تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۶ - ۱۷:۲۳ کد مطلب 118446

یادداشت مهندس حمید بقایی بمناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن 

از مکافات عمل غافل مشو، گندم از گندم بروید جو ز جو

در ملاقات اولیه که با او داشتم از خدای بزرگ آرزوی نابودی صدام را میکرد . سالها از این ماجرا گذشت خدای متعال به این اشکها و ظلمها توجه دارد ، بقول معروف صبر کوچک خدا ۴۰ سال است . عاقبت روزی فرا رسید که صحنه محاکمه صدام را در دادگاه بر صفحه تلویزیون دیدم.

میدان ۷۲/ مهندس حمید بقایی: ساعت حدود ۱۰ صبح بود که به محل کارم رسیدم یکی از همکاران تا مرا دید گفت : حمید خبر داری صدام طی نامه ای شرایط ایران را پذیرفته و اعلام کرد تا چند روز آینده نیز اسراء را آزاد میکند؟ به سختی باورم میشد ،چرا که طی سالهای ۶۷ و ۶۸ که به لحاظ جایگاه شغلی ام در جریان مذاکرات ایران و عراق و وضعیت اسرای ایرانی قرار داشتم هیچگاه  تصور نمی کردم به این زودیها شرایط طوری شود که اسرا به میهن بازگردند اما این خواست الهی بود. همان روز مجموعه ما سازماندهی شد تا در قرنطینه های ایجاد شده در غرب کشور پذیرای ورود اسراء به کشور شوند . روز جمعه ۲۶ مردادماه قبل از ظهر بود که اولین گروه از اسراء در مرز خسروی – منظریه در قالب تبادل با طرف عراقی ،  مبادله و به خاک پاک ایران  وارد شدند.

آخرین دسته از اسرای آزاد شده در شهریور ماه ۱۳۶۹ دسته افسران ارشد و خلبانان بودند که اغلب آنها در ایام اسارت در لیست صلیب سرخ قرار نداشتند و رژیم صدام آنان را در زندانهای پادگان الرشید نگهداری کرده بود . یکی از این خلبانان که روزهای اول جنگ هواپیمای فانتوم او در حومه  بغداد مورد هدف آتشبارهای عراقی قرار گرفته بود . سرهنگ خلبانی بود که حدود ۱۰ سال بدون نام و نشانی در زندان پادگان الرشید نگهداری شده و حتی در مقطعی استخبارات عراق به او پیشنهاد بمباران مناطق مسکونی ایران را در ازاء آزادی و انتقالش به آلمان داده بودند که به تندی از جانب وی رد شده بود . در ملاقات اولیه که با او داشتم از خدای بزرگ آرزوی نابودی صدام را میکرد . سالها از این ماجرا گذشت خدای متعال به این اشکها و ظلمها توجه دارد ، بقول معروف صبر کوچک خدا ۴۰ سال است . عاقبت روزی فرا رسید که  صحنه محاکمه  صدام را در دادگاه بر صفحه تلویزیون دیدم و این شعر به ذهنم خطور کرد :

از مکافات  عمل  غافل مشو           گندم  از گندم بروید جو  ز  جو

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: