تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۹ - ۱۳:۵۵ کد مطلب 118588

نئولیبرالیسم شکست خورده است نه سوسیالیسم

بیایید وضعیت را با سال ۱۹۹۹ که شوک خارجی کمتر از چیزی بود که ما پارسال با آن مواجه بودیم مقایسه کنیم. آن‌ها اجازه دادند اقتصاد فروپاشد. آن‌ها باعث انقباض ۶ تا ۸ درصدی اقتصاد شدند. دومیلیون اکوادوری مهاجرت کردند و شاخص بیکاری بالای ۱۴ درصد بود.

میدان ۷۲: به نظرِ رافائل کورئا، موفقیت سوسیالیسم را می‌توان در کاهش نابرابری و فقر در اکوادور مشاهد کرد. رئیس‌جمهور اکوادور این تصور را که دولت‌های انقلابی و چپ در آمریکای لاتین ناموفق بوده‌اند مردود دانست و گفت شکست واقعی را باید در الگوی نئولیبرالی جست‌وجو کرد.

 

کورئا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای گفت:

«نابرابری در کشوری فقیر را باید به معنی رنج و بدبختی عمومیت‌یافته تلقی کرد. ما باید به دنبال یافتن شیوه‌های دیگری برای توسعه خودمان باشیم؛ شیوه‌هایی که با خیال‌پردازی‌های تئوری نظام نشت اقتصادی [فرآیندی که در آن دولت به بخش خصوصی پول تزریق می‌کند تا امکان رشد اقتصادی را فراهم آورد. ــ م.] متفاوت باشد. ما در منطقه به راه رشدی که به الگوی سوسیالیسم قرن ۲۱ شهرت دارد رسیدیم که این اواخر به علت بحران اقتصادی ونزوئلا به‌شدت کوشش شده بی‌اعتبار جلوه داده شود.»

 

از نظر کورئا، برخورد منفی مطبوعات نسبت به ونزوئلا، بولیوی و اکوادور ــ که همگی دارای دولت‌های مدافع سوسیالیسم هستند ـــ بعضاً ناشی از اغراض سیاسی رسانه‌های بخش خصوصی است که پیوسته با نظام‌های سیاسی چپ‌گرا خصومت داشته‌اند.

به‌عنوان مثال کورئا اشاره می‌کند که «دستگاه‌های تبلیغاتی و ایدئولوژیک»، بولیوی را که بیشترین رشد اقتصادی را در منطقه شاهد بوده است نادیده می‌گیرند.

همانند بولیوی، الگوی سوسیالیستی اکوادوری هم موجب رشد اقتصادی بوده و هر دو کشور دارای نظام توزیعی عادلانه هستند.

 

کورئا در ادامه می‌افزاید:

«رشد مهم است، اما نه هرگونه رشدی. این رشد باید کیفی باشد، به سود فقرا باشد، رشدی که با عدالت اجتماعی همراه باشد، رشدی که در آن عدل و انصاف رعایت شده باشد.»

از نظر کورئا موفقیت سوسیالیسم قرن ۲۱ را باید در کاهش نابرابری و فقر که در کشورهای یادشده به‌دست آمده جست‌وجو کرد. کورئا می‌پذیرد که منطقه اقتصاد متلاطمی را از سر می‌گذراند و اضافه می‌کند: «ما در اکوادور با طوفان تمام‌عیار عوامل بیرونی روبه‌رو هستیم که شاخص‌های اقتصادی منفی را در کشور موجب شده‌اند.»

 

اکوادور برخلاف همسایگانش فاقد پول ملی است [پول رایج در اکوادور از سال ۲۰۰۰ میلادی یعنی هفت سال پیش از به قدرت رسیدن کورئا، دلار امریکاست. ــ م.] و این بدین معناست که نمی‌تواند ارزش پول خود را کاهش دهد که ازجمله عمده‌ترین شیوه‌های تقویت صادرات و افزایش درآمد است. این مسئله و ترکیب آن با کندی رشد اقتصادی شرکای تجاری‌اش، عمدتاً چین و روسیه، منجر به انقباض اقتصادی شده است.

به‌علاوه اکوادور یکی از کشورهای صادرکننده نفت است و سقوط ناگهانی بهای نفت درآمد این کشور را به میزان چشمگیر تنزل داده است. همچنین این کشور شاهد چندین بلای طبیعی بوده است. ازجمله باید به نشانه‌های فعال‌شدن آتشفشان کوتوپاکسی در سال ۲۰۱۵ و زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری که نواحی ساحلی کشور را در آوریل گذشته لرزاند و خساراتی به بار آورد اشاره کرد.

گزارش اخیر کمیسیون اقتصادی ملل متحد برای امریکای لاتین و حوزه کارائیب تصدیق می‌کند که امریکای لاتین امسال با انقباض اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

 

کورئا یادآور می‌شود که کشورش علی‌رغم به‌اصطلاح «طوفان تمام‌عیار»، به‌خوبی از عهده چالش‌ها برآمده است. وی به فاجعه اقتصادی‌ای کشورش در سال ۱۹۹۹، یعنی زمانی که کشورش تحت حکومت محافظه‌کاران اداره می‌شد اشاره می‌کند و می‌گوید در آن دوران میلیون‌ها انسان پس از بحران بانکی، اندخته‌های خود را از دست دادند و بحران منجر به فروپاشی نهادهای بزرگ مالی شد. در آن زمان نیز مثل اکنون کشور مجبور بود چند عامل اقتصادی بیرونی مثل کاهش بهای نفت را نیز که امور مالی کشور را فلج کرد، تحمل کند.

کورئا می‌گوید برخلاف دولت‌های پیشین، سنگینی بار بحران بر دوش فقرا گذاشته نشده زیرا دولت به سرمایه‌گذاری در برنامه خدمات اجتماعی ادامه می‌دهد.

او می‌گوید: «بیایید وضعیت را با سال ۱۹۹۹ که شوک خارجی کمتر از چیزی بود که ما پارسال با آن مواجه بودیم مقایسه کنیم. آن‌ها اجازه دادند اقتصاد فروپاشد. آن‌ها باعث انقباض ۶ تا ۸ درصدی اقتصاد شدند. دومیلیون اکوادوری مهاجرت کردند و شاخص بیکاری بالای ۱۴ درصد بود.»

 

رئیس‌جمهور اکوادور می‌افزاید الگوی اقتصاد نئولیبرالی که دولت محافظه‌کاران در دستور کار قرار داده بود عامل واقعی فروپاشی بود.

«نئولیبرالیسم بود که شکست خورد نه سوسیالیسم قرن ۲۱، برعکس، سوسیالیسم قرن ۲۱ ما را محکم روی پا نگه داشته است تا بر مشکلات فائق آییم.»

گفت‌وگو با رافائل کورئا (رئیس‌جمهور اکوادور)

منبع: تله‌سور مورخ ۸ اوت ۲۰۱۶

مترجم: محمد قربانی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: