تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۹ - ۰۹:۴۴ کد مطلب 119403

۸ اقتصاددان در خصوص تنها دستاورد اقتصادی دولت در سه سال حضور تیم اقتصادی روحانی؛

تورم به قیمت تعطیلی کارخانه تک رقمی شد + جدول

اقتصاددانان بر این باورند که دولت حسن روحانی طی ۱۱۰۰ روز گذشته نقش چندانی در کاهش تورم ایفا نکرده زیرا روند افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی در دولت یازدهم تداوم داشته است.کاهش تورم و تک رقمی شدن آن هیچ ارزشی ندارد و تاثیر آن در زندگی مردم دیده نمی‌شود. تک رقمی تورم به قیمت بیکار شدن کارگران کارخانه‌ها و تشدید رکود است

به گزارش میدان۷۲ ،بررسی سه سال حضور حسن روحانی در راس قوه مجریه نشان می دهد که دولت تدبیر و امید در ۱۱۰۰ روز گذشته دستاورد اقتصادی قابل اعتنایی به جز کاهش تورم نداشت. به گزارش «نسیم آنلاین»، طبق آمار، دولت یازدهم کشور را با تورم حدود ۴۰ درصد از دولت قبل تحویل گرفت و ظرف مدت سه سال توانست آن را به زیر ۱۰ درصد برساند. این در حالی است که میزان نقدینگی در سالهای حضور حسن روحانی در راس قوه مجریه از ۴۹۲ هزار میلیارد تومان به ۱۰۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده و حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که دولت حسن روحانی طی ۱۱۰۰ روز گذشته نقش چندانی در کاهش تورم ایفا نکرده زیرا روند افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی در دولت یازدهم تداوم داشته است. آنها تاکید دارند که تورم ۴۰ درصدی سال پایانی دولت احمدی نژاد نقطه اوج تورم بود و هر دولتی بعد از دولت دهم بر راس کار قرار می گرفت، تورم در مسیر کاهشی قرار داشت.

برخی از دیگر از اهالی علم اقتصاد، رکود عمیق سه سال گذشته را دلیل کاهش تورم می دانند. براساس گزارش‌های بانک مرکزی قدرت خرید مردم طی ۱۱۰۰ روز گذشته با کاهش جدی رو به رو شده و همین مسئله بر کاهش تقاضا و رکود در کارخانجات و واحدهای تولیدی دامن زده است. در واقع در سه سال گذشته روزی نبوده که خبر از تعطیلی یک واحد تولیدی نشویم و طبق آمارهای غیر رسمی حدود یک میلیون نفر در سه سال فعالیت دولت یازدهم شغل خود را از دست داده اند. بخشهای اصلی و محرک اقتصاد ایران هم که می توانست رکود را از اقتصاد کشور دور نگه دارد طی ۱۱۰۰ روز گذشته روزهای بسیار بدی را گذراندند. بخش مسکن و ساخت و ساز با تعطیلی طرح بزرگ مسکن مهر و بی برنامگی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم عملا تعطیل شده است. صنایع کشور هم وضعیت بسیار بدی را دارند و طبق آمار با رشد منفی رو به رو هستند. بنابراین طبیعی است که تورم در مسیر کاهش قرار گیرد. اما رئیس جمهور و سایر دولتمردان همچنان کاهش تورم را نکته ای مثبت در کارنامه دولت تلقی می کنند. رئیس جمهور روز گذشته و در اختتامیه جشنواره شهید رجایی اعلام کرد که سابقه نداشته هیچ تورم در طول تاریخ سه سال مداوم مسیر کاهشی را در پیش گیرد.

با توجه به این ادعای دولتمردان تدبیر و امید  پای صحبت هشت اقتصاددانان نشسته و نظر آنها را در این زمینه جویا شدیم. اکثر آنها بر این باورند که کاهش تورم و تک رقمی شدن آن هیچ ارزشی ندارد و تاثیر آن در زندگی مردم دیده نمی شود. آنها تورم تک رقمی را به قیمت بیکار شدن کارگران کارخانه ها و تشدید رکود می دانند. مشروح صحبتهای آنها در جدول زیر می آید:

منبع:نسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: