تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ - ۰۸:۵۴ کد مطلب 119196

بررسی احتمالات کنار گذاشتن "آلترناتیو اصلیِ" روحانی

قمار مرگ و زندگی روی اسب بازنده

گذشته از ریسک مشارکت حداقلی مردم در یک انتخابات غیر رقابتی٬ بعید است تصمیم گیران کلان کشور قبول کنند که سلیقه متفاوتی که قاعدتا موافق بخش عمده ای از سیاست های دولت فعلی نیست٬ در انتخابات نماینده جدی و حداکثری نداشته باشد.

میدان۷۲/ عبدالرضا سلطانی: «همه نظرسنجی های داخلی و خارجی» علی الخصوص در سه ماه اخیر٬ از افول قابل توجه مقبولیت دولت و شخص حسن روحانی خبر می دهند. اما از آنطرف مردم تنها یک نفر را به عنوان آلترناتیو روحانی به رسمیت می شناسند و نمودار رشد گرایش مردم به او٬ بشدت در حال رشد است و این روند بی تردید ادامه خواهد داشت.

اکنون اما تمام امید جریان مدعی «دموکراسی خواهی» به شورایی است که تا همین چندسال پیش٬ از نظر آن ها مظهر محرومیت و عینیت محدودیت بود.

این روزها مدعیان آزادی و دموکراسی خواهی حتی مراعات ژست آزاد اندیشی و نفی استبداد خود را هم نمی کنند و آشکارا می گویند احمدی نژاد باید رد صلاحیت شود و روحانی نباید در اردیبهشت ۹۶ رقیبی داشته باشد!

گوشزد کردن چند موئلفه ساده می تواند خیال آنها را بکلی از این بابت راحت کند:

یک- عقلانیت قطعا به دنبال یک انتخابات با مشارکت حداکثری یا حداقل در حدنصاب معقول و منطقی و در رنج همیشگی است. پس این برآورد اشتباهی است اگر عده ای گمان کنند تصمیم گیران موثر٬ زیر بار ریسک خطرناک ناامیدی و دلسردی عموم مردم می روند. به عبارتی این یک برآورد اشتباه است که جریانی فکر کند می توان با هوچی گری بی وجه تبلیغاتی رئیس جمهور فعلی را در میدان خالی از رقیب٬ دو دوره ای کرد. اگر این طیف دور اندیشی داشته باشد و بفهمد٬ نفس گریز از رقابت٬ علاوه بر اینکه جلوه ای مرعوب از آنها به نمایش می گذارد٬ عین زدن ریشه مبنایی ایدوئولوژیک خودشان است.

دو- گذشته از ریسک مشارکت حداقلی مردم در یک انتخابات غیر رقابتی٬ بعید است تصمیم گیران کلان کشور قبول کنند که سلیقه متفاوتی که قاعدتا موافق بخش عمده ای از سیاست های دولت فعلی نیست٬ در انتخابات نماینده جدی و حداکثری نداشته باشد.

این عدم توجه به نماینده جریان منتقد دولت فعلی٬ به گزاره اول منتج خواهد شد و یک انتخابات بی رونق٬ سرد و با مشارکت کم را شاهد خواهیم بود. آنها که باید٬ می دانند مفهوم تلنبار و سرکوب کردن چنین انرژی منفی چیست و چه تبعات سنگینی در پی دارد.

سه- از سوی دیگر٬ بر فرض رد صلاحیت رقیب حداکثری٬ رئیس جمهور فعلی٬ رایی معادل دور دوم هاشمی رفسنجانی٬ و نه سیدمحمد خاتمی خواهد داشت. یعنی حسن روحانی احتمالا با ریزش نزدیک به ۹ میلیونی آراء شهرستان ها و مردم حاشیه شهرها٬ در پس یک انتخابات با مشارکت پایین٬ با رایی حداکثر ۱۰ میلیونی به کرسی ریاست می رسد. این بدان معناست که رئیس دولت دوازدهم٬ با فرض مذکور٬ رئیس جمهور اکثریت جامعه٬ که از سر اتفاق معترض و منتقد جدی وی نیز هستند٬ نخواهد بود. قطعا ادامه کار چنین رئیس جمهور ضعیفی دشوارتر از قبل است.

چهار- از همه اینها که بگذریم٬ الگوی مدیریت رئیس جمهور فعلی به گونه ای است که چنانچه رقیب وی از صحنه حذف شود٬ همه برنامه ها و خروجی های دور دوم ریاست وی٬ به واسطه تجربه دور اول٬ به پای کسانی که رقیب او را حذف کردند نوشته خواهد شد. و این یعنی مسئولیت زنجیره برجام ها٬ FAATF ها و IPC ها و شاید خواب های آنچنانی دیگر٬ به صورت خودکار به حساب آن اتاق تصمیم گیر واریز می شود.

پس:

عقلانی ترین کار٬ استقبال از حریف قوی٬ ایستادن بر موضع قابل دفاع حضور حداکثری مردم در انتخابات و گذشتن از فضای مسموم حذف و دفع رقبای احتمالی است. یا لااقل در سطحی ترین شکل٬ اصلاح طلبان پرستیژ دموکراسی خواهی و آزاد اندیشی را حفظ کنند بلکه مردم٬ بیش از این ماهیت متفاوت با شعار و ژست آنها را نبینند.

همه اینها مقدمه این چند جمله بود: عقلانیت٬ هوش و آینده نگری حکم می کند که مدعیان چپ و راست٬ همه پل های پشت سر خود را تخریب نکنند٬ روی اسب بازنده قمار مرگ و زندگی به راه نیاندازند و همه تخم مرغ های خود را در سبد نزدیک به آبشار نچینند.

حامی خبر

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    چه ادبیات زشت و سکولاری دارد این عبدالرضا سلطانی. انتخابات برایش قمار و بازی است نه تکلیف الهی.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: