تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۰ - ۱۶:۰۶ کد مطلب 118072

آیا احمدی‌نژاد خلاف کرده است؟

سفرهای آقای احمدی نژاد دو وجه دارد. وجه اول مربوط به قانون و مقررات است که اگر تبلیغاتی باشد مراجع قانونی طبعا باید تشخیص بدهند و رسیدگی کنند.
در اینکه تصمیم فعلی آقای احمدی نژاد این است که در انتخابات سال آینده شرکت کند هیچ شکی وجود ندارد و لذا در این رابطه فعالیت هایی را هم آغاز کرده اند. منتهی بنده نمی دانم وزیر محترم کشور بر اساس چه استناداتی چنین موضعی گرفتند.

به گزارش میدان ۷۲ سایت فرارو در گزارشی به موضوع سفرهای دکتر احمدی نژاد اینگونه پرداخته است:

بالاخره سفرهای احمدی نژاد با واکنش دولت روبرو شد. احمدی نژاد که در چند سفر اخیر خود وجه سیاسی و انتخاباتی سخنرانی های خود را افزایش داده بود با تذکر وزارت کشور روبرو شد. وزیر کشور در این باره عنوان کرده: «ما قبلا هم اعلام کردیم فعالیت های انتخاباتی زودرس خلاف قانون است چون قانون برای فعالیت های تبلیغاتی انتخاباتی زمان مشخص کرده است. این موضوع را ما به دوستان آقای احمدی نژاد هم اعلام کردیم به آنها هم گفتیم و هم تذکر دادیم به دلیل مسائل امنیتی و حفاظت، این جلسات حتما باید تابع شوراهای تأمین استان ها و شهرستان ها باشند و هم اینکه در موضوع مباحث انتخاباتی نباشند.» استاندار تهران نیز در پاسخ به سؤالی درباره شائبه انتخاباتی بودن سفرهای احمدی‌نژاد گفته است: «یقیناً این سفرها شائبه انتخاباتی دارد.»

اکنون این سوال مطرح است که آیا احمدی نژاد بهایی به تذکر وزارت کشور خواهد داد و سخنان تبلیغاتی خود را قطع خواهد کرد یا همچنان به راه خود ادامه می دهد؟

احمدی نژاد پایبند اینگونه تذکرات نیست
مرتضی مبلغ رئیس ستاد انتخابات کشور در دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با فرارو گفت: «سفرهای آقای احمدی نژاد دو وجه دارد. وجه اول مربوط به قانون و مقررات است که اگر تبلیغاتی باشد مراجع قانونی طبعا باید تشخیص بدهند و رسیدگی کنند.»

وی ادامه داد: «اما وجه دیگر مربوط به اهداف این سفرها است. به نظر من احمدی نژاد از این سفرها سه هدف را دنبال می کند.»

مبلغ درباره هدف نخست احمدی نژاد از این سفرها اظهار کرد: «احمدی نژاد که در هشت سال ریاست جمهوری به دلیل سیاست های ناکارآمد و غلطی که دنبال کردند آسیب های بسیار گسترده و عمیقی به کشور وارد شد و طبیعی است که ایشان باید نسبت به این اقدامات پاسخ بدهند. لذا ایشان قصد دارند با این سفرها یک فضای تبلیغاتی و روانی ایجاد کنند تا سوالات مربوط به عملکرد ایشان را تحت الشعاع قرار دهند و بحث را منحرف کنند. به خصوص که ایشان به جای آنکه از خطاهای بزرگ خود عذرخواهی کنند طلبکارانه و مدعیانه در صحنه حاضر شده اند.»

وی ادامه داد: «هدف دوم این سفرها دامن زدن به عملیات روانی گسترده در جامعه برای مخدوش جلوه دادن فضای کشور است تا عوامل تندرو که در این کشور همواره در برابر انجام خدمات مسئولان سنگ اندازی می کنند و با غوغاسالاری و تنش اجازه نمی دهند فضای روشنی ایجاد شود و مشکلات مردم را حل و فصل کرد عرصه را برای تاخت و تاز مناسب بیابند.»

وی افزود: «اما هدف سوم این است که پایگاه رای حداقلی ایشان را تحریک و فعال کرده تا سبد رای وی را به سمت طرفداران ایشان که در عرصه انتخابات حاضر می شوند سوق دهند.»

معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که اگر یکی از اهداف احمدی نژاد از این سفرها معطوف به انتخابات آینده است آیا با توجه به تبلیغات زودرس تخلف محسوب می شود؟، گفت: «بنده عین جملات ایشان را در ذهن ندارم که ببینم کدام یک جنبه تخلف دارد اما وقتی دستگاههای مسئول همچون وزارت کشور چنین اظهارنظری می کنند حتما چنین تخلفی صورت گرفته است.»

مبلغ در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به روحیه ای که از آقای احمدی نژاد سراغ داریم ایشان بعد از تذکر وزارت کشور رویکرد انتخاباتی – تبلیغاتی خود در سفرهای آینده را تغییر خواهند داد؟، گفت: «سوابق ایشان نشان می هد که پایبند اینگونه تذکرات نیستند و همچنان به رویکرد خود ادامه خواهند داد. مگر اینکه فرض کنیم تغییر رویه داده اند و بیشتر به قانون تمکین می کنند که آینده این موضوع را نشان خواهد داد.»

مبلغ در پاسخ به این سوال که آیا احتمال حضور احمدی نژاد در انتخابات سال ۹۶ وجود دارد؟، گفت: «بنده قویا معتقدم ایشان در این عرصه وارد نخواهند شد. دلیل آن هم این است که احمدی نژاد در سال های اخیر به خوبی فضای جامعه را احساس کرده است. ایشان متوجه پایگاه اجتماعی خود شده و به دلیل آنکه با رای حداقلی مواجه خواهند شد هیچگاه وارد عرصه انتخابات نخواهند شد. در انتخابات سال ۹۲ و سال ۹۴ افراد نزدیک به آقای احمدی نژاد با رای حداقلی مواجه شدند و مردم به دلیل خسارات هایی که در نتیجه سیاست های دوره آقای احمدی نژاد به زندگی آنها وارد شده قطعا به بازتولید این جریان روی نخواهند آورد.»

احمدی نژاد هنوز تخلفی مرتکب نشده است
اما ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با فرارو گفت: «در اینکه تصمیم فعلی آقای احمدی نژاد این است که در انتخابات سال آینده شرکت کند هیچ شکی وجود ندارد و لذا در این رابطه فعالیت هایی را هم آغاز کرده اند. منتهی بنده نمی دانم وزیر محترم کشور بر اساس چه استناداتی چنین موضعی گرفتند.»

وی ادامه داد: «آقای احمدی نژاد فردی است که همچون خیلی افراد دیگر قصد شرکت در انتخابات آینده را دارد. اینکه ایشان به استان ها سفر می کنند که اشکالی ندارد. در استان ها ایشان چه موضعی گرفته است که شائبه انتخاباتی پیدا کرده است؟ آقای احمدی نژاد راجع مسائل سیاسی صحبت می کند. مگر هر کس در مورد مسائل سیاسی صحبت کند وجه تبلیغاتی – انتخاباتی دارد؟»

وی افزود: «لذا اگرچه صحبت وزیر کشور مبنی بر اینکه اکنون نباید فعالیت انتخاباتی کرد کاملا درست است اما مگر هر کس درباره موضوعات سیاسی داخلی و بین المللی صحبت کند به معنای فعالیت انتخاباتی است؟»

ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا اینکه ایشان در پاسخ به درخواست مردم برای حضور در انتخابات گفته اند به وقت مناسب در خدمت ملت خواهم بود معنای انتخاباتی ندارد؟، گفت: «این جمله هم انتخاباتی نیست چون نگفتند کاندیدا هستند. بلکه گفتند فعلا مصلحت نیست و به موقع در خدمت ملت خواهم بود. لذا به نظر من تاکنون آقای احمدی نژاد تخلفی انجام نداه اند. مگر آنکه وزیر محترم کشور استنادی دارند که ما خبر نداریم.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا اینکه در تجمعات ایشان شعارهای انتخاباتی داده می شود تخلف محسوب نمی شود؟، گفت: «شعاری که شرکت کنندگان در تجمعات و سخنرانی های آقای احمدی نژاد می دهند ارتباطی به ایشان ندارد.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که اما به طور مثال تماشاگران یک تیم فوتبال اگر تخلفی مرتکب شوند آن تیم فوتبال جریمه می شود، چطور شعارهای طرفداران احمدی نژاد ربطی به ایشان ندارد؟، گفت: «این دو موضوع قابل مقایسه نیست. آنجا قانون داریم و بر اساس ضوابط فیفا عمل می شود و نباید این دو موضوع را با هم مقایسه کرد.»

وی ادامه داد: «اصلا فرض کنیم آقای احمدی نژاد در قبال شعارهای هوادارانش بگوید این شعارها را ندهید؛ در این صورت آیا وزیر محترم کشور دیگر به ایشان تذکری نخواهند داد؟ لذا اگرچه ما می دانیم آقای احمدی نژاد فعالیت انتخاباتی می کند اما طوری عمل می کنند که نمی توانیم از آن تخلف برداشت کنیم.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: