تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۹ - ۱۲:۰۲ کد مطلب 119331

علاج ظنّ و گمان بد داشتن به دیگران

هر موقعی یک جایی چنین صحنه‌هایی دیدی، قبل از این که بخواهد چیزی به ذهنت خطور کند، سریع استغفار کن و بگو: استغفرالله ربّی و اسئله التّوبه، از خدا مسئلت توبه دارم که این‌طور برایت نشود.

 به گزارش میدان ۷۲ حضرت_آیت_الله_قرهی(مدظله العالی)در جلسه اخلاقشان فرمودند:
خدا مرحوم عبّاس قصّاب را رحمت کند، او در صابون‌پزخانه قصّابی داشت، یک مرتبه ماجرای او را بیان کردم که وقتی فقیری به مغازه‌اش می‌آمد و او می‌دانست که چند وقت است گوشت نخورده، به او می‌گفت: آقا بیایید گوشتتان را کشیدم و این‌جاست. بعد دستش را دراز می‌کرد و مثلاً انگار پولی گرفته، به ظاهر در دخل می‌انداخت و گوشت را می‌داد و می‌گفت: این هم مابقی پولتان. یعنی علاوه بر این که به او گوشت می‌داد، پولی هم به او می‌داد تا اموراتش بچرخد.
مرحوم عبّاس قصّاب می‌گوید: من جوان بودم، در یک بقّالی که کوچک و تنگ بود، وارد شدم. خانمی بود، بیرون آمدم، دیدم این خانم دو تا جنس می‌خواهد، مدام باید این بقّال از آن طرف برود و …، یک لحظه به ذهنم رسید که نعوذبالله می‌خواهد با آن زن برخوردی داشته باشد.
این، همان ظنّ و گمان بد است که هر جایی شد، انسان باید خودش را تنبیه کند و نگذارد وسوسه بیاید.
مرحوم عبّاس قصّاب می‌گوید: من به نظرم آمد که این بقّال دو مرتبه که رفته جنس را بدهد، مخصوص دارد این‌طور می‌کند که مثلاً نعوذبالله بدنش به بدن نامحرم بخورد. این خانم جنسش را گرفت و رفت، بعد من رفتم و اتّفاقاً همان جنس را می‌خواستم. دیدم بقّال آمد و مجدّد از همان سمت به من هم داد. بعد جنس دومی را خواستم، دو مرتبه دیدم باز هم از همان سمت رفت. بعد یک لحظه به خودم گفتم: خاک بر سرت، چرا این‌طور ظنّ و گمان بد به مردم داری؟!
بعد از آن ماجرا، خدمت آن مرد الهی و عظیم‌الشّأن، ابوالعرفا آمدم و عرض کردم: آقا! یک خطای ذهنی برای من آمده و من را بیچاره کرده و گرفتار شدم.
آقا فرمودند: برای این که این را درمان کنی، برو و سریع علاجش کن.
گفتم: آقا! چگونه؟
فرمودند: برو و به او خدمت کن.
گفتم: آن که کارگر نمی‌خواهد، بعد هم کار من چیز دیگری است و … .
فرمودند: خدمت به این نیست که حتماً به مغازه‌ی او بروی و کار کنی.
گفتم: پس چیست؟
فرمودند: خدمت به این است که هر کسی که آمد، تو او را معرّفی کن و بگو: برو از فلانی جنس بگیر. بعد هم فرموده بودند: من می‌دانم که بقّالی این فرد کوچک است و خیلی سراغ او نمی‌روند و جنس خاصّی هم ندارد. تو برو و برای او تبلیغ کن. بعد هم هر جا او را دیدی، دو دستت را بر روی سینه‌ات بگذار، احترام کن و به او سلام کن. در مقابل او، این‌گونه ادب کن.
بعد هم هر موقعی یک جایی چنین صحنه‌هایی دیدی، قبل از این که بخواهد چیزی به ذهنت خطور کند، سریع استغفار کن و بگو: استغفرالله ربّی و اسئله التّوبه، از خدا مسئلت توبه دارم که این‌طور برایت نشود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: