تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ - ۱۲:۱۲ کد مطلب 118514

حمله جدید وزیر مسکن به مسکن مهر/ پول مردم را در بیایان حرام کردند

طی سه سال اخیر وزیر راه و شهرسازی نشان داده که فاصله بین حرف و عملش در رابطه با موضوع مسکن مهر بسیار طولانی است. وی از یک سو بر طبل پایبندی به تعهدات دولت در تکمیل و تحویل واحدهای مهر می‌کوبد، از سوی دیگر طی ۱۰۸۰ روز اخیر به اندازه نیمی از انگشتان یک دستش از پروژه‌های مسکن مهر بازدید نداشته تا به مشکلات و مسائل آن رسیدگی کند.

به گزارش میدان۷۲، گویا قرار نیست مسکن مهر از کنایه‌ها و اتهامات دولتی‌ها خلاص شود؛ این طرح طی سه سال اخیر به‌طور مستمر آماج حملات مسئولان ذی‌ربط و غیر ذی‌ربط قرار داشته که پیشتاز این رویه وزیر “شهروند دوست” دولت تدبیر و امید بوده است.

 

آخوندی از مردادماه سال ۹۲ تا امروز بیش از آن‌که به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند، طرح مسکن مهر را مورد انتقادات شدید قرار داده است. وی اواخر خردادماه امسال به مجلس رفت و طرح مسکن مهر را فاجعه‌آمیز خواند.

 

آخوندی به نمایندگان مجلس گفت: « طرح فاجعه‌آمیز مسکن مهر با وجود این‌که ۱۰۰هزار میلیارد تومان هزینه به همراه داشت، اما در گزارش وزیر کشور اعلام شد حدود ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور وجود دارد و ۹ میلیون نفر حاشیه‌نشین؛ البته وزارت راه و شهرسازی به تکمیل مسکن‌های مهر متعهد است و حدود ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار پروژه را مورد رسیدگی قرار داده است. نکته دیگر اینکه ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی هستند که جای تأمل دارد.»

 

پیش از آن نیز وزیر راه و شهرسازی از واژه‌هایی مانند “مزخرف”، “سیب گندیده”، “طرح پوپولیستی” و… برای مسکن مهر استفاده کرده بود. آخوندی در جدیدترین اظهارات خود مدعی شده که مسکن مهر قیمت زمین را ۹ برابر و قیمت ساختمان را ۶ برابر کرده است.

 

وی با بیان این‌که وضع پروژه‌های مسکن مهر حتی از پروژه‌های ساخت و ساز اروپایی‌ها پس از جنگ جهانی دوم هم که دهه‌ها نابسامانی در محیط شهرهای این کشورها را در پی داشت، بدتر و نابسامان‌تر است، گفته است: در نتیجه این پروژه -مسکن مهر- چه اتفاقی رخ داد؟ قیمت زمین ۹ برابر شد، قیمت ساختمان ۶ برابر شد. اقتصاد را با یک تورم ۴۰ درصدی مواجه کرد، ضمن اینکه به دسترسی مردم به مسکن هیچ کمکی نکرد.

 

وی با طرح این ادعا که “در یکی از گزارش‌هایی که سازمان بازرسی کل کشور قبل از دوره ما نوشته است بیان شده که واحدهایی که ۱۰۰درصد تحویل مردم شده، اغلب نه نما دارند و نه تکمیل شده‌اند و گرفتاری زیادی دارند” افزود: « ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر اصلا مشتری ندارد، اینها دیگر تکمیل کردن ندارد، چون مشتری ندارد. ۴۹ هزار واحد هم در دادگاه مسئله دعوی دارد و تا دادگاه رسیدگی نکند و قاضی حکم ندهد، کاری برای آن نمی‌شود انجام داد.»

 

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: این‌که کسی در وزارتخانه بنشیند برای دیگران سقف زندگی تعریف کند، کار صحیحی نیست و نداشتن زیربنا،  توجه  نکردن به مسائل فرهنگی و اجتماعی که زندگی مردم را مختل می‌کرد مشخص بود که اشتباه است… اصلا به عنصر انسان در شهر توجه نداشتند. در واقع شهر را انبار آدم در نظر می‌گرفت، به جای آنکه کالا داخل آن بریزند، آدم داخل آن می‌ریختند. از پول متقاضیان آن را ساخته‌اند و پول مردم را در بیابان حرام کرده‌اند.

 

طی سه سال اخیر وزیر راه و شهرسازی نشان داده که فاصله بین حرف و عملش در رابطه با موضوع مسکن مهر بسیار طولانی است. وی از یک سو بر طبل پایبندی به تعهدات دولت در تکمیل و تحویل واحدهای مهر می‌کوبد، از سوی دیگر طی ۱۰۸۰ روز اخیر به اندازه نیمی از انگشتان یک دستش از پروژه‌های مسکن مهر بازدید نداشته تا به مشکلات و مسائل آن رسیدگی کند.

 

آخوندی از مردادماه ۹۲ تا مردادماه ۹۵ در طبقه پانزدهم ساختمان دادمان نشسته و عملا کاری به طرح مسکن مهر ندارد. وی دغدغه‌های دیگری از جمله بازدید از نمایشگاه‌های خطاطی،‌ نقاشی و کترینگ قطار و… دارد. وزیر راه و شهرسازی علاقه‌مندی عجیبی نیز به خرید آثار هنری برای زیرمجموعه‌های وزارتخانه متبوعش آنهم با پول بیت‌المال دارد.

منبع تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: