تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ - ۱۹:۰۸ کد مطلب 117955

برخلاف انتظارات از دیدار رؤسای جمهور دو کشور؛

باز هم آذربایجان درهای خود را به روی ایرانی‌ها باز نکرد!/ آیا وقتِ بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی نرسیده است؟

شهروندان جمهوری آذربایجان برای سفر به ایران نیازی به صدور ویزا ندارند اما ایرانیان برای سفر به این کشور باید منتظر جواب کنسولگری باکو در تبریز و یا سفارت این کشور در تهران بمانند.

به گزارش میدان ۷۲ رؤسای جمهور ایران و آذربایجان از سال ۱۳۹۲ تاکنون در شهرهای داووس، تهران، باکو، آستراخان، استانبول و تهران با یکدیگر دیدار داشتند. طبعا دیدارهای روسای جمهوری به عنوان عالی ترین مراجع تصمیم گیری می تواند در ایجاد تفاهمات و اجرای موافقت نامه ها موثر باشد، موضوعاتی متعددی در رابطه با دیدار روز گذشته‌ی حسن روحانی و الهام علی اف مطرح بود که شاید مهمترین آنها نیز در رابطه با احداث و تکمیل کریدور حمل و نقل شمال جنوب بود.

یکی دیگر از مسائل مهم مطرح بین دو طرف که سال هاست بدون نتیجه کامل تقریبا رها شده است موضوع لغو ویزای جمهوری آذربایجان برای ایرانیان می باشد.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روحانی در باکو گفت: “در دیدار امروز، مسایل گسترده‌ای مورد مذاکره قرار گرفت. چشم اندازهای زیبایی در زمینه توریسم وجود دارد. هم اکنون شهروندان ایران می توانند براساس “مقررات تسهیل روادید به آذربایجان” بیایند و خط آهن نخجوان- تبریز- مشهد گشایش می یابد. در زمینه حمل و نقل هوایی منظره زیبایی مشاهده می شود و تعداد پروازها افزایش می یابد.”

به رغم تصریح رئیس جمهوری آذربایجان در این زمینه، برخی رسانه‌ها بدون ذکر منبع مدعی لغو روادید جمهوری آذربایجان برای ایرانیان شده بودند.

طی سال های گذشته و درپی کاهش شدید درآمدهای نفتی باکو ، رییس جمهوری آذربایجان سه ماه پیش  به منظور افزایش درآمدهای توریستی این کشور،  با تغییر قوانین صدور روادید ، فرمانی تحت عنوان “مقررات تسهیل صدور روادید” صادر کرد که باید در مورد مسافران تمامی کشورهای دنیا اجرا شود و اختصاصی به ایران ندارد. براساس این فرمان، رئیس جمهوری آذربایجان با کاهش تعرفه صدور روادید از ۴۲ دلار به  ۲۰ دلار، مقرر کرده است درخواست صدور روادید این کشور از طریق اینترنت قابل انجام باشد و در عرض سه روز روادید برای درخواست کنندگان صادر شود.

اما جمهوری اسلامی ایران که از حدود هفت سال پیش روادید را برای شهروندان آذربایجانی لغو کرده است، از باکو درخواست کرده بود که آنها نیز بطور متقابل روادید را برای شهروندان ایرانی لغو کند اما باکو تاکنون با این درخواست موافقت نکرده است و سفر آقای روحانی به این کشور نیز نتوانست پروژه‌ی لغو ویزا بین دو کشور را کامل کند.

امروز شهروندان جمهوری آذربایجان برای سفر به ایران نیازی به صدور ویزا ندارند اما ایرانیان برای سفر به این کشور باید با عزت! منتظر جواب کنسول گری باکو در تبریز و یا سفارت این کشور در تهران بمانند. شاید دیگر وقت آن رسیده است که عزت بیشتری برای پاسپورت ایرانی قائل باشیم و وقتی طرف آذربایجانی لغو ویزا را قبول ندارد در برابر آنها اقدام متقابل انجام دهیم.

منبع :اناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: