تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ - ۱۳:۵۷ کد مطلب 119246

بیادی:شرکت در انتخابات، حق آقای احمدی نژاد است

به گزارش میدان ۷۲ حسن بیادی در گفت و گویی اظهار کرد: بنده بخش مهمی از معضلات مربوط به مسائل اقتصادی را به باندهای قدرت و ثروت مرتبط می دانم، زیرا این معضل کشور را وارد سیستم دلالی کرده و باعث شده، چرخه تولید از کار بیفتد و واردات گوی سبقت را از صادرات برباید. بیادی […]

به گزارش میدان ۷۲ حسن بیادی در گفت و گویی اظهار کرد: بنده بخش مهمی از معضلات مربوط به مسائل اقتصادی را به باندهای قدرت و ثروت مرتبط می دانم، زیرا این معضل کشور را وارد سیستم دلالی کرده و باعث شده، چرخه تولید از کار بیفتد و واردات گوی سبقت را از صادرات برباید.

بیادی در این گفت و گو درباره نواقص جدی جریان های اصولگرایی و اصلاح طلبی، راهکارهای وحدت اصولگرایان در انتخابات آتی، چگونگی بهره گیری اصلاح طلبان و اصولگرایان از نیروهای متعادل دو جناح، عملکرد دولت، احتمال حمایت اصولگرایان از روحانی، حق احمدی نژاد برای کاندیداتوری و … سخن می گوید.

آنچه در ادامه می خوانید، مشروح گفت و گوی با “حسن بیادی” نایب رئیس دوره دوم و سوم شورای شهر تهران، دبیر کل جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی و سخنگوی جبهه ایستادگی ایران اسلامی است.

نقص جدی جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی

*  آقای بیادی برای نخستین پرسش، آینده جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی را با توجه به شرایطی که در آن قرار گرفته اند؛ چطور می بینید؟

ـ بیادی: فکر می کنم هر دو تفکر به طور طبیعی در حال تغییر تفکر، جابجایی و جایگزینی نیروی انسانی خود هستند؛ هرچند هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی در توسعه، تربیت، رشد سرمایه و منابع نیروی انسانی ضعیف بوده اند و گردش نخبگان در آن ها به سختی و به صورت ناقص صورت می پذیرد.

*به نظر شما، همین گردش سخت و ناقص نخبگان باعث شده که برخی بگویند اصولگرایان و اصلاح طلبان گزینه شاخصی که بتواند حایز آرای انتخابات آتی باشد، ندارند؟

ـ بیادی: همان طور که می دانید، ساختار اجرایی کشور دارای نواقصی است که هیچ دوره ای در ادوار مجالس و دولت های جمهوری اسلامی، اهمیتی برای تغییر و ساختار اجرایی قائل نشده اند. یکی از این نواقص، کمبود احزاب قدرتمند، کارا و پاسخگو هم در مجلس و هم در دولت است که به همین دلیل، باندهای متصل به قدرت و ثروت به طور طبیعی بر سر قدرت می آیند.

این فرآیند باعث شده کسی که شایستگی واقعی برای مدیریت در سطوح مختلف را داراست، جایگاهی نداشته باشد و با این دلایل، حتما این دو تفکر در ارائه کاندیدا در سطوح مختلف از افراد همان باند خود استفاده و برای آوردن رأی مردم را هم با شیوه های مختلف قانع و پس از آوردن رأی، عدم وابستگی خود و دولت را از افتخارات خود اعلام می کنند!

* با این حساب، آیا دولت یازدهم با عملکرد فعلی می تواند برای چهار سال دیگر ادامه پیدا کند؟

ـ بیادی: با این روند ناقص و پر هزینه در امور اجرایی، هیچ اتفاقی دور از ذهن نیست، زیرا وقتی ساختار ضعیف باشد، حتماً مشارکت و نقش مردم در امور اجرایی کاهش پیدا خواهد کرد؛ هرچند دولت رأی هم بیاورد.

* یک نکته مهم اینکه اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس اخیر نتوانستند شرایط لازم از جمله وحدت را برای پیروزی داشته باشند، فکر می کنید، تجربه انتخابات گذشته باعث وحدت اصولگرایان در انتخابات آتی باشد یا خیر؟

ـ بیادی: اصولگرایان با تغییر جدی در رفتار، تفکر، عدم تمامیت خواهی و گردش نخبگان شاید بتوانند در انتخابات اردیبهشت ماه سال آینده به وحدت برسند.

* اصلاح طلبان هم در انتخابات گذشته ریاست جمهوری و مجلس فرد و افرادی که بتوانند حائز اکثریت آرا و پیروز انتخابات لقب بگیرند، نداشتند؛ برای همین استراتژی وحدت با بخشی از طیف اصولگرایی را برای رسیدن به قدرت دنبال کردند، اولا نظرتان درباره این راهکار سیاسی که اصلاح طلبان دنبال کردند چیست؟ در ثانی فکر می کنید این شرایط برای این انتخابات و حتی در آینده ادامه دار خواهد بود یا خیر؟

ـ بیادی: با توجه به شناختی که از هر دو جناح داشتم، نظرم این بود که هردو جناح چون سنتی هستند و دیگر نه محبوبیت و نه کارایی لازم را دارند و حداقل ٧٠ درصد از تفکر و نیروی انسانی دو جناح در حال تغییر جدی هستند؛ لذا بنده پیشنهاد داشتم که هردو جناح در مورد استفاده از افراد متعادل، انقلابی و ولایی از نیروهای یکدیگر استفاده کنند. البته فکر می کنم در مورد چگونگی و نحوه انتخابات هم باید دارای تغییر جدی باشیم.

اینکه روحانی کاندیدای اصولگرایان باشد نظر شخصی باهنر است

* آیا همین موضوع باعث شد آقای باهنر بگوید شاید روحانی به عنوان کاندیدای جریان اصولگرایی در انتخابات آتی معرفی شود، البته در صورت اجرای برخی شروط، شما این مورد را یک تاکتیک انتخاباتی می دانید یا فکر می کنید، این احتمال وجود دارد؟

ـ بیادی: آقای باهنرعقیده شخصی خودشان و یا نظر جامعه اسلامی مهندسین را بیان می کنند. البته این موضوع می تواند یک تاکتیک سیاسی برای دانستن نظر جناح و یا جناح ها هم باشد.

*نظرتان راجع به عملکرد دولت چیست؟ مهمترین نقاط ضعف و قوت را در سه سالی که از عمر قوه مجریه گذشته چه می بینید؟

ـ بیادی: از ویژگی های مثبت دولت یازدهم را سامان دادن به آشفتگی بازار می دانم. دولت یازدهم توانست نابسامانی اقتصادی را منطقی کند و اگر به یاد داشته باشیم، پیشتر آشفتگی اقتصادی در کشور وجود داشت و هر روز مردم گرفتار نوسان قیمت ارز و ریال بودند و جامعه از این ناحیه دچار تشویش و آشفتگی اقتصادی شده بود.

دولت آقای روحانی توانست آشفتگی و معضلاتی را که در دولت گذشته بود، برطرف کند و امروز هم مردم نیز قبول کرده اند، گرانی و رکود موضوعی است که زمان بر بوده و باید منطقی حل و فصل شود.

* اما رکود یکی از مهمترین معضلات اقتصادی است که دولت هنوز نتوانسته درباره آن چاره اندیشی کند.

ـ بیادی: مسأله رکود از گذشته بوده و یک شبه حل نخواهد شد و همه باید قبول کنیم، حل مشکلات اقتصادی که رکود یکی از بندهای آن است، مدت دار خواهد بود.

دولت در مذاکرات موفق بود اما طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد

در زمینه نگاه دولت یازدهم به سیاست خارجی باید بگویم که عملکرد سیاست خارجی این دولت نسبت به دولت قبل قابل توجه است، زیرا مشکلاتی را که در گذشته به وجود آمده بود، تا حد بسیار زیادی رفع کرد. دولت در مذاکرات موفق عمل کرد؛ هرچند طرف های مذاکره کننده به دنبال این بودند کشور مسیری را طی کند که دلخواه آنان است، تیم سیاست خارجی ما بنا بر سیاست هایی که مقام معظم رهبری تعیین کرده بودند، حرکت کرد. حال اینکه طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، مقوله دیگری است.

درباره عملکرد دولت در بخش اقتصادی هم باید اشاره کنم، به دلیل موضوعات رکودی، تورمی و کاهش غیر مترقبه قیمت نفت، که در کشور وجود داشت و دست دولت از منابع برای توسعه و تزریق به تولید باعث شد تا اشتغال روز به روز بحرانی شده و شاهد تعطیلی و نیمه تعطیلی کارخانه ها باشیم.

لذا موضوعات تورمی و رکود ارتباطی به دولت نداشته و پیوستگی آن به گذشته و بخشی به سیاست های جامعه جهانی برمی گردد.

باندهای قدرت و ثروت کشور را وارد سیستم دلالی کرده اند

بنده بخش مهمی از معضلات مربوط به مسائل اقتصادی را به باندهای قدرت و ثروت مرتبط می دانم، زیرا این معضل کشور را وارد سیستم دلالی کرده و باعث شده، چرخه تولید از کار بیفتد و واردات گوی سبقت را از صادرات برباید.

همین اقدام باندهای قدرت و ثروت سبب شده تا قیمت نیروی انسانی افزایش یابد و راه اندازی چرخه تولید به سختی انجام شود. اکنون گویا پاشنه آشیل دولت بیکاری، اشتغال و تولید است. فساد اداری از موضوعات مهم دیگری است که موریانه ای درحال گسترش بوده و در همه سازمان ها با شدت و یا ضعف قابل مشاهده است.

احمدی نژاد حق دارد کاندیدا بشود

* آقای احمدی نژاد تحرکاتی دارد که برخی آن را فعالیت برای انتخابات قلمداد می کنند، شما فکر می کنید که آیا وی در نهایت کاندیدا بشود یا خیر؟ اگر کاندیدا بشود، به نظر شما ممکن است اصولگرایان از وی حمایت کنند و آیا شرایط لازم برای تأیید صلاحیت و کسب رأی مردم را خواهد داشت؟

ـ بیادی: احمدی نژاد هم می تواند یکی از این افراد (کاندیداها) باشد. به هر حال ایشان در کارنامه اش هم عملکرد مثبت دارد و هم منفی. طبیعی است، طرفدارانی نیز در جامعه دارد و این حق هر کسی است که بخواهد در انتخابات شرکت کند.

اصولگرایان با احمدی نژاد کنار نمی آیند

بنده به شخصه فکر نمی کنم که آقای احمدنژاد با باند و یا جناح اصولگرا کنار بیایند. از طرفی هم اصولاً رد و یا قبول صلاحیت افراد (کاندیداها) بنا بر قانون بر عهده اعضای محترم شورای نگهبان است.

دولت ها در هیچ دوره ای نتوانسته اند بر اساس چشم انداز شعارهایشان را ارائه کنند

* فکر می کنید چه کسی، چه روشی و چه شعاری در انتخابات آتی ریاست جمهوری پیروز عرصه خواهد بود؟

ـ بیادی: متأسفانه به دلیل مشکلات مختلفی که در ساختار اجرایی وجود دارد و اینکه دولت ها در هیچ دوره ای نتوانسته اند بر پایه برنامه و سند چشم انداز، شعارهای خود را به مردم ارائه کنند، نوعاً شعارشان بیانی است. شیوه و تبلیغات گوناگونی که حائز رأی می شوند، مبتنی بر شعارهای اقتصادی هستند.

منبع:تابناک

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: