تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۲ - ۱۲:۰۶ کد مطلب 118823

بیکاری، وسوسه شیطان و گنــــــــاه!

به گزارش میدان ۷۲ آیت الله قرهی د رجلسه اخلاقشان  بیان کردند :یک دلیل این که خطورات نفسانی و شیطانی و وساوس، وجود انسان را فرامی‌گیرد، بطالت، تنبلی و بیکاری است. علاج این وسوسه‌ها، این است که انسان، مشغول به مطالبی شود که او را گرفتار نفس نکند، مانند این که مشغول به اعمال عبادی […]

به گزارش میدان ۷۲ آیت الله قرهی د رجلسه اخلاقشان  بیان کردند :یک دلیل این که خطورات نفسانی و شیطانی و وساوس، وجود انسان را فرامی‌گیرد، بطالت، تنبلی و بیکاری است. علاج این وسوسه‌ها، این است که انسان، مشغول به مطالبی شود که او را گرفتار نفس نکند، مانند این که مشغول به اعمال عبادی و مشغول به کار شود. وقتی انسان، مشغول شود، گرفتار نمی‌شود.

شنیدید که حضرت باقرالعلوم، امام محمّد باقر(صلوات اللّه و سلامه علیه) وقتی در گرما، بر روی زمین خود کار می‌کردند و مشغول بودند، یکی از این به ظاهر خشک مقدّس‌ها آمد و به حضرت ایراد گرفت که وسط تابستان، در این گرما، مشغول به کار کردن هستی، یک مقدار هم به آخرتت بپرداز. حضرت نکاتی را در جواب او بیان فرمودند، یکی این که انسان کَلِّ بر ناس نباشد و … . یک نکته دیگری هم که یکی از اولیاء خدا می‌فرمودند، این است که حضرت این‌گونه یاد دادند که اگر انسان، بیکار باشد، فکرش همه جا می‌رود و حالش به سمت نفس دون مشغول می‌شود.

لذا انسان نباید بیکار باشد. اگر از کاری، فارغ شد، بلافاصله در درونش، نفس دون و وسوسه شیطان جلو می‌آیند. بیان کردیم که نفس دون در بهترین حالت، مغلوب می‌شود و هیچ‌گاه معدوم نمی‌شود. پس کسی که بیکار شود، وسوسه‌ی شیطان، او را گرفتار و بیچاره می‌کند و فکرش را مشغول به گناه می‌کند. لذا نباید وقت انسان به بطالت بگذرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: