تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۰ - ۱۵:۲۲ کد مطلب 118062

آیا استقبال ملت از فرزند خود، جرم است و نیاز به تذکر دارد؟

وزیر محترم کشور؛ با «تهدید» نمیتوان آزادی های مردمی را «تحدید» کرد!

آیا اینکه یک نفر برای ایراد سخنرانی به شهرهای مختلف سفر میکند و مردمان آن دیار برای دیدار با او و شنیدن صحبت هایش با شوری وصف ناپذیر به استقبالش میروند، جُرم است که نیازی به تذکر داشته باشد؟ بر فرض محال اگر جرم است، مجرمش کیست؟ سخنران یا مستمع و یا هر دو؟ با نگاهی گذرا مشخص میشود که مدعیان تدبیر و امید، نه تنها خادم ملت بلکه ملت را نیز در برپایی حماسه های پیاپی در شهرهای مختلف( از آمل تا جیرفت و زنجان و بافق و …) مجرم میدانند.

میدان ۷۲/محمدرضا منصوریار: وزیر محترم کشور طی روزهای اخی صحبت هایی را مبنی بر تذکر به دکتر احمدی نژاد پیرامون سفرها و سخنرانی هایشان داشته است. تذکراتی که طبق ادعای آقای وزیربه دو بخش امنیتی وانتخاباتی مربوط میشده است.

فارغ از اینکه آیا واقعا چنین تذکراتی از جانب وزارت کشور به احمدی نژاد داده شده است یا خیر، در اینجا قصد داریم به مقوله ای دیگر درباره این موضوع بپردازیم و آن اینکه آیا اصلا وزیر کشور چنین حقی را دارد که به حریم آزادی های شرعی و قانونی و بدیهی  شهروندان و به طور خاص، شخص رئیس جمهور سابق ورود کند و همچین تذکری را بدهد؟

با مروری بر قانون اساسی و قوانین عادی در حوزه ی آزادی های فردی و اجتماعی، در میابیم که اساسا نه وزارت کشور و نه هیچ نهاد دیگری حق سلب آزادی بیان افراد، آن هم صحبت هایی در راستای آرمان های انقلاب و امام و رهبری را ندارد.

اصل بیست و هفتم قانون اساسی به صراحت بر آزادی اجتماعات مردمی تاکید دارد و میگوید:” تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است‏.”

یکی از وظایف مهم وزارت کشور تامین امنیت شهروندان است. سلب آزادی، نمونه ای از خدشه دار کردن امنیت افراد میباشد. حال چگونه بالاترین مقام مسئول چنین وزارتخانه ای به خود اجازه میدهد که از حداقل های آزادی افراد جلوگیری کند؟ آیا این خود در تضاد با آن وظیفه ی تامین امنیت نیست؟

دولتی که در شعارهای خود دَم از آزادی های اجتماعی میزند و برای آن منشور حقوق شهروندی نیز تصویب میکند، چگونه به خود این حق را میدهد که پایین ترین سطح از آزادی را نیز تهدید کند؟ آیا اینکه یک نفر برای ایراد سخنرانی به شهرهای مختلف سفر میکند و مردمان آن دیار برای دیدار با او و شنیدن صحبت هایش با شوری وصف ناپذیر به استقبالش میروند، جُرم است که نیازی به تذکر داشته باشد؟ بر فرض محال اگر جرم است، مجرمش کیست؟ سخنران یا مستمع و یا هر دو؟ با نگاهی گذرا مشخص میشود که مدعیان تدبیر و امید، نه تنها خادم ملت بلکه ملت را نیز در برپایی حماسه های پیاپی در شهرهای مختلف( از آمل تا جیرفت و زنجان و بافق و …) مجرم میدانند.

این وزارت کشور برخاسته از همان دولتی است که اتاق های فکرش، احمدی نژاد را بزرگترین و به عبارت صحیح تر تنها خطر در برابر ادامه راه خویش میداند. کما اینکه در سال ۸۴ نیز با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد، بسیاری از منافع قریب به ۲۴ ساله ی این جریانات، به خطر افتاد و از همان ابتدا با پیغام ها و رفتارهای مختلف، مخالفت خود و تلاش برای به زمین زدن دولت مکتبی و انقلابی احمدی نژاد را هویدا ساختند.

اتفاقا یکی از نمونه های بارز و گام های مبنی بر اقدامات پشت پرده برای از میان برداشتن دولت احمدی نژاد در سال ۸۸ را، جناب وزیر کشور کنونی برداشتند. آنجایی که گزارش دیوان محاسبات کل کشور (که دست بر قضا ریاستش بر عهده جناب رحمانی فضلی بود) ، از تفریغ بودجه سال ۸۵ در صحن علنی پارلمان قرائت شد، گزارشی که نکته دندان‌گیر آن در فضای انتخاباتی آن روزها، عدم واریز بیش از یک میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور به خزانه بود و از فردای آن روز عنوان «یک میلیارد دلار گمشده در دولت» ترجیع بند تمامی نطق‌ها و تحرکات انتخاباتی رقبای دولت شد و پس از آنکه ملت در ۲۲ خرداد همان سال امیدهایشان را ناامید کرد و با تاخیری حدودا ۳ ساله   اعلام شد در بررسی جامعی انجام شد و با استعلام از دستگاه‌های نظارتی و دریافت گزارش از آنها، گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در این زمینه تدوین شد و تخلف دولت احراز نشد. این یاداوری به خوبی ماهیت و ریشه ی مخالفت های امروزه ی جناب وزیر محترم کشور با رئیس جمهور سابق را نمایان میسازد و نشان میدهد که چرا قصد دارند رفتارها و سخنرانی های احمدی نژاد را مصداق عمل مجرمانه معرفی کنند. چرا دولتی که مصوبه میگذراند تا نیروی انتظامیِ زیر مجموعه وزارت کشور، دخالت محتوایی در کنسرت ها نداشته و فقط در حوزه ی نظم و انضباط ترافیکی حق ورود داشته باشد، در برابر همایش ها و گردهمایی های انقلابی و حتی مذهبی که در آ ن دغدغه های رهبر معظم انقلاب پیرامون جلوگیری از فراموشی خط نورانی حضرت امام(ره) پیگیری میشود، این چنین واکنش نشان میدهد؟ البته این به معنای مخالفت با برگزاری کنسرت و مسائلی از این قبیل نیست اما مقایسه این دو موضوع به خوبی رفتار دوگانه و سیاسی دولتمردان تدبیر و امید را نشان میدهد.

اینها مربوط به بخشی است که احمدی نژاد را مجرمِ مراسم ها و حماسه های مردمی شهرهای مختلف میدانند.اما نگاه آنها به مردم چگونه است؟ برای پاسخ به این پرسش باید در نظر داشت که جناب آقای وزیر، از دل همان دولتی بیرون آمده است که سردمدارانش زمانی نظر و رای مردم را با سیب زمینی قابل معامله میدانستند. ایشان از همان دولتی سر بر افراشته است که ملت را با عناوینی همچون بی شناسنامه و لبو فروش خطاب میکرد. طبیعی است از نگاه این آقایان، آزادی فقط و فقط باید در شعارها باقی بماند و اگر هم در برخی شرایط قرار بر دادن آزادی باشد، آزادی را در چند جشن خیابانی خلاصه میکنند. به مانند آنچه  در شب تصویب برجام اتفاق افتاد و با ادعاهای تهییج کننده ی همین آقایان مبنی بر گشایش های عظیم اقتصادی و اجتماعی، عده ای را به خیابان ها کشاندند. این نگرش و تعریف بسیار ناقص و منفعت طلبانه از مقولاتی همچون آزادی، منتج میشود به اینکه  اصلا بی شناسنامه ها و بی سوادها و لبوفروشان را چه به آزادی؟

این توضیحات نشان میدهد، جماعتی که خود را مدعی آزادی و راستگویی میداند، همان  راهی را میرود که زمانی اصلاح طلبانِ در قدرت میرفتند. همگان به یاد دارند که دولت اصلاحات چه واکنشها و برخوردهایی را در برابر مخالفین خود اعمال میکرد. در حالی که رئیس دولت اصلاحات به عنوان نماد آزادی های مدنی و سیاسی شناخته میشد، هم خودش و هم همفکران و هم قطارانش در دولت، به شدیدترین شکل ممکن با منتقدین و مخالفینشان مقابله میکردند.

همه اینها بگذاریم کنار اظهارات جالب استاندار تهران در روز خبرنگار که سخنرانی های احمدی نژاد را شائبه انگیز توصیف کرده و گفته بود: چطور در سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، این سخنرانی ها انجام می شود. سوال اینجاست که اگر ایراد چند سخنرانی آن هم در تبیین شعارها و آرمان های انقلاب که از منویات و توصیه های مکرر رهبر معظم انقلاب میباشد، به معنای کار انتخاباتی است، پس تعویض و جابه جایی مکرر فرمانداران و استانداران در سال منتهی به انتخابات چه توجیهی دارد؟

شعارهای آزادی خواهانه ی این جماعت، به مانند همان قول های ۱۰۰ روزه و نویدهای رونق اقتصادی است که فقط و فقط در ایام تبلیغات انتخابات و جلب نظر ملت، سر داده میشود. طبیعی است در این نگاه ابزاری و کاسب کارانه به مردم، پس از رسیدن به هدف، حمایت از ملت دیگر مقرون به صرفه نیست و اصلا دیگر نباید به مردم اجازه حضور در صحنه را داد. به همین دلیل این حق مسلم ملت در آزادی عقیده، بیان و طرفداری از هر گروه و فردی را نادیده انگاشته و به رفتارهای تهدید آمیز به تحدید آزادی های شرعی و قانونی آحاد جامعه، متوسل میشوند.

در پایان باید به عنوان یک شهروند عادی به آقای وزیر کشور به عنوان یکی از ارکان برقرار کننده ی عدالت و امنیت اجتماعی مردم، توصیه کنیم که به جای پرداختن به مسائلی که حقوق و آزادی های فردی و اجتماعیِ مُصرح قانون اساسی که از لازمه های تامین امنیت و عدالت اجتماعی افراد است را به بهانه های مختلف و با نگاه های جناحی و سیاسی، محدود نکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: