تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۳۰ - ۱۱:۳۶ کد مطلب 118608

علی اکبر جوانفکر: نباید با انصراف و یا رد صلاحیت، مردم را از حقِ «دانستن» محروم کرد

آقای روحانی حق ندارد در فصل پاسخگویی، انصراف دهد

از آنجا که اینک دولتِ مورد حمایت اصلاح طلبان ، مجری و برگزار کننده انتخابات است ، احتمالا اصحاب فتنه، بهانه ای برای دعوت مردم به ریختن در خیابانها و شورش علیه نظام نخواهند داشت ، هرچند منافع ملت ایران ایجاب می کند که شورای محترم نگهبان با نظارت های چند لایه ، سلامت انتخابات را به طور کامل تضمین نماید.

میدان ۷۲/ علی اکبر جوانفکر: حضور حجت الاسلام حسن روحانی در رقابت های انتخاباتی میان نامزدهای ریاست جمهوری در سال ۹۶ ، به افزایش مشارکت مردم و پرشورتر شدن انتخابات کمک موثری خواهد کرد.
بنده ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از انتخاباتی شدن فضای کشور ، می خواهم بر این نکته اصرار ورزم که حضور رئیس دولت یازدهم در رقابت های انتخاباتی سال آینده ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
ابرام بر این موضوع ، نسبتی با تلاش جماعتی خاص برای دو دوره ای شدن رئیس جمهور کنونی ندارد ، چه اگر یک دولت و رئیس جمهور توانمند سکان مدیریت اجرایی کشور را در دست داشت و اهتمام خویش را به صورت اصولی و مبنایی ، مصروف برنامه ریزی هوشمندانه در جهت تحول و پیشرفت همه جانبه ملت ایران کرده بود، نه فقط دو دوره ای شدن رئیس جمهور اولویت می یافت، بلکه مصالح و منافع ملی نیز حکم می کرد تا پس از اتمام دوره هشت ساله وی روند پیشرفت کشور با گزینش فردی همسو و هم تراز وی تداوم یابد.
در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ هیچکس به نمایندگی از دولت قبل در انتخابات حضور نداشت و به همین دلیل همه نامزدها در یک میدان باز و بر مبنای اتفاق نظری نانوشته ، دولت دکتر احمدی نژاد را به صورت همه جانبه ، هدف انتقادهای تند و اتهامات تخریبی خویش قرار دادند و البته از سوی مقامات مسئول در دولت قبل نیز هیچ پاسخی به این هجمه های تبلیغاتی، داده نشد. این امر ، آشکارا و به صورتی غیرقابل انکار موجب گردید تا انتخابات ریاست جمهوری از رونق و شادابی لازم برخوردار نباشد و در نتیجه آن، یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی و ملی کشور در فضایی سرد و بی روح برگزار گردید.
نظام جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از تجربه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به مشارکت کم نظیر ۸۵ درصدی واجدان شرایط در پای صندوق های رای انجامید ، می تواند بار دیگر بستر ساز برگزاری انتخاباتی مشابه یا حتی پرشورتر و مردمی تر از سال ۸۸ باشد و به پشتوانه آن ، نه فقط ویژگی دمکراتیک بودن نظام اسلامی و منزلت و اعتبار خود را به رخ جهانیان بکشد بلکه گامی مهم و اساسی را در جهت جبران نتایج نافرجام برجام و استیفای حقوق تضییع شده ملت ایران به پیش بردارد.
انتخابات سال آینده ریاست جمهوری همچنین فرصتی برای طرح مطالبات اساسی ملت ایران و بازاندیشی در علل پیدایش بن بست های پیش روی کشور است، بنابراین بنده نه فقط بر ضرورت نامزدی و حضور آقای روحانی در این دوره از انتخابات تاکید می کنم بلکه بر این باورم که ایشان به هیچ وجه حق ندارد در فصل روشنگری و تنویر افکار عمومی و پاسخگویی به بسیاری از پرسش های اساسی ، صحنه را با انصراف از نامزدی در انتخابات خالی کند یا مهر عدم صلاحیت بر وی زده شود تا مردم از حق بدیهی خود برای «دانستن» محروم شوند.
از آنجا که اینک دولتِ مورد حمایت اصلاح طلبان ، مجری و برگزار کننده انتخابات است ، احتمالا اصحاب فتنه، بهانه ای برای دعوت مردم به ریختن در خیابانها و شورش علیه نظام نخواهند داشت ، هرچند منافع ملت ایران ایجاب می کند که شورای محترم نگهبان با نظارت های چند لایه ، سلامت انتخابات را به طور کامل تضمین نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: