تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ - ۰۷:۵۶ کد مطلب 118648

یادداشتی از علی ابوطالبی؛«پراگماتیسم انقلابی»؛ تنها راه برون‌رفت از بن‌بست کنونی

دلیل حملات راستِ ایرانی به احمدی نژاد چیست؟

راست‌گرایان می‌کوشند ساده‌اندیشانی را که خیال می‌کنند «مذاکره‌نکردن» نه‌تنها یکی از آرمان‌های انقلاب بلکه رویکرد عملی جمهوری اسلامی نیز طی سی و اندی سال گذشته بوده است، قانع کنند «احمدی‌نژاد هم یکی مثل حسن روحانی ــ بلکه سازشکارتر از او ــ است.»

میدان ۷۲/ علی ابوطالبی: قایق پارویی برجام، که برخی مدافعان خوش‌خیالش هنوز هم اصرار دارند یک رزمناو غرق‌نشدنی است، به گل نشسته است. این نتیجه را نه براساس تیتر رسانه‌های منتسب به راست‌گرایان غرب‌ستیز، که از لابه‌لای اظهارات نومیدانه پرزیدنت حسن روحانی می‌توان گرفت. او که در فروردین‌ماه سال گذشته (در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای) مدعی شده بود «ما هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آن‌که در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی به مورخ همان روز لغو شود» در سومین سالروز تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری‌اش در یک مصاحبه تلویزیونی اعتراف کرد کاخ تدبیر و امید دولتش در حال فروریزی است و گفت: «۱+۵ اهمال‌هایی در اجرای برجام دارد.»

هرچند رئیس‌جمهور در سفر به استان محروم کهگیلویه و بویراحمد با ادعای رشد ۴.۴ درصدی (که به‌شدت بوی نفت می‌دهد) تلاش کرد خود را همچنان امیدوار نشان دهد و باد در غبغب انداخت که «علی‌رغم اراده دشمنان کشتی‌هایمان در بندرگاه‌های بزرگ جهان پهلو می‌گیرند»، حقیقت آن است که آنچه آقای روحانی «اهمال» می‌خواند درواقع تبعات از پیش معلوم و اجتناب‌ناپذیر توافقی است که ایالات متحده و هم‌پیمانانش از روز اول هم گفته بودند قرار نیست واجد امتیاز خاصی برای ایران باشد.
اینک حدود یک سال و نیم پس از «تفاهم هسته‌ای لوزان» (که حامیان دولت را در برخی شهرهای بزرگ ایران به رقص درآورد) اوضاع اقتصادی کشور چنان نابسامان است که روزنامه اعتماد (از مدافعان سرسخت رئیس‌جمهور) هم با نشان‌دادن واکنش منفی نسبت به آمار رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی می‌نویسد: «این آمارها در حالی از سوی رییس کابینه دولت یازدهم اعلام می‌شود که بر اساس نرخ اعلامی مرکز آمار مربوط به پایان سال گذشته، نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت یک درصد است و تنها در سه ماه این نرخ به‌یک‌بار بیش از ۳ درصد رشد کرده است! این در حالی است که اتفاق خاصی در اقتصاد ایران رخ نداده و بنگاه‌های اقتصادی همچنان در رکود به سر می‌برند، وضعیت نقدینگی تغییری نکرده و بازارها همچنان کساد است.» (اعتماد، دوشنبه ۲۵ مرداد ۹۵)
در چنین شرایطی که افق روشنی برای دولت حسن روحانی در سال پایانی تصدی‌اش متصور نیست، ناگهان محمدجواد لاریجانی وارد میدان شده است تا به شیوه خودش، دولت روحانی را در برون‌رفت از این وضعیت یاری کند. او در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تلاش کرده است انگ «سازشکاری» را بر پیشانی رئیس‌جمهور سابق بچسباند و برجام را در مقایسه با امتیازاتی که او ادعا می‌کند احمدی‌نژاد قصد داشته به طرف امریکایی بدهد، توافق‌نامه‌ای معقول و قابل دفاع جلوه دهد:
«دوستانی که با آقای احمدی‌نژاد و سایت‌های نزدیک به آن‌ها کار می‌کنند … حرف‌هایی می‌زنند که بنده تعجب می‌کنم؛ زیرا خود ایشان در سال‌های آخر ریاست‌جمهوری‌اش بدتر از این برجام را پیشنهاد می‌کرد. احمدی‌نژاد پیشنهاد داشت همه مواد غنی‌شده هسته‌ای را یکجا بدهیم و خودش هم با اوباما مذاکره و مسئله را حل کند!»

هرچند لاریجانی برای اثبات این اتهام تلاش نمی‌کند (و به همین دلیل ادعایش از سطح اتهامی واهی فراتر نمی‌رود) باید توجه داشت کوشش او به‌منظور سازشکار جلوه‌دادن احمدی‌نژاد ادامه سیاستی است که «راست» ایرانی پس از ناکامی کودتای خیابانی ۸۸ علیه جمهور مردم در پیش گرفته است. کمتر از یک سال پس از آغاز شورش‌های مورد حمایت غرب در ایران، محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان یک پراگماتیست انقلابی در عرصه سیاست خارجی همچنان از حمایت متحدان بین‌المللی خود نظیر پرزیدنت هوگو چاوس برخوردار بود درحالی‌که از هر زمان دیگر در دوران ریاست‌جمهوری‌اش مقتدرتر به نظر می‌رسید زیرا چشم‌انداز حل‌وفصل مناقشه هسته‌ای ایران با به سرانجام رسیدن توافق‌نامه سه‌جانبه تهران روشن‌تر از هر زمان دیگر بود. (شرح نسبتاً مفصلی از این رویکرد دکتر احمدی‌نژاد را می‌توانید در مقاله‌ام به نام «میراث محمود: از بیروت تا کاراکاس» در مهرنامه شماره ۴۰، فروردین ۹۴ بخوانید.) اما در روزهایی که کیهان تیتر می‌زد «گامی دیگر در دیپلماسی هسته‌ای کشور: اقتدار و هوشمندی ایران در بیانیه سه‌جانبه تهران» (کیهان، سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹) و هیلاری کلینتون با ابراز نگرانی از این دستاورد بزرگ، به همتای برزیلی‌اش ــ سلسو آموریم ــ التماس می‌کرد «فریب رقص استادانه ایران را نخورد» (فصل هجدهم کتاب گزینه‌های دشوار، خاطرات هیلاری رادام کلینتون) فاز بعدی عملیات براندازی احمدی‌نژاد در دست اجرا بود:

«راست» داخلی با استفاده از فرصت تشدید تحریم‌ها (به‌ویژه تحریم بی‌سابقه بانک مرکزی) و جنگ ارزی تحمیلی، تلاش می‌کرد اقتصاد ایران را به لبه پرتگاه ببرد و شرایطی را نظیر آنچه به سقوط آلنده منتهی شد در ایران پدید آورد، و «راست» بین‌المللی هم با بسیج تمام توان خود درعین‌حال که مایل بود از ایران امتیاز بگیرد نمی‌خواست اجازه دهد تدابیر دیپلماتیک دولت احمدی‌نژاد به ثمر برسد و موجب تقویت مواضع او در داخل و خارج ایران شود.

فرید مرجایی، تحلیلگر مسائل آمریکا در مصاحبه‌ای با اعتماد رویکرد دوگانه دولت ایالات متحده درخصوص حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران را چنین توضیح می‌دهد: «امریکا آماده مذاکرات شده بود. از یک‌سو کری و اوباما به دنبال برقراری رابطه بودند اما محدودیت‌هایی وجود داشت. همزمان پارامترهای جدیدی به وجود آمد که این برقراری رابطه را آسان کرد. در سال ۲۰۱۱، زمانی که جان‌کری هنوز در مجلس سنا حضور داشت، نامه‌ای به سلطان قابوس، پادشاه عمان نوشت و از وی برای احیای این رابطه کمک خواست. قابوس به دیدار رهبر ایران رفت و این کانال گشوده شد… روی کارآمدن دولت روحانی یکی از محرک‌ها بود. نظام سیاسی در امریکا نمی‌توانست و نمی‌خواست با یک دولت رادیکال/ انقلابی در ایران رابطه برقرار کند. آن‌ها به دنبال ایجاد ارتباط با دولتی لیبرال‌تر بودند که درضمن، شرایط سیاسی/ اقتصادی داخلی ایران هم تحت‌الشعاع قرار گیرد…» (اعتماد، ۱۰ مرداد ۱۳۹۴)
اینک سه سال پس از روی کار آمدن دولتی «لیبرال‌تر» به رهبری حسن روحانی (که رئیس سرویس جاسوسی ایالات متحده، آقای جان برنان وی را فردی میانه‌رو می‌داند که آمریکا می‌تواند به‌طور بالقوه با وی کار کند) شرایط اقتصادی داخلی ایران برخلاف محاسبات هم‌پیمانان داخلی غرب، تحت‌الشعاع قرار نگرفته است: بیکاری دورقمی است، سایه رکود همه‌جا گسترده شده، و دستمزدها ــ اگر به‌موقع پرداخت شود ــ فقط کفاف یک‌چهارم تا یک‌سوم هزینه‌های طبقه کارگر را می‌دهد. در چنین شرایطی، کابوس بازگشت احمدی‌نژاد خواب از چشم راست‌گرایان ایرانی (چه غرب‌گرا و چه غرب‌ستیز) ربوده است. تصادفی نیست که همزمان با پروپاگاندای دنیای اقتصاد درخصوص «فروپاشی اقتصاد ونزوئلا» و کوشش برای اثبات این‌که ونزوئلای کنونی آیینه ایران درصورت تداوم دولت احمدی‌نژاد است، فیل «انحراف‌یابان» غرب‌ستیز هم یاد هندوستان کرده و چماق‌های تکفیرشان را از پستو خارج کرده‌اند. این دو طیف که در اتحادی نانوشته، کودتای بورژوازی علیه احمدی‌نژاد در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ را طراحی و اجرا کردند، اینک بیش از هر زمان دیگر خود را در معرض خطر بازگشت سخن «عدالت‌خواهی» به سپهر سیاسی ایران می‌بینند.
به همین دلیل است که این روزها «سازشکاری» هم به سیل اتهاماتی که سال‌هاست به‌سوی احمدی‌نژاد روانه می‌شود، افزوده شده، و در یک هم‌نوایی معنادار، مقارن با این‌که محمدجواد لاریجانی از احمدی‌نژاد انتقاد می‌کند «بدتر از برجام» را به امریکایی‌ها پیشنهاد داده، در برنامه اتاق خبر شبکه من‌ و تو هم مضمون مشابهی کوک می‌شود تا به مخاطبان یادآور شوند «محمود احمدی‌نژاد هم به دنبال مذاکره با امریکا بود.»

این‌که چرا کسی مانند محمدجواد لاریجانی که روزی گفته بود «چنانچه منافع ملی اقتضا کند از مذاکره با شیطان در قعر جهنم هم ابایی نداریم» کوشش‌های دیپلماتیک احمدی‌نژاد برای مختومه‌شدن پرونده هسته‌ای ایران را تخطئه می‌کند نشانه هروله راست‌گرایان میان مذاکره کردن یا نکردن نیست؛ خط مشی راست ایرانی ــ اعم از کارگزارانی و مشارکتی و رهروانی ــ از ابتدای پیروزی انقلاب چنین بوده است: «مذاکره خوب است به شرط این‌که فقط ما مذاکره کنیم.» و حالا راست‌گرایان می‌کوشند ساده‌اندیشانی را که خیال می‌کنند «مذاکره‌نکردن» نه‌تنها یکی از آرمان‌های انقلاب بلکه رویکرد عملی جمهوری اسلامی نیز طی سی و اندی سال گذشته بوده است، قانع کنند «احمدی‌نژاد هم یکی مثل حسن روحانی ــ بلکه سازشکارتر از او ــ است.»
اما تحولات چند ماه آینده، تفاوت‌های پراگماتیسم انقلابی به‌عنوان تنها راه برون‌رفت از بن‌بست کنونی و کارآیی آن در مواجهه با سازشکاری تسلیم‌طلب را ثابت خواهد کرد. لیبرال‌های وطنی هم از همین می‌ترسند. آینده آبستن تحولات جدی است.

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    کار خودتو پیش ببر ، با راست و دروغش کار نداشه باش .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: