تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۹ - ۰۰:۴۱ کد مطلب 119377

یادداشتی از دکتر غلامحسین الهام به مناسبت هفته دولت:

فراتر از شنیدن، تربیت براى گفتن حق است

«تا مى توانى با پرهیزکاران و راستگویان بپیوند و آنان را چنان پرورش ده که تو را فراوان نستایند و تو را بیهوده براى کارى که انجام نداده اى، شاد و خرسند نکنند که ستایش بى اندازه، خودپسندى مى آورد و انسان را به سرکشى وا مى دارد.»

میدان ۷۲/ دکتر غلامحسین الهام: هشتم شهریور سالگرد شهادت دو دولتمرد جمهورى اسلامى است، شهید محمدعلى رجایى رییس جمهور و شهید محمد جواد باهنر نخست وزیر. اگر چه از عمر ریاست جمهورى شهید رجایى، یک ماه نگذشته بود، لکن شیوه سلوک مردمى و حق شنوى او در قریب یک سال نخست وزیرى براى مردم شناخته شده بود و همان شیوه انگیزه انتخاب مردم در سال ١٣۶٠ ، بعد از عزل رییس جمهورى بود که رجایى نخست وزیرش بود .

 

معروف است که آن شهید به نظرات و انتقادات تند علیه خود دقیقاً گوش مى کرده است و گروهى را که «گروه نق» مى خواندند دور خود جمع مى کرده تا هر از چندى هرچه ایراد و اعتراض داشته اند مستقیم و بى پرده بازگو کنند .

 

مناسب آن دیدم که کلامى نورانى از امیر بیان – به تعبیر حضرت آیت آله جوادى آملى – را به روح بلند این شهیدان تقدیم کنم باشد تا تذکارى نیز براى همه دولتمردانى باشد که به مشى علوى اعتقاد دارند و بر این باورند که جمهورى اسلامى بینان نهاده شد تا این اندیشه را احیا کند و خود بدان پاى بند باشد.

 

امیرالمؤمنین در نامه پنجاه و سوم که خطاب به مالک اشتر است ، هنگامى که او را به امارت مصر گماشتند ، در وصف بهترین وزیران چنین مى فرمایند :

«ثُمَّ لْیَکُنْ آثَرُهُمْ عِنْدَکَ أَقْوَلَهُمْ بِمُرِّ الْحَقِّ لَکَ وَ أَقَلَّهُمْ مُسَاعَدَهً فِیمَا یَکُونُ مِنْکَ مِمَّا کَرِهَ اللَّهُ لِأَوْلِیَائِهِ وَاقِعاً ذَلِکَ مِنْ هَوَاکَ حَیْثُ وَقَعَ»

«سپس از میان وزیران، افرادى را که در حق گویى از همه صریح ترند و در آنچه که خدا را براى دوستانش نمى پسندد ، تو را مددکار نباشند انتخاب کن ، چه خوشایند تو باشد یا ناخوشایند .»

 

پس از این کلام امام متقین چنین ادامه مى دهند :

«وَالْصَقْ بِأَهْلِ الْوَرَعِ وَالصِّدْقِ، ثُمَّ رُضْهُمْ عَلَى أَلاَّ یُطْرُوکَ وَلاَ یُبَجِّحُوکَ بِبَاطِل لَمْ تَفْعَلْهُ، فَإِنَّ کَثْرَهَ الاْطْرَاءِ تُحْدِثُ الزَّهْوَ وَ تُدْنِی مِنَ الْعِزَّهِ».

«تا مى توانى با پرهیزکاران و راستگویان بپیوند و آنان را چنان پرورش ده که تو را فراوان نستایند و تو را بیهوده براى کارى که انجام نداده اى، شاد و خرسند نکنند که ستایش بى اندازه، خودپسندى مى آورد و انسان را به سرکشى وا مى دارد.»

 

در مدیریت کلان اسلامى ظرفیت شنیدن حرف حق اولین پایه ریاست است. نه تنها تحمل شنیدن، که تربیت کردن براى حق گویى و نهراسیدن از سخن حق و نزدیک ساختن آنان که تلخى حق گویى را بر شیرینى کلام منافقانه ترجیح مى دهند. مرحوم دکتر یوسفى در کتاب روانهاى روشن خود حکایتى به این شرح نقل مى کند: کرزوس، پادشاه لیدیا، سولون – مؤسس دمکراسى و حکیم آتنى را که از حکماى سبعه است – به ساردیس پایتخت پرشکوه خود دعوت کرد و پس از نمایش دستگاه و جاه و جلال و نفایس خزانه خویش به او در طى چند روز، سرانجام از وى پرسید نیکبخت ترین کسى که تا کنون دیده است، کیست؟ و انتظار داشت از او نام ببرد. اما سولون بر خلاف انتظار وى اشخاص دیگرى از عامه مردم را بر شمرد که با سعادت و سربلندى از جهان رفته بودند و در برابر رنجش و پرخاش کرزوس که چرا او را در شمار نیکبختان نیاورده است، گفت: نعمتهاى ناپایدار دلیل خوشبختى نیست و رستگارى عاقبت کار شرط سعادت است. «ازوپ» شاعر معاصر سولون که این گفتگو را به نظم آورده است، پایان سخنان آن دو را چنین نقل کرده است که کرزوس با سرزنش به حکیم گفت: «اى سولون یا باید از نزدیک شدن به پادشاهان بپرهیزى یا در محضرشان مطبوع و خوش آیند باشى» و سولون پاسخ داد :« بعکس یا نباید نزدیک شاهان شد یا باید حقیقت را بیان کرد و دلالتشان نمود »

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: