تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۳ - ۱۳:۳۷ کد مطلب 118181

حجت الاسلام بهمن شریف زاده:

نامه دکتر احمدی نژاد به اوباما، تابعی از سخنان رهبری است

تسلیم نامه از سوی نماینده و فرزند ملت، بدون وساطت هیچ واسطه‌ سیاسی از دولت و مقامات رسمی، تاثیر آن را بر روی مردم جهان برای آموختن راه مطالبه گری افزایش می دهد.

به گزارش میدان ۷۲ متن مصاحبه حجت الاسلام بهمن شریف زاده با نسیم بهاری بدین شرح است:

۱- نظر شما در مورد نامه آقای دکتر احمدی نژاد به اوباما چیست؟

–  سخنان کسی که مردم او را اهل، وکیل، زبان و فرزند خود می دانند و مردمی نژادش می خوانند در جهت مطالبه حق مردم، فواید و پیامدهای مثبت متعددی داشت و دارد و خواهد داشت. مطالبه‌ی حق، باید به گوش همه‌ی مردم جهان برسد و در حافظه‌ی تاریخ ثبت شود به ویژه وقتی که این مطالبه از سوی کسی باشد که چهره ای مردمی داشته و از موضع مردم ارائه شود. این مطالبه، سبب افزایش بصیرت و عزم جهانی برای مطالبات مردمی از قدرت های بزرگ دنیا می شود. لازم است موانع از سر راه مطالبات مردمی از قدرتمندان جهان برداشته شده و همه‌ی ملت ها بیاموزند که فارغ از مواضع دولت ها، می توانند حقوق خود را به صورت مستقیم مطالبه کنند.

این نامه به مردم می آموزد که مردم می توانند در برابر قدرت ها مطالبه گر باشند، نه آنکه تنها راه پیش پای آنها، مذاکره و داد و ستد باشد. مذاکره و تعامل، راه مواجهه با ظالمان و ستمگران نیست. تنها راه موجهه با استکبار مطالبه‌ی حقوق است. یادآوری احمدی نژاد از ستم های دولت های پیشین آمریکا به ملت ایران در این نامه، اقتضایی جز مطالبه حقوق از آمریکا ندارد.

مذاکره و تعامل نیاز به حُسن ظنّی دارد که احمدی نژاد آن را با یادآوری پیشینه‌ی ظالمانه‌ی دولت های آمریکا، منتفی کرده و به سوء ظن مبدل می کند. همچنین نامه‌ی احمدی نژاد به ما می آموزد که مطالبه حقوق ملت، تنها در انحصار مقامات رسمی یک کشور و دولت نیست، بلکه ملت ها خود می توانند مطالبه گر باشند و این از مصادیق بارز اقدام در دیپلماسی عمومی است.

۲- آقای احمدی نژاد از نوشتن این نامه چه چیز را دنبال می کنند؟

– به نظر من مهم نیست که ما به دنبال نیت افراد باشیم، بلکه بکوشیم به دنبال آثار و پیامد های رفتار آنها باشیم. داوری های صحیح، اخلاقی، قانونی و حقوقی هم بر اساس پیامدهای رفتارها انجام می گیرد نه نیات افراد. البته اخلاق هم اقتضاء می کند که رفتار دیگران را حمل بر نیّات نیک بسازیم به ویژه آنگاه که رفتار آنها مطالبه‌ی حق باشد. مطالبه‌ی حق، حق هر کسی است و نمی توان نسبت به کسی که مطالبه حق می کند، ایراد گرفت که نیت تو از مطالبه‌ی حق خوب نیست. به جای آنکه موانع را از سر راه مطالبه حق برداریم با سوءظن های هوس آلود خویش بر موانع می افزاییم. نشان دادن خود برای انتخابات و دیگر نیت خوانی هایی که برخی جناح ها از نامه دکتر احمدی نژاد کرده اند، حکایاتی از واهمه های گویندگان دارد.

۳- برخی معتقدند آقای احمدی نژاد اگر هم می خواست به اوباما نامه بدهد باید این کار را با هماهنگی و از طریق مراجع ذیربط دولت و وزارت امور خارجه انجام می داد، نظر شما در این زمینه چیست؟

–  تسلیم نامه از سوی نماینده و فرزند ملت، بدون وساطت هیچ واسطه‌ی سیاسی از دولت و مقامات رسمی، تاثیر آن را بر روی مردم جهان برای آموختن راه مطالبه گری افزایش می دهد. مردم باید بیاموزند که خود مطالبه گر شوند، همچنانکه مردم باید خود انتخاب کنند. انتخاب مقامات رسمی از سوی مردم، مقتضی انحصار راه مطالبه به مقامات رسمی نیست. مردم با آنکه خود مقامات کشور را بیواسطه یا با واسطه انتخاب می کنند، اما می توانند مطالبات خود را مستقیما به هر مقام و قدرتی در جهان، اعلام کنند.

۴- چه ارتباطی میان نامه آقای احمدی نژاد و سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص بی اعتمادی به آمریکا می بینید؟

– این نامه تابعی از سخنان مقام معظم رهبری است. ایشان از بی اعتمادی به استکبار و آمریکا گفتند و آقای احمدی نژاد هم از آمریکا مطالبه کردند. مطالبه‌ی حق چنانکه گفتم مقتضای سوءظن و بی اعتمادی است، همچنانکه مذاکره و داد و ستد نتیجه‌ی حُسن ظن است. حال که ما به آمریکا بی اعتماد هستیم پس باید حقوق ملت خویش را از آن طلب کنیم نه آنکه با او معامله کنیم.

تعامل رفتار ما با کسانی است که به آنها حُسن ظن داریم، اما رفتار ما با استکبار فقط و فقط مطالبه است. جالب این است که سخن گفتن با اوباما حتی در قالب مطالبه، با توجه به وعده هایی است که اوباما در رفع مواجهات ظالمانه‌ی آمریکا با جهانیان و حفظ استقلال ملت های جهان داده بود وگرنه راه فقط قهر است. دکتر احمدی نژاد ضمن یادآوری پیشینه‌ی ظالمانه‌ی دولت های آمریکا، اوباما را به یاد وعده هایش انداخت تا هم راه بر تزویر ببندد و هم فرصت بازگشت را از کسی سلب نکند.

۵- علت اینکه آقای احمدی نژاد در انتهای نامه تصریح کرده اند که این نامه سیاسی نیست، چیست؟

–  سیاسی نبودن گفته ها هم بر نیت گوینده از سخنانش حکایت دارد که هدف او از نگارش نامه، ورود در یک بازی سیاسی نیست. همچنین راه را برای استماع شنوندگان هموار می‌سازد. اعلام سیاسی نبودن، نشانگر آن است که این فریاد مطالبه‌ی یک ملت است و بویی از معاملات و معادلات سیاسی از آن به مشام نمی رسد. مردم جهان نباید این سخن را از موضع گفتار یک سیاستمدار گوش دهند بلکه موضع گوینده، موضعی مردمی است.

  1. صدای عدالت :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

    خداوند یار و نگهدارتون باشه حاج آقای عزیز همچون همیشه با منطق و برهان قوی به تحلیل موضوعات پرداخته اید. خدایی شیرین و گوارا بود مطلب حقیقت جناب عالی.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: