های نجومی، خاطر نشان کرد: اگر دولت می‌خواست با این پدیده مبارزه کند باید در شش ماه اول دولت، سازوکارهای مبارزه با این پدیده را ترتیب می‌داد. اما وقتی نمی‌خواهد جلو این مسئله را بگیرد تنها ژست مخالفت با دولت گذشته را می‌گیرد.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر درباره ملاک‌های نقد سازنده تصریح کرد: نقد سازنده ملاک‌های فراوانی دارد هر رویکردی و نقدی که اصلاح گرانه و خالی از منافع گروهی و باندی باشد منصفانه است ولو این که اشتباه باشد و اطلاعات لازم را به مخاطب ندهد.

پایان بخش این مناظره پرسش و پاسخ این دو شخصیت سیاسی با دانشجویان درباره موضوع‌هایی چون نقد رسانه و نقد رسانه‌ای و موضوع آزاد اندیشی و نقد منصفانه مطبوعات بود.

این مناظره یکی از برنامه‌های نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که با استقبال چشمگیر دانشجویان روبرو شد.

منبع : خبرنامه دانشجویان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: