تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۲ - ۱۰:۳۴ کد مطلب 118840

فوت بیش از ۲۸۰ هزار نفر در حوادث رانندگی ۱۰ سال گذشته

رئیس پلیس راهور ناجا از فوت ۲۸۰ هزار ایرانی در تصادفات ۱۰ سال گذشته خبر داد.

به گزارش میدان۷۲، سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به آمار سوانح رانندگی اظهار داشت: طی ده سال گذشته بیش از ۲۸۰ هزار نفر در تصادفات ترافیکی جان باخته‌اند و هم اکنون اجرای طرح تابستانه با همکاری تمام دستگاه‌های مسئول در حال اجرا است و تا ۴ مهرماه ادامه خواهد داشت.

رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر اجرای طرح‌های ویژه برای استان‌های زیارتی و مسافرپذیر گفت: شهریور پرترددترین ماه در سال است و بیشترین تصادفات منجر به فوت را در این ماه تجربه می‌کنیم و سال گذشته بیش از ۱۷۰۰ نفر در این ماه جان باختند.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از ۱۶۵۰۰ نفر معادل میانگین ۴۵ نفر در هر روز بر اثر تصادفات فوت کردند.

مهری گفت: رانندگان باید به افزایش تردد در شهریور ماه توجه داشته باشند و در سفرهای خود حتما به گونه ای رانندگی کنند که سفر خوشی را برای خود و خانواده شان رقم بزنند. همکاران ما برای خدمت‌رسانی هرچه بیشتر به مردم در شهریور ماه بر اساس تدابیر فرمانده ناجا مقرر شداز سایر بخش های نیروی انتظامی به کمک ما بیایند.

رئیس پلیس راهور ناجا با هشدار به رانندگان در خصوص اطمینان از سلامت وسیله نقلیه گفت: توصیه می کنیم به ازای هر دو ساعت رانندگی، ١۵ دقیقه استراحت کنند و پیش از شروع سفر در تماس با مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک، از آخرین وضعیت جاده ها اطلاع حاصل کنند.

توقیف خودروهایی که مرتکب دو تخلف همزمان حادثه‌ساز شوند

مهری گفت: خط قرمز پلیس در شهریور ماه، تخلفات حادثه‌ساز سرعت و سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ و حرکات مخاطره‌آمیز است و همکاران من خودروی رانندگانی را که مرتکب دو تخلف همزمان حادثه‌ساز شوند را به مدت ٧٢ ساعت متوقف می‌کنند.

وی گفت: در ۴ ماهه نخست امسال حدود ۴٫۸ درصد کاهش تلفات جاده‌ای را تجربه کردیم و این در حالی است که تلفات رانندگی در شهرها حدود ۳ درصد افزایش یافته و در مجموع حدود ۲٫۸ درصد کاهش را تجربه کردیم.

مهری با بیان اینکه در ۴ ماهه نخست امسال ۴۳۰ نفر کمتر در سوانح ترافیکی جان باختند از سهم ۵۵ درصدی خودروهای سواری در تصادفات منجر به فوت خبر داد.

وی با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی شماره گذاری خودروها، گفت: در سال جاری تعداد خودروهای نوشماره از ٣٧۴ هزار خودرو به ۴٨۶ هزار خودرو رسید و این در حالی است که شماره گذاری خودروهای وارداتی از ٢۴ هزار مورد به ٢٢ هزار خودرو و معادل ١١ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۶۳ درصدی اسقاط خودروهای فرسوده

رئیس پلیس راهور ناجا با اعلام افزایش ٢۶ درصدی شماره گذاری موتورسیکلت، از کاهش ۶٣ درصدی اسقاط خودروهای فرسوده خبر داد.

وی با اشاره به ممنوعیت شماره گذاری ٩ خودروی گازسوز و پایه گازسوز داخلی بر اساس مصوبه هیئت دولت، گفت: در میان این خودروها تولیدات سایپا و ایران خودرو نیز وجود دارد و خودروهای سمند se, سورن xu7, رنو l90, سایپا ١٣٢ و ١٣١ و مزدا دو کابین و تک کابین b2000e از جمله این خودروها هستند.

مهری با اعلام خبر کاهش ۵۵ درصدی تصادفات اتوبوسی، از کاهش ۴۷ فقره تصادفات اتوبوسی در سال جدید خبر داد و گفت : در ۴ ماهه نخست امسال ۴۳ درصد کاهش فوت مسافران اتوبوس ها را تجربه کردیم.

کنترل رفتار رانندگان اتوبوس‌ از یک کیلومتری

وی با اشاره به راه اندازی آزمایشی سامانه جدید “سپه تن” به منظور کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی، گفت: دوربین‌های نصب شده در این سامانه قادر خواهند بود از مسافت یک کیلومتری رفتار رانندگان را کنترل کنند و مشخصات کامل خودروها را در اختیار پاسگاه‌های پلیس راه قرار می دهند.

مهری اضافه کرد: در حال حاضر این سامانه به طور آزمایشی در محورهای تهران_قم، اصفهان_شیراز و در مسیر مشهد به تهران اجرایی شده است و تا پایان سال اکثر اتوبوس‌های بین شهری به این سامانه مجهز می‌شوند و خوشبختانه تاثیر بسیار زیادی در کاهش تصادفات خواهد داشت.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: