تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۶ - ۱۱:۳۳ کد مطلب 119127

وقتی ناطق و هاشمی دلواپس می شوند؛

دستور جلسات لواسان، فراتر از ریاست جمهوری است!

شیخ نور اگر چه در عرصه علنی حضور پررنگی ندارد، اما سال‌هاست که نمی‌توان منکر نقش او در معادلات سیاسی کشور شد؛ چه آن زمان که در سال ۸۴ به گفته خودش نیروهای جناح راست را که پس از دوم خرداد ۷۶ پراکنده و بی‌انگیزه شده بودند به دور هم جمع کرد و سازماندهی این جریان را بر عهده گرفت و چه در سال ۹۲ که یکی از ستون‌های دعوت از روحانی به انتخابات ریاست‌جمهوری بود. اکنون هم پر بیراه نیست اگر ادعا شود ناطق نوری دراین روزها بار دیگر به سازماندهی مشغول است، اما نه به صورت علنی؛ چرا که تفاوت‌های جریان راست آن دوره با اصولگرایان این دوره غیر قابل انکار است.

به گزارش میدان ۷۲

روزنامه آرمان در گزارشی مفصل (۰۲ شهریور ۱۳۹۵)، به جلساتی اشاره کرد که در لواسان و با محوریت ناطق نوری برگزار می شود. در مقدمه این گزارش آمده: ناطق نوری این روزها کجاست؟ جفاست که پاسخ این سوال «خبر ندارم» یا «مشغول استراحت است» باشد. شیخ نور اگر چه در عرصه علنی حضور پررنگی ندارد، اما سال‌هاست که نمی‌توان منکر نقش او در معادلات سیاسی کشور شد؛ چه آن زمان که در سال ۸۴ به گفته خودش نیروهای جناح راست را که پس از دوم خرداد ۷۶ پراکنده و بی‌انگیزه شده بودند به دور هم جمع کرد و سازماندهی این جریان را بر عهده گرفت و چه در سال ۹۲ که یکی از ستون‌های دعوت از روحانی به انتخابات ریاست‌جمهوری بود. اکنون هم پر بیراه نیست اگر ادعا شود ناطق نوری دراین روزها بار دیگر به سازماندهی مشغول است، اما نه به صورت علنی؛ چرا که تفاوت‌های جریان راست آن دوره با اصولگرایان این دوره غیر قابل انکار است.

مرزبندی اصولگرایان در برابر احمدی نژاد، یکی از دستورکارهای جلسات ناطق

گزارش نویس آرمان بدون اشاره مستقیم به دستورجلسات ناطق نوری، تلویحا یکی از محورهای این جلسات را احمدی نژاد و مرزبندی اصولگرایان در برابر او توصیف می کند. آرمان در این خصوص می نویسد: در انتخابات سال ۸۴ اتومبیل‌هایی که سرنشینانش باهنر و مرحوم عسگراولادی بودند بسیار در منطقه لواسان تردد می‌کردند؛ چرا که می‌خواستند در تصمیم‌گیری مهمی شریک شوند. البته کاندیداهای آن انتخابات هم به آنجا می رفتند تا برنامه‌های خود را با ناطق نوری در میان بگذارند. حتی احمدی‌نژاد هم در جلسه‌ای که به ریاست شیخ نوری برگزار شد، اعلام کرد که«من طرح برای اداره کشور دارم و بقیه نامزدها ندارند. شما هم اجازه نمی‌دهید من طرحم را بدهم.» پس از این جلسات بود که اخم عقلای جمع در هم فرو رفت و مرحوم عسگراولادی به ناطق نوری گفت:«این برادر ما احساس می‌کند که اسلام را فقط او می‌شناسد، این برادر ما احساس می‌کند انقلاب را فقط او درک کرده است. این برادر ما احساس می‌کند امام را فقط او می‌شناسد.» آنچه مرحوم عسگراولادی بیان کرد، تحقق یافت که نشانه آن اظهارات احمدی‌نژاد پس از ریاست جمهوی و جلسات بارخوانی گفتمان امام و انقلاب است که در ماه‌های گذشته برگزار کرده است. این اخم‌های در هم رفته اصولگرایان سبب شد تا احمدی‌نژاد نداشتن جایگاه درمیان آنها را درک و قهر کند که این دلخوری تا امروز هم ادامه دارد. بنابراین ناطق نوری برای تزریق آرامش به اردوگاه اصولگرایی قصد تکرار آن جلسات را برای انتخابات ۹۶ ندارد.

مساله جلسات لواسان تنها انتخابات ۹۶ نیست، پس چیست؟

گزارش نویس روزنامه آرمان اما در پایان سعی می کند به صورت سر بسته به پرسش مهم “در لواسان چه خبر است؟” پاسخ بدهد. در این خصوص در بخش پایانی گزارش نوشته شده: آن طور که  شنیده شده است، این روزها ماشین‌هایی با سرنشینان آشنا در لواسان تردد دارند؛ سرنشینانی که تصمیم آنها برای هر طیف سیاسی تصمیم نهایی تلقی می‌شود و به عبارتی حضور آنها به معنی حذف واسطه‌هایی است که درز محتوای جلسات از سوی آنها سبب التهاب در فضای سیاسی کشور می‌شود. شاید بتوان پیش بینی کرد که بزرگان دراین جلسات بر سر چه موضوعاتی با یکدیگر صحبت می‌کنند. برخی بر این موضوع تاکید دارند معرفی کاندیدا برای انتخابات سال ۹۶ مهم‌ترین موضوع بحث در این جلسات است که این تصور به طور کامل صحیح نیست، چراکه این بزرگان و مدعوین به نشست لواسان اما و اگری برای حمایت از حسن روحانی درانتخابات ۹۶ ندارند، بلکه دغدغه آنها تکروی‌ها و بر طبل جدایی زدن برخی طیف‌هایی است که به نام اصولگرا وارد میدان شدند، امادر بزنگاه‌های مهم با اعلام استقلال و معرفی کاندیدای مجزا سبب بهم ریختگی اردوگاه اصولگرایی و نارضایتی حامیان این جریان می‌شوند. ‌میهمانان نشست‌های لواسان این روزها به دنبال یافتن راهکاری برای ممانعت از سنگ‌اندازی در مسیر روحانی برای پیروزی قاطع‌تر از سال ۹۲ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ هستند.

محور سخنان ناطق و هاشمی، فراتر از ریاست جمهوری است!

اما زمانی پاسخ به شبهه دستورکار جلسات لواسان اندکی بیشتر آشکار می شود که به جدیدترین نقل از شیخ نور توجه شود. به تازگی نقل قولی از ناطق نوری منتشر شده که در آن به نگرانی های خاص آیت الله هاشمی اشاره شده است. ماهنامه اندیشه پویا در نقل‌قولی از علی‌اکبر پرورش که به روایت گفتگو بین آقایان ناطق نوری و‌ هاشمی‌ پرداخته، می‌نویسد:

«آقای ناطق تعریف کرد چند وقت پیش دیدم آقای‌هاشمی‌یک‌سری قرص از توی جیبش درآورد و آب خواست و خورد. می‌دانید که بنیۀ‌هاشمی‌خیلی قوی است… آقای ناطق می‌گفت پرسیدم آقای‌هاشمی‌شما قرص می‌خورید؟
گفت: بله.
گفتم: شما که اهل قرص نبودید؟
گفت: دچار سرگیجه می‌شوم.گاهی وقت‌ها هم از خواب بلند می‌شوم، زمین می‌خورم. رفتم دکتر این قرص‌ها را تجویز کرد. هر وقت از خواب بیدار می‌شوم یاد این نکته می‌افتم که اگر یک وقت آقای خامنه‌ای را از دست بدهیم می‌بینیم که هیچ‌کس نیست و همین فکر است که من را زمین می‌زند و قرص‌ها را برای همین می‌خورم.
در بخش پایانی این خبر، از قول آقای هاشمی تاکید شده است که: به زن و بچه‌هایم هم گفته‌ام من روی دو چیز با کسی معامله نمی‌کنم. یکی روی جمهوری اسلامی‌ و دیگری آقای خامنه‌ای. بر سر این دو معامله نمی‌کنم و محکم پای آن‌ها می‌ایستم.»

اکنون شاید محور اصلی گفتگوهای لواسان بیشتر در دسترس قرار گرفته باشد.

منبع:حامی خبر
  1. shriaz :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    لواسان
    چه جای خوش آب و هوایی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: