تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۳ - ۱۳:۲۰ کد مطلب 118176

وزیر سابق نفت:

IPC مغایر با اقتصاد مقاومتی است/ بستن قراردادهای درازمدت با دادن امتیازهای ویژه به خارجی‌ها اقتصاد مقاومتی نیست

در حال حاضر دولت اعلام کرده که ۱۵۰ اشکال وارده به این قرارداد را اصلاح کرده است، البته من بعد از اصلاحیه آن را مطالعه نکرده ام ولی بر فرض اصلاح نیز اگر مجبور باشیم برای جذب سرمایه، امتیازی را به خارجی ها بدهیم دیگر اسم آن اقتصاد مقاومتی نخواهد بود؛ بنابراین این عمل نه تنها نامش اقتصاد مقاومتی نیست بلکه حتما ضد اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش میدان۷۲ رستم قاسمی، وزیر سابق نفت در جمع اعضای هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به بسته اقتصاد مقاومتی دولت که در سال جاری و در قالب ۹۶ پروژه ارائه شده است، گفت: یکی از بندهای آن قرارداد نفتی IPC است که به اسم اقتصاد مقاومتی نام گذاری شده است.

وی افزود: در حال حاضر دولت اعلام کرده که ۱۵۰ اشکال وارده به این قرارداد را اصلاح کرده است، البته من بعد از اصلاحیه آن را مطالعه نکرده ام ولی بر فرض اصلاح نیز اگر مجبور باشیم برای جذب سرمایه، امتیازی را به خارجی ها بدهیم دیگر اسم آن اقتصاد مقاومتی نخواهد بود؛ بنابراین این عمل نه تنها نامش اقتصاد مقاومتی نیست بلکه حتما ضد اقتصاد مقاومتی است.

قاسمی با تاکید بر اینکه بستن قراردادهای درازمدت با دادن امتیازهای ویژه به خارجی ها اقتصاد مقاومتی محسوب نمی‌شود، گفت: اقتصاد مقاومتی نیازمند یک طراحی و مدل است.

وزیر سابق نفت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بیشترین پیشرفت های کشور در صنعت نفت را دو سال تحریم شاهد بوده ایم، گفت: متوسط پیشرفت پارس جنوبی در زمان اوج تحریم ها حدود ۱٫۵ درصد بوده است در حالی که این شاخص در حال حاضر به کمترتز نیم درصد رسیده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: