تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ - ۱۱:۰۴ کد مطلب 118486

نیویورک‌تایمز: استفاده روسیه از پایگاه‌ هوایی ایران روابط مسکو-واشنگتن را پیچیده‌تر می‌کند

استفاده روسیه از این پایگاه که با حمایت واضح و روشن ایران صورت گرفته است، ظاهراً بهبود روابط مشکل‌دار روسیه و آمریکا را به تعویق می‌اندازد یا اینکه بیش از پیش آن را پیچیده می‌کند. روسیه و آمریکا در خصوص چگونگی پایان دادن به درگیری‌های سوریه با یکدیگر همکاری دارند.

به گزارش میدان۷۲، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در تحلیلی به استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی «همدان» ایران برای حمله به مواضع تکفیری‌های «داعش» در سوریه اشاره کرد و نوشت که روسیه روز سه‌شنبه (دیروز) ناوگانی از بمب‌افکن‌های خود را از پایگاه هوایی ایران به سمت سوریه پرتاب کرد و به اولین ارتش خارجی تبدیل شد که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون در خاک ایران عملیات انجام می‌دهد.

طبق این گزارش، استفاده روسیه از این پایگاه که با حمایت واضح و روشن ایران صورت گرفته است، ظاهراً بهبود روابط مشکل‌دار روسیه و آمریکا را به تعویق می‌اندازد یا اینکه بیش از پیش آن را پیچیده می‌کند. روسیه و آمریکا در خصوص چگونگی پایان دادن به درگیری‌های سوریه با یکدیگر همکاری دارند.

روزنامه نیویورک‌تایمز ادامه داد، گرچه مقامات آمریکایی می‌گویند که از همکاری نظامی روسیه-ایران بهت‌زده نشدند، اما ظاهراً از این قضیه متعجب شده‌اند و هیچ اطلاعات محکمی در خصوص نیات کرملین در این باره ندارند.

«مارک تونر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران واشنگتن در اینباره گفت: «من فکر می‌کنم که ما همچنان در تلاش برای ارزیابی دقیق آنچه که آنها انجام داده‌اند، هستیم».

طبق این گزارش، این اقدامات روسیه، خواه دائمی یا موقت باشد، روسیه را قادر می سازد تا قدرت شلیک بیشتری در درگیری‌های سوریه داشته باشد و انعطاف‌پذیری نظامی بسیار بیشتری به مسکو می‌دهد.

تحلیلگران می‌گویند که این ترتیبات جدید، می‌تواند نفوذ سیاسی مسکو در خاورمیانه را افزایش دهد و همگرایی رو به رشد منافع میان مسکو و تهران را تسریع بخشد.

 مورخان و مقامات آمریکایی روزگذشته اعلام کردند که تصمیم ایران برای دادن مجوز به روسیه برای استفاده از پایگاههای این کشور حتی اگر به صورت موقت هم باشد، یک تصمیم تاریخی بوده است.

«جان لیمبرت» یکی از افسران سابق آمریکا که در ایران مستقر بود به دوران حکومت «محمدرضا پهلوی» اشاره کرد و گفت: «این اقدامات حتی در دوران شاه نیز رخ نداده است».

در دوران حکومت شاه ایران، مستشاران نظامی آمریکا وجودد داشتند که به داخل و خارج از ایران سفر می‌کردند و همچنین یکسری پست استراق سمع در شمال شرقی ایران وجود داشت که سازمانهای اطلاعاتی آمریکایی و نظامی به اتحاد جماهیر شوری نظارت داشتند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، با اینحال، حس حاکمیت به اندازه‌ای در فرهنگ ایران عمیق بود که تلاش‌های آمریکا برای حضور بیشتر در این کشور به طور مکرر ناکام می‌ماند.

لیمبرت مدعی شد که روسیه برای به دست آوردن این امتیاز، پرداخت سخاوتمندانه‌ای داشته است زیرا امروزه در ایران، چشم‌انداز کسب درآمد، «می‌تواند انعطاف‌پذیری زیادی ایجاد کند».

این گزارش ادامه داد، فراتر از هرگونه منفعت تاکتیکی، پرتاب بمب‌افکن‌های روسیه از ایران ظاهراً بخشی از طرح بزرگتر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه برای تشکیل یک ائتلاف برای مبارزه در سوریه است به طوریکه روسیه در مرکز این ائتلاف باشد.

طبق این گزارش، استفاده از پایگاه ایران در بحبوحه آشتی اخیر پوتین با ترکیه و گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا برای همکاری بیشتر در زمینه مبارزه با داعش در سوریه صورت گرفته است.

«آندری کورتونوف» مدیرکل شورای امور بین‌المللی روسیه می‌گوید: «من فکر می‌کنم آنچه روسیه تلاش می‌کند انجام دهد، در واقع تشکیل یک ائتلاف گسترده‌تر است که این ائتلاف فراتر از همکاری روسیه و ایران است. آنها این عملیات را بعنوان یک چانه‌زنی در مذاکرات خود با غرب در نظر می‌گیرند».

نیویورک‌تایمز سپس اینگونه نوشت که سطح جدید همکاری روسیه و ایران، سوالاتی را در این زمینه مطرح می‌کند که آیا آمریکا با ایجاد فرصت برای روس‌ها به منظور ورود به جنگ در سوریه، مرتکب اشتباه راهبردی بزرگتر شده است یا خیر.

اوباما در ماه اکتبر هشدار داد که مسکو با تلاش برای سرپا نگه داشتن «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، در «باتلاق» گرفتار خواهد شد.

این گزارش ادامه داد، جایگاه اسد به شدت مستحکم شده است و مهم‌تر آنکه ورود روسیه به سوریه تا حد زیادی گزینه‌های آمریکا را محدود کرده است.

نیویورک‌تایمز نوشت، در حال حاضر، عملیات هوایی نیروهای تحت رهبری آمریکا می‌بایست به منظور جلوگیری از تقابل در محدوده فضای هوایی سوریه با روسیه هماهنگ شود و پنتاگون تا حد زیادی به این نوع همکاری مشکوک است. تلاش «جان کری» وزیر خارجه آمریکا برای تقویت همکاری با روسیه به منظور مبارزه با داعش و ارائه دسترسی انساندوستانه به شهرهای تحت محاصره، نتیجه‌ای در پی نداشت.

این گزارش ادامه داد، اقدامات جدید روسیه در تهران ظاهراً تهران و مسکو را به توافق بیشتری در زمینه اسد نزدیک کرد و «کلیف کوپچان» کارشناس روسیه و ایران در گروه اوراسیا، یک کمپانی تحلیلی در واشنگتن، در اینباره می‌گوید: «ایران همه جوره طرفدار اسد است و فکر می‌کنم که روسیه نیز هم‌اکنون در این مسیر حرکت می‌کند».

طبق این گزارش، پرواز‌های جدید، به متبلور کردن حضور روسیه در خاورمیانه کمک می‌کند و بنا به گفته «کنستانتین وان ایگرت» تحلیلگر سیاسی و مفسر کانال تلویزیونی روسی «دوژد»، «روسیه هم‌اکنون، ایران را بعنوان یک همپیمان قدرتمند خود در منطقه و یک منبع باثبات درآمدی برای صنعت کشور خود می‌داند. تهران یک رژیم ضدآمریکایی ثروتمند در منطقه راهبردی که برای منافع آمریکا حائز اهمیت است، به حساب می‌آید. بهتر از این چه می‌تواند برای پوتین وجود داشته باشد؟»

وزارت دفاع روسیه روز گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بمب‌افکن‌های توپولوف « Tu-22MS» و جنگنده‌های سوخو « Sukhoi-34» از پایگاه هوایی همدان، پرواز کردند و مواضع داعش در استانهای سوری «حلب»، «ادلب» و «دیرالزور» را هدف قرار دادند.

وزارت دفاع روسیه ادامه داد که جنگنده‌های روسیه، تأسیسات داعش و فتح‌الشام را هدف قرار دادند و انبار تسلیحات، کمپ آموزشی و سه نقطه فرماندهی و کنترل گروههای تروریستی را تخریب کردند و شماری از شبه‌نظامیان را کشته شدند.

«ولادیمیر کومویودوف» رئیس کمیته دفاعی و امنیتی پارلمان روسیه نیز اعلام کرد که استقرار جنگنده‌های روسیه در پایگاه هوایی ایران، در واقع صرفه‌جویی در هزینه‌ها است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: