تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۳ - ۱۹:۰۶ کد مطلب 118221

یادداشتی از عبدالرضا داوری:

سخنی با جناب محمدرضا خباز

جناب محمدرضا خباز که همواره در مسئولیت های رسمی خود به مثابه یک عنصر حزبی عمل کرده اند، همه را به کیش خود پنداشته و صراحتا جلسه اداری خود با “دبیر وقت شورای عالی مناطق آزاد” را نه به عنوان جلسه با یک “مقام مسئول” که جلسه با “رقیب سیاسی” خود می انگارد!

میدان ۷۲/عبدالرضا داوری: ۱- مهندس حمید بقایی اخیرا در کانال تلگرامی خود به درخواست غیرقانونی جناب محمدرضا خباز در سال ۱۳۹۰ اشاره کرده و نوشته است:” استاندار فعلی سمنان که در آن زمان نماینده مجلس  بود در دبیرخانه مناطق آزاد به دیدن من آمد . هدف وی از ملاقات پیگیری اخذ بودجه برای  منطقه ویژه اقتصادی حوزه نمایندگی اش [کاشمر] بود. ایشان از من میخواست دولت به هر شکل ممکن در منطقه مزبور سرمایه گذاری نماید. به ایشان گفتم شما که می دانید قانونا” این کار امکان پذیر نیست چون مطابق قانون مناطق ویژه مصوب مجلس می بایست سایر بخشها  خصوصا” بخش خصوصی در این مناطق سرمایه گذاری نماید و دولت مجاز به پرداخت بودجه مستقیم نیست. ایشان به بنده گفت آبرویم در خطر است و بزودی انتخابات مجلس برگزار میشود و خواهش میکنم به هر شکل ممکن از جایگاه خود بعنوان معاون رئیس جمهور استفاده کرده و  دولت در منطقه ویژه حوزه انتخاباتی او سرمایه گذاری نماید. به هرحال اصرار از ایشان و توضیح غیر قانونی بودن کار از من . دست آخر  به ایشان گفتم آیا بهتر نبود بجای سال پایانی مجلس از همان ابتدای نمایندگی می آمدید و با کمک یکدیگر سرمایه گذار خصوصی پیدا میکردیم.”

 

۲- جناب محمدرضا خباز امروز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران به مطلب  اخیر مهندس “حمید بقایى” واکنش نشان داده و گفته است:”حرف‌هاى بقایى حرف درستى نیست، وی نقطه مقابل سیاسى بنده است، با این حال چطور مى‌توانم از او تقاضاى کمک کنم؟! این کار نوعى انتحار سیاسى است. نام شهرستان کاشمر در اصل مصوبه هیئت وزیران وجود نداشت، اما اهمیت امکانات، این شهرستان را در کمیسیون اقتصادى مجلس مورد بررسى قرار داد. این کمیسیون هم با توجه به پتانسیل موجود، نام کاشمر را بر لایحه دولت اضافه کرد و سپس با حمایت شوراى نگهبان این لایحه تبدیل به قانون شد…از بقایى بعنوان دبیر شوراى عالى مناطق آزاد درخواست کردم تا شرایطى فراهم کند که شرکتى دولتى در منطقه ویژه کاشمر اقدام به سرمایه گذارى کند…بنده به هیچ وجه تقاضاى دریافت اعتبار نکردم…چطور ممکن است بنده از مخالف و رقیب سیاسى خود براى حوزه انتخابیه‌ام کمک بگیرم.”

 

در این رابطه ذکر سه نکته ضروری است:

اول آنکه وقتی پاسخ جناب محمدرضا خباز را به جناب مهندس بقایی نشان دادم ایشان گفت:”اینکه جناب خباز درخواست و سخن گذشته خود را فراموش کرده و به یاد نمی آورند با توجه به موقعیت فعلی ایشان قابل درک است.”

 

دوم آنکه بنا به اعتراف جناب محمدرضا خباز، شهرستان کاشمر در لایحه اولیه دولت دهم (آذر ۱۳۸۹) به عنوان منطقه ویژه اقتصادی پیشنهاد نشده بود. دلیل آن هم عدم تکمیل مطالعات فنی و اقتصادی تاسیس منطقه ویژه اقتصادی کاشمر بود که متاسفانه با فشارهای سیاسی و بدون توجه به مطالعات کارشناسی لازم و تنها با هدف صورتبندی اقدامی نمایشی ، مجلس بدون توجه به نظر کارشناسی دولت، مجوز منطقه ویژه اقتصادی کاشمر را تصویب نمود . از تبعات این تصمیم غیر کارشناسانه آنکه از ۲۸ آذر ۱۳۸۹ تا امروز که زمانی قریب به شش سال از مصوبه مزبور می گذرد، هیچ اقدامی در خصوص راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی کاشمر صورت نگرفته تا آنجا که طی سه سال اخیر(۹۲ تا۹۵) و علیرغم آنکه دولت در اختیار دوستان جناب خباز بوده است حتی پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی کاشمر در فضای مجازی (www.nksez.net) نیز کار نمیکند چه رسد به آنکه آجری بر آجر در منطقه ویژه اقتصادی کاشمر بالا رفته باشد و این نیست مگر آنکه تاسیس منطقه ویژه اقتصادی در کاشمر موکول به مطالعات فنی و اقتصادی و اقدامات کارشناسی متناسب است.

 

سوم آنکه تناقض گویی جناب خباز در این مصاحبه بسیار آشکار است. ایشان ابتدا می گویند: “از بقایى بعنوان دبیر شوراى عالى مناطق آزاد “درخواست” کردم تا شرایطى فراهم کند که شرکتى دولتى در منطقه ویژه کاشمر اقدام به سرمایه گذارى کند.” اما در انتهای مصاحبه این “درخواست” خود را فراموش کرده و در اظهاراتی متناقض اظهار می دارد:” چطور ممکن است بنده از مخالف و رقیب سیاسى خود براى حوزه انتخابیه‌ام “کمک” بگیرم، آیا نمی‌دانم رقیبم از خدا می‌خواهد رأى نیاورم و به زمین بخورم؟”

 

بر این اساس عجیب نیست جناب محمدرضا خباز که همواره در مسئولیت های رسمی خود به مثابه یک عنصر حزبی عمل کرده اند، همه را به کیش خود پنداشته و صراحتا جلسه اداری خود با “دبیر وقت  شورای عالی مناطق آزاد” را نه به عنوان جلسه با یک “مقام مسئول” که جلسه با “رقیب سیاسی” خود می انگارد! ورود چنین رویکردی به عرصه مدیریت دولتی موجب می شود تا توان امثال جناب محمدرضا خباز نه برای خدمت به مردم، که برای تخریب منتقدان و رقبای دولت متبوع شان مصروف گردد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: