تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ - ۰۹:۵۰ کد مطلب 119205

از رسوایی مالی «بنیاد کلینتون» تا حمایت ترامپ از «پوتین»

رسوایی مالی بنیاد کلینتون که ترامپ از آن به «واترگیت جدید» نام برد و اتهام حمایت ترامپ از روسیه و شخص ولادیمیر پوتین، تازه ترین قسمت سریال اتهام‌زنی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

به گزارش میدان۷۲، رقابت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیگر از اقداماتی چون ارائه برنامه‌های اقتصادی یا چانه‌زنی درباره مسائل مهم در سیاست خارجی فارغ شده است و عملاً دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، تنها به باز کردن مشت یکدیگر و پرداختن به رسوایی‌ها و دفاع از حیثیت خود می‌پردازند. در هفته‌ای که گذشت، باز هم رسانه‌های آمریکایی از سوژه‌هایی انباشته شد، که هرکدام خبر از یک ماجرای جدید درباره دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا می‌داد.
 دردسرهای ایمیلی کلینتون ادامه دارد

چند روز قبل روزنامه واشنگتن پست در گزارشی، از تحقیقات جدید اداره تحقیقات فدرال (FBI) درباره سری جدید ایمیل‌های منتشر نشده هیلاری کلینتون خبر داد. در این تحقیقات مشخص شد، حدود ۱۵ هزار ایمیل که از سرور شخصی هیلاری کلینتون فرستاده شده‌اند، هنوز به بایگانی وزارت خارجه آمریکا تحویل داده نشده است. نکته جالب توجه آن است که در میان این ایمیل‌ها که طبق برخی اخبار، به وسیله‌ی یک نهاد حقوقی محافظه کار منتشر شده اند، اسنادی مربوط به درخواست دیدار یکی از کارمندان بنیاد کلینتون با شاهزاده بحرین کشف شده است.

دو روز قبل هم خبرگزاری ap، در گزارشی عنوان کرد که بیش از نیمی از افرادی که مشاغل غیردولتی داشته‌اند در دوره چهارساله وزارت خارجه هیلاری کلینتون، با او دیدار کرده‌اند و به «بنیاد کلینتون» کمک مالی اهدا کرده‌اند. این حمایت‌های مالی یا شخصاً و یا از طریق برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها انجام شده است.

فساد مالی تحت پوشش کارهای خیریه

«بنیاد کلینتون» توسط بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق آمریکا، در سال ۱۹۹۷ تاسیس شد. هدف (ظاهری) از تاسیس این بنیاد بالابردن امنیت بهداشتی و توان مالی برای مردم جهان بود. فعالیت‌های این بنیاد که دفاتر مرکزی آن در نیویورک، لیتل راک و آرکانزاس قرار دارد، از مدت‌ها قبل درباره نحوه کنش‌های مالی، شفافیت در ارائه گزارش‌های مالی از افراد و شرکت‌ها و حتی دولت‌هایی که از آنان کمک مالی دریافت شده است و همینطور در خصوص تضاد منافع  بین کمک‌های مالی به بنیاد کلینتون و اقدامات هیلاری کلینتون (هم در زمان تصدی وزارت خارجه و هم در زمان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری) مورد ابهام قرار داشت.

بر اساس قانون جدید در آمریکا، همکاری حامیان خارجی با بنیادهای خیریه ممنوع اعلام شده است و در صورت اجرای این قانون، بیش از نیمی از حامیان اصلی بنیاد کلینتون از کمک به این خیریه منع خواهند شد. این در حالی است که تاکنون، هیلاری کلینتون به‌خاطر پذیرش مبالغ هنگفت کمک‌های مالی به بنیاد کلینتون در زمان تصدی مسئولیت وزارت خارجه در آمریکا، باید برای از بین بردن برچسب «عدم تعهد اخلاقی» و  شایعه «فساد مالی» تا زمان برگزاری انتخابات تلاش کند.
زد و بند پلیس و وزارت دادگستری با کلینتون

طبیعتا با انتشار این اخبار، دونالد ترامپ که بیش از هر شخص دیگری به دنبال طعمه‌های رسانه‌ای برای به دام انداختن رقیب دموکرات خود بود، با شنیدن این اخبار ساکت ننشست و در واکنش تند و تیز در جمع هوادارانش اعلام کرد: «اقدامات متعدد و گسترده که به وسیله بنیاد کلینتون و در جهت منافع حامیان مالی آن، در زمان مسئولیت هیلاری کلینتون در وزارت خارجه رخ داده است، باید در اسرع وقت توسط بازپرس ویژه، مورد تحقیق و تفحص و بازپرسی قرار بگیرد.»

البته ترامپ پا را فراتر از این گذاشت و با لکه دار کردن حیثیت پلیس فدرال و وزارت دادگستری آمریکا که به زعم ترامپ در جریان رسیدگی به ماجرای ایمیل‌های هیلاری کلینتون، درباره این پرونده کوتاهی کرده بودند، این دو نهاد نظارتی آمریکا را برای بررسی تخلفات بنیاد کلینتون فاقد صلاحیت دانست. ترامپ همچنین درباره ایمیل‌هایی که هیلاری کلینتون به بایگانی وزارت خارجه آمریکا تحویل نداده بود، گفت: «هیلاری کلینتون گفته بود که همه ایمیل های کاری را تحویل داده است و در برابر کنگره شهادت داد. این شهادت الزام آور بود، یعنی مشروط به مجازات در صورت شهادت دروغ.»

در این بین، بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق آمریکا هم برای فرافکنی درباره گزارش‌های مالی بنیاد کلینتون، از عملکرد بنیاد خود دفاع کرد و کمک به درمان ایدز و اشتغال‌زایی را بهانه‌ای برای سکوت افکار عمومی درباره نحوه جذب کمک‌های مالی به این بنیاد قرار داد.

اقدامات ترامپ در حمایت از پوتین

طبیعی است که در این جنجال انتخاباتی، کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون هم بیکار نبوده است. از چندی قبل، دموکرات‌ها با ایجاد فضاسازی رسانه‌ای، روابط ترامپ و تیم او با روسیه و علاقمندی ترامپ به اظهارات و مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را مورد حمله قرار داده بودند. از جمله افردای که شائبه وجود تمایلات ترامپ و تیم او به روسیه را در رسانه‌های دموکرات‌ها دامن می‌زد، پاول مانافورت، مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ بود که سابقه فعالیت سیاسی گسترده در اوکراین را در کارنامه خود داشت، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ در اوکراین، اقدام به لابی‌گری برای رای آوردن «ویکتور یانوکوویچ»، رئیس جمهور طرفدار روسیه در اوکراین نمود. هرچند که مانافورت، ادعای روزنامه دموکرات نیویورک تایمز، مبنی بر پرداخت ۱۲ میلیون دلار به خودش به عنوان دستمزد پیروزی یاناکویچ در انتخابات را رد کرد، اما همچنان به همکاری با برخی سازمان‌های امنیتی در روسیه متهم است و طبق گزارش خبرگزاری ap برای پیروزی یاناکوویچ در انتخابات اوکراین، در سال ،۲۰۱۰ بیش از دو میلیارد دلار به یک شرکت لابی‌گری در واشنگتن پرداخته است.
دونالد ترامپ و پاول مانافورت

با بالا رفتن امثال این نوع از تبلیغات کمپین هیلاری کلینتون، درباره «طرفدار روسیه» خواندن ترامپ، اعضای کمپین ترامپ، تصمیم به کنار گذاشتن مانافورت گرفتند، تا روحیه ضد روس برخی از مردم آمریکا بیش از این برای آنان دردسرسازی نکند.

احساسات ضد روس آمریکایی‌ها برگ برنده کمپین کلینتون

این خیال باطل، به عکس، موجب برافروختن آتش توپخانه ضد ترامپ، در کمپین هیلاری کلینتون شد و بلافاصله رابی موک، مدیر ستاد انتخاباتی کلینتون، در واکنش به این «استعفای مصلحتی» در بیانیه‌ای نوشت: «استعفای مانافورت پایان راه نیست و با خلاص شدن از مانافورت نمیتوان رابطه نزدیک و دوستانه ترامپ با ولادیمیر پوتین را به فراموشی سپرد … زمان آن رسیده است که دونالد ترامپ در مورد روابط تجاری‌اش، که منافع روس‌ها را تامین می‌کند، شفاف سازی کند.»

در گذشته نیز حمایت ترامپ از سیاست‌های پوتین در قبال اوکراین و اشغال منطقه کریمه و نیز هم‌نوایی ترامپ با پوتین، درباره موضوع تاسیس داعش توسط اوباما و هیلاری کلینتون، مورد انتقاد شدید دموکرات‌ها و ایجاد فضاسازی رسانه‌ای گسترده علیه دونالد ترامپ، برای تحریک روحیات ضد روس مردم آمریکا شده بود.

رسوایی مالی بنیاد کلینتون که ترامپ از آن به «واترگیت جدید» نام برد و اتهام حمایت ترامپ از روسیه و شخص ولادیمیر پوتین، تازه ترین قسمت سریال اتهام‌زنی و رسوایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.
منبع: فردا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: