تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۳ - ۱۳:۵۲ کد مطلب 118187

رمزگشایی از نامه دکتر احمدی نژاد به اوباما

دکتر احمدی نژاد در نامه خود به اوباما متذکر می شود که باور او بر این است که ملت ایران کلیه حقوق پایمال شده خود را باز پس خواهد گرفت و این نکته ای است که زورگویان و جبّاران تاریخ همواره از آن غافل بوده اند.

میدان ۷۲/ سید یاسر زواره ای: نامه دکتر محمود احمدی نژاد به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا که هفته گذشته (۱۷/۵/۹۵) تسلیم سفارت سوییس، حافظ منافع آمریکا در ایران شد، بازتاب های مختلف و متعددی در میان رسانه های جهان داشت . این نامه حاوی نکات بارز و روشنی است که اگر خواننده آنچنانکه خود آقای احمدی نژاد در پایان نامه متذکر شده ، آن را از منظر نگارنده مورد توجه قرار دهد می تواند فحوای آنرا دریابد.

دکتر احمدی نژاد نخستین بار در آبان ۱۳۸۷ و به مناسبت انتخاب اوباما به عنوان رییس جمهور ایالات متحده آمریکا نامه ای خطاب به وی منتشر ساخت و لازم است به منظور فهم درست هدف اصلی دکتر احمدی نژاد از مکاتبه با اوباما هر دو نامه ی نگاشته شده توسط ایشان خطاب به اوباما مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار گیرد.

نامه اول هم زمان با انتخاب اوباما به عنوان رییس جمهور آمریکا و نامه دوم مقارن با پایان دوره ریاست جمهوری وی نگاشته شده اند که لازم است به نکات مهم و قابل تامل دو نامه نگاشته شده اشاره شود.

الف- نکات مهم نامه اول (آبان ۱۳۸۷) :

– فرصت‌هایی که از ناحیه خداوند به بندگان هدیه می‌شوند زودگذرند و می‌توانند در مسیر کمال انسان و صلاح ملت‌ها و یا خدای ناکرده در مسیر سقوط علیه ملت‌ها به کار گرفته شوند.

– امیدوارم جنابعالی با ترجیح مصالح حقیقی مردم و انصاف و عدالت ، بر تقاضاهای سیری‌ ناپذیر اقلیتی خودخواه و ناصالح، از فرصت خدمت، حداکثر استفاده را به عمل آورید و نام نیکی از خود به جای بگذارید.

– توقع عمومی این است که پاسخگویی سریع و روشن به مطالبه تحول صحیح و اساسی در سیاست‌های داخلی و خارجی دولت آمریکا که خواست همه ملت‌های جهان و ملت آمریکاست، سرلوحه و محور همه برنامه‌ها و اقدامات دولت آینده شما قرار گیرد.

– ملت‌های جهان انتظار دارند که سیاست‌های مبتنی بر جنگ‌طلبی، اشغالگری، زورگویی، فریبکاری، تحقیر ملت‌ها و تحمیل روابط تبعیض‌آمیز و غیرعادلانه بر آنان و برمناسبات جهانی که موجب انزجار همه ملت‌ها و اکثریت دولت‌ها از حاکمان آمریکا و مشوه ‌شدن حیثیت مردم آن کشور شده است به رفتاری مبتنی بر عدالت و احترام به حقوق انسان‌ها و ملت‌ها، دوستی و عدم دخالت در امور دیگران تبدیل گردد.

– دایره دخالت‌های دولت آمریکا به مرزهای جغرافیایی آن کشور محدود شود.

– در منطقه حساس خاورمیانه، انتظار آن است که رفتار ناعادلانه شصت ساله به سوی استیفای کامل حقوق حقه ملت‌ها به خصوص ملت‌های مظلوم فلسطین، عراق و افغانستان تغییر جهت یابد.

– ملت بزرگ و تمدن‌ساز و عدالت‌جوی ایران از تحولات اساسی، عادلانه و واقعی در سیاست‌ها و رفتارها به ویژه در این منطقه استقبال می‌کند.

ب- نکات مهم نامه دوم (مرداد ۱۳۹۵)

– اشاره به انتخاب اوباما در اوج اعتراضات و نارضایتی عمومی ملت ها.

– اشاره به چند دهه رفتار سلطه طلبانه دولت های متوالی آمریکا نسبت به ملت های جهان.

– اشاره به این نکته که اوباما با شعار تغییر و اصلاح و به رسمیت شناختن حقوق ملت ها و احترام به فرهنگ و استقلال آنها سکان هدایت رژیم آمریکا را بر عهده گرفت.

– اشاره به اعلام علنی و کتبی اوباما مبنی بر اصلاح روابط با ملت ایران و جبران حدود ۶۰ سال اجحاف و ظلم علیه ملت ایران.

– تصریح بر این نکته که علیرغم تمامی وعده های داده شده ، در دوره ریاست جمهوری اوباما نیز همان سیاست ها و روند خصمانه گذشته کمابیش به شکل دیگری ادامه پیدا کرد.

– تاکید بر نارضایتی و اعتراضات گسترده و عمومی ملت ایران نسبت به رای صادر شده در ایالات متحده آمریکا و توقیف دارایی های ایران

–  تاکید بر اینکه ملت ایران با توجه به شعارهای آقای اوباما انتظار دارد ظلم روا شده به سرعت مرتفع و حق ملت ایران استیفا گشته و خسارات وراده جبران شود.

–  اشاره به این نکته که ملت ایران در هر صورت کلیه حقوق پایمال شده خود را باز پس خواهد گرفت.

–  تصریح بر اینکه این واقعه به عنوان لکه ننگ ، نقطه تاریک و حادثه تلخ در تاریخ ثبت خواهد شد.

–  تاکید بر اینکه نامه از منظر حقوق انسانی و دفاع از حق مسلم ملت ایران نگاشته و جنبه سیاسی ندارد.

با کمی درنگ و تامل در متن دو نامه منتشر شده دکتر احمدی نژاد خطاب به باراک اوباما ملاحظه می شود که انتشار نامه دوم در واقع تکمیل پازلی است که نخستین مهره های آن در آبان ماه ۸۷ چیده شده است ، با این رویکرد نکات ذیل قابل توجه هستند:

۱-   دکتر احمدی نژاد در عمق هر دو نامه نگاشته شده به نارضایتی عمومی ملت های جهان از عملکرد مستکبرانه و زورگویانه دولت آمریکا استناد کرده و به اوباما یادآور می شود که ملت های جهان و مردم آمریکا از او انتظار دارند تا به وعده ها و شعارهایش مبنی بر ایجاد تغییر و اصلاح در رفتار ایالات متحده که سر منشاء بیشتر بحران ها و نابسامانی های جهان است عمل نماید ، حقوق ملت ها را به رسمیت شناخته و به فرهنگ و استقلال آنها احترام بگذارد و با ترجیح مصالح حقیقی مردم بر خواسته های سیری ناپذیر و تمام نشدنی اقلیتی خودخواه و ناصالح از فرصت خدمتی که وعده آن را داده نهایت استفاده را به عمل آورد و نام نیکی از خود به جای بگذارد واجازه ندهد لکه ننگ خُلف وعده و دروغگویی و فریبکاری آنچنان که رسم همیشگی رهبران ایالات متحده آمریکا بوده در کارنامه او نیز ثبت گردد.

نصیحت کنایه آمیزی که با توجه به روزهای پایانی ریاست اوباما پیام آن برای وی کاملاً واضح و آشکار است.

((این تعهدات صریح جناب عالی از جمله اعلام علنی و همچنین کتبی شما برای اصلاح روابط با ملت ایران و جبران حدود شصت سال اجحافات و مظالم رفته توسط دولتهای متعدد آمریکا علیه ملت ایران، متاسفانه به هر دلیل، جامه عمل نپوشید و همان سیاست ها و روند خصمانه گذشته کمابیش به شکل دیگری ادامه پیدا کرد.))‌(۱)

۲-   دکتر احمدی نژاد در نامه اخیر خود آنچنانکه نامه نخست را نیز آغاز نموده به اوباما یادآور می شود حتی در اندک زمان باقی مانده این فرصت برای او باقی است تا نگذارد بدنامی ظلم روا شده در حق ملت ایران به پای او نوشته شود.

((فرصت‌هایی که از ناحیه خداوند به بندگان هدیه می‌شوند زودگذرند و می‌توانند در مسیر کمال انسان و صلاح ملت‌ها و یا خدای ناکرده در مسیر سقوط علیه ملت‌ها به کار گرفته شوند.))‌(۲)

((مشفقانه به شما نصیحت می کنم که اجازه ندهید این لکه ننگ و نقطه تاریک و حادثه تلخ به نام شما در تاریخ روابط یکسویه و غیرعادلانه دو کشور ثبت گردد و بی اعتمادی تاریخی تعمیق یابد.))‌(۳)

۳- یک از نکات بسیار مهم و آموزنده نامه اخیر دکتر احمدی نژاد به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا تاکید بر مطالبه گری است ؛ نامه احمدی نژاد به ما می آموزد که انسان می بایست نسبت به حقوق خود مطالبه گر باشد به ویژه در برابر روحیه اغواء گر و خودبرتربین رژیم آمریکا اصل بر عدمِ حُسن نیت اوست . فلذا چنانکه آقای احمدی نژاد تاکید نموده است ، خارج از هرگونه چارچوب و برداشت سیاسی و نه به عنوان یک چهره سیاسی یا رییس جمهور سابق ایران بلکه به عنوان یک فرد مستقل و عضو و نماینده ای از اقیانوس عظیم ملت ایران و صرفاً از منظر حقوق انسانی و در دفاع از حقی که از ملت ایران پایمال شده است ، استیفا حق تضییع شده را مطالبه و جبران خسارات وارده را خواستار می شود.

نتیجه این عمل آقای احمدی نژاد ، ملت ایران و تمامی ملت های جهان را به سمت سوال و مطالبه حقوق انسانی خود در برابر زورگویان و مستکبران عالم رهنمون می سازد و به آنها یادآور می شود که بر خلاف آنچه نظام های حاکم در غرب ترویج می نمایند تلاش برای مطالبه حقوق ملت ها منحصر به چارچوب های حقوقی و سیاسی زینتی ساخته دست رژیم های استکباری غرب نیست و هر انسان آزاده ای در هر نقطه از دنیا مختار است طالب عدالت و استیفا حقوق انسانی پایمال شده خود باشد.

۴- دکتر احمدی نژاد در نامه خود به اوباما متذکر می شود که باور او بر این است که ملت ایران کلیه حقوق پایمال شده خود را باز پس خواهد گرفت و این نکته ای است که زورگویان و جبّاران تاریخ همواره از آن غافل بوده اند.

مسیر رو به تعالی حرکت انسان در طول تاریخ به روشنی نشان می دهد که ظلم هرگز پایدار نمی ماند و انسانها همواره راهی برای غلبه بر خواست و آرزوی شیطان و رهروانش پیدا می کنند و بر آنها فائق می آیند.

“وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ” (۴)

۵-   بی شک نامه دکتر احمدی نژاد اقدامی عملی و لَبِیکی به سخنان اخیر مقام معظم رهبری است که فرمودند :

((اینکه بنده سالها است دائم تکرار میکنم که با آمریکا مذاکره نمیکنیم علّتش این است. این نشان‌دهنده‌ی این است که [مشکلات‌] ما در این مسئله، در مسائل مربوط به منطقه، در مسائل گوناگونی که داریم، در مشکلاتی که با آمریکا و امثال آمریکا داریم، با مذاکره حل نمیشود؛ ما یک راهی باید خودمان انتخاب بکنیم، آن راهمان را برویم؛ بگذارید دشمن دنبال شما بدود ،  مسئولین سیاسی و دیپلماسی ما صریحاً میگویند که آمریکایی‌ها میخواهند همه چیز را بگیرند، [امّا] هیچ‌چیز ندهند! [اگر] یک قدم شما عقب رفتی، یک قدم جلو می‌آیند. اینکه ما مدام میگوییم مذاکره نمیکنیم، [ولی‌] بعضی‌ها میگویند آقا مذاکره که اشکالی ندارد، اشکال مذاکره این است: شما را از راه صحیح خودت منحرف میکند، امتیاز را از شما میگیرد -وقتی مذاکره کردید یعنی یک امتیازی بدهید، یک امتیاز بگیرید دیگر؛ معنای مذاکره این است دیگر؛ مذاکره، نشستن و گعده کردن و حرف زدن و گفت و شنود و خنده و شوخی که نیست، مذاکره یعنی یک چیزی بده، یک چیزی بگیر- و آنچه را باید بدهی از شما میگیرد، [امّا] آنچه را باید بدهد، به شما نمیدهد؛ زورگویی میکند؛ خب مستکبر یعنی همین، استکبار جهانی یعنی همین، یعنی زورگویی‌کردن، خودش را برتر دانستن، پایبند به حرف خود نبودن، خود را متعهّد ندانستن؛ این معنای استکبار است، وعده‌هایش را تخلّف میکند))‌(۵)

پی نوشت:

۱- نامه دکتر احمدی نژاد به اوباما – مرداد ۱۳۹۵

۲- نامه دکتر احمدی نژاد به اوباما – آبان ۱۳۸۷

۳- نامه دکتر احمدی نژاد به اوباما – مرداد ۱۳۹۵

۴- قرآن کریم – قصص – ۵

۵- بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم ۱۱/۵/۱۳۹۵

منبع:نسیم بهاری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: