تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۳ - ۰۸:۰۸ کد مطلب 118920

حمیدرضا جلایی پور: دوره احمدی‌نژاد دوره ضد‌شایسته‌سالاری بود

در دوره احمدی‌نژاد به توسعه سیاسی و اقتصادی اعتقادی وجود نداشت و بنابراین دوره او دوره ضد توسعه و ضد شایسته‌سالاری بود. توسعه را غربی شدن و پول مردم را دور ریختن می‌دانستند.

به گزارش میدان۷۲ و به نقل از خرداد عضو هیات علمی دانشگاه تهران در تشریح شرایط سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: مردم انقلاب کردند ولی شدت بی‌نظمی در آن شرایط ابتدای انقلاب باعث شد که به جان هم افتادند و کار به جایی رسید که مجاهدین خلق به اسلحه دست بردند و سال۶۰ را می‌توان خشونت‌آمیزترین سال جامعه ایران دانست. اگر امام خمینی نبود، انقلاب نجات پیدا نمی‌کرد.

حمید رضاجلایی‌پور افزود: دولت هاشمی به توسعه و سازندگی پرداخت که لازمه آن روزها بود؛ به این امید که توسعه سیاسی به دنبال توسعه اقتصادی حادث شود.

وی گفت: بعد از دولت اصلاحات کسی توجه نکرده بود که ۱۰میلیون فقیر در کشور وجود دارد. تمام کاندیداها به فکر خود بودند و اشتباه بزرگی رخ داد. جلایی‎پور عنوان کرد: در دوره احمدی‌نژاد به توسعه سیاسی و اقتصادی اعتقادی وجود نداشت و بنابراین دوره او دوره ضد توسعه و ضد شایسته‌سالاری بود. توسعه را غربی شدن و پول مردم را دور ریختن می‌دانستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: همه متفکران در دولت احمدی‌نژاد یک سوال داشتند که چگونه کشور می‌تواند از این وضع خارج شود؟ وی افزود: ائتلاف پاسخ این سوال بود و توانست شرایط را به نفع مردم تغییر دهد. اما هنوز کشور به آن حاکمیت مشارکتی با نظم سیاسی مردمی منصفانه نرسیده است و هنوز ساماندهی سیاسی از مشروطه تاکنون خواست کشور ماست و باید تا حاکمیت مطلق قانون برای آن تلاش شود و ائتلاف بزرگ‌ترین سرمایه ما برای رسیدن به آن خواست است.

جلایی‌پور افزود: بسیاری از کشورها برای حاکمیت قانون تلاش کردند. کشورهایی که برای آن تلاش کرده‌اند می‌گویند که یک فراورده نیست، بلکه یک فرایند سه مرحله‌ای است: مرحله اول، تمهید دموکراسی و برآورده کردن نیازهای پایه مردم است. مرحله دوم، گذار به دموکراسی و مرحله سوم تحکیم دموکراسی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: