تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۰ - ۱۱:۰۰ کد مطلب 118022

چرا هاشمی همچنان به برجام دلخوش است؟/هاشمی معتقد است که کوه صخره‌ای تحریم شکسته شده است

در شرایطی که آمریکایی ها بدعهدی می کند و بعد از ۶ ماه از امضای برجام هیچ تحریمی در عمل لغو نشده است در این شرایط هاشمی رفسنجانی معتقد است که کوه صخره‌ای تحریم شکسته است و از لزوم تعامل بیشتر با غربی ها سخن می گوید

به گزارش میدان۷۲  از ابتدای مطرح بودن برجام، دغدغه ها و هشدار های رهبر انقلاب بارها تکرار شد که این نگرانی و هشدارها به ذات آمریکایی ها که متکی به سیاست فریب و استفاده از فشار برای رسیدن به اهداف بدون واگذاری امتیاز گویای این مسئله بود که رهبر انقلاب با نگاه به ماهیت حریف اعتمادی به نتیجه گیری به مذاکرات ندارند.

اما در این شرایط بود که دولت تدبیر و امید با عوام فریبی، مردم را به برجام دلخوش کرد. توافق هسته با آمریکا آن هم به هر قیمتی منجرب شد که بعد از گذشت ۶ ماه از توافق هسته ایران و ۱+۵ با بدعهدی آمریکایی ها در عمل تحریم ها برداشته نشود. متاسفانه ایران با اجرای تعهدات برجام آن هم زودتر از موعد مقرر متحمل خسارات زیادی شده است تا آنجا که برخی از سینه چاکان برجام سخن بر دهان آورده و به بی نتیجه بوده برجام و عدم رفع تحریم ها اذعان داشتند.

اما در این اوج اظهارات بی فایده بودن برجام مربوط به رئیس کل بانک مرکزی بود که در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: (توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.)

اما در این میان افرادی هستند که همچنان به برجام دل خوش کرده اند. شاید این افراد و جریان ها به دنبال این هستند که کم کاری ها و کوتاهی خود را در کشور با رفع تحریم ها جبران کنند.

در این شرایط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، روز گذشته در دیدار مسئولین و اعضای حزب اعتدال و توسعه و جمعی از دانشجویان گفته است: (کوه صخره‌ای تحریم شکست.البته اراده‌ی مردم ایران، همکاری با دنیا و تعامل با کشورهای پیشرفته بر پایه‌ی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است.)

در فضای کنونی کشور همه کارشناسان و بسیاری از مسئولین به بی نتیجه بودن برجام اذعان دارند. همچنین رهبر انقلاب فرمودند: (مگر بنا نبود تحریم های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می شود؟)

در اینجا سوالی که پیش می آید این است که آیت الله رفسنجانی که حامی دولت به اصطلاح تدبیر و امید است، چرا چشم به خارج مرزها دوخته است و همواره از تعامل بیشتر با غربی ها سخن می گوید شاید این سخنان آیت الله هاشمی برگرفته از جریانی است که معتقد است که  با شعارهای توخالی نمی توان مقابل قدرت های بزرگ ایستاد. بنابراین افرادی که مدعی دلسوزی نظام را دارند، باید به ظرفیت های داخلی توجه کنند و در مقابل بدعهدی آمریکایی ها به دنبال اقدام مقابله به مثل باشند و نه تعامل بیشتر با غربی ها.

منبع: حامیان ولایت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: