تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۹ - ۱۲:۱۰ کد مطلب 119419

نگاهی به جغرافیای سیاسی ایران به فاصله یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری ۹۶

ااز سیره احمدی نژاد پیداست تا امری را تکلیف نداند ورود نمی کند و اگر تکلیف شد با تمام توان و با قدرت وارد خواهد شد و تا آخر در میدان خواهد ماند و تا ورود به انتخابات را تکلیف نداند، تصمیمی در این باره نخواهد گرفت.

میدان ۷۲/ مهدی لک زایی: اظهار نظر و پیش بینی در مورد فرآیندی که در انتخابات ۹۶ روی خواهد داد شاید کمی زود باشد اما از آنجا که گروه ها و جریان های سیاسی کمابیش فعالیت های خود را ، محسوس و نامحسوس آغاز نموده اند، بررسی این تحرکات خالی از لطف نیست.

در میان اصلاح طلبان، با وجود موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری قبل اما از سر بی تدبیری در میان آنها اتفاقاتی افتاد که می شود از آن به آتش زیر خاکستر تعبیر کرد.

در دوره ی قبل ریاست جمهوری با بودن عارف که یکی از شناسنامه داران اصلاحات بود بدلیل عدم اقبال عمومی، تصمیم گیران این جریان را که تاب تحمل شکست دیگری نداشتند، برآن داشت تا برخلاف میل باطنی با اجبار عارف به انصراف، زیر چتر هاشمی قرار گیرند و با منت گذاشتن بر سر روحانی به حمایت از او بپردازند اما در پس پرده ی پیروزی شکننده گزینه مورد حمایت اصلاحات، تا کنون نه کسی از عارف دلجویی کرد و نه حتی کسی خبر او را گرفت.

روحانی هم که به زعم برخی ازاصلاحاتی ها پیروزی خود را مدیون عارف بود حتی کمترین مشورتی هم از عارف نگرفت و این باعث بوجود آمدن آتشی زیر خاکستر شد.

اما عارف که خود را بازنده ی تمام عیار این رقابت می دید برای احیای خود، با دوره افتادن در کشور به دنبال جمع کردن نیروهای همفکر خود برآمد و با ایجاد لیست امید، امید به تصاحب اکثریت مجلس و از قِبل آن احیای وجه ی از دست رفته خود با ریاست برمجلس داشت اما این بار هم هدف گیری عارف نتیجه ای در برنداشت و با عدم حمایت روحانی از او و تغییر جهت بزرگان حامی عارف به سمت لاریجانی نه تنها او به کرسی ریاست مجلس نرسید بلکه با ریزش نیروهایی که با لیست امید به مجلس راه یافته بودند حتی ریاست بر کمسیون آموزش مجلس نیز برای عارف دست نیافتنی شد.

اکنون نیز این کاندیدای انصرافی سال ۹۲ با انتقادهای کم و بیش خود به روند موجود، هر گونه اظهار نظری در مورد حمایت از روحانی را زود هنگام می شمرد وگویا دوباره برای احیای حیثیت سیاسی خود سودای آمدن به میدان رقابت را دارد که در صورت صحت این موضوع، جریان اصلاحات را دچار انشقاقی غیر قابل جبران خواهد نمود، زیرا با کارنامه ناموفق روحانی در این مدت و ایجاد نارضایتی عمومی از کابینه ی وی و حمایت اصلاحات از روحانی از زمان انتخابات تا کنون، قد علم کردن گزینه ای دیگر در میان اصلاح طلبان یعنی چند دستگی و شکست در انتخابات ۹۶٫

بزرگان این جریان اما بی گدار به آب نمی زنند و تقسیم کاری را در پشت پرده تدارک دیده اند، این جریان از طرفی چون گزینه ی قابل ارائه ای ندارد، میل به رفتن به سمت روحانی دارد از طرفی بدلیل کارنامه ناموفق روحانی در این سه سال و اندی و برآورده نشدن وعده هایی که روحانی در ابتدا به این جریان داد از جمله وعده ی رفع حصر ترس از آن دارد که از این رحم اجاره ای آبی برایشان گرم نشود و به همین دلیل میل استقلال دارد و در مواردی حتی روحانی را اصولگرا معرفی می کنند آن هم به دو دلیل؛ اول آنکه بتوانند از این طریق مقداری از رای جناح راست را کسب کنند و دوم آنکه اگر بنا بر جدایی از روحانی باشد، آنها از قبل موضع خود را مشخص کرده باشند اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

این جریان در دو حالت منتظر تصمیم احمدی نژاد است، اول اینکه اگر از الان پرچم حمایت از روحانی را بلند کنند و پشت سر او حرکت کنند اما احمدی نژاد تصمیمی برای آمدن به صحنه نگیرد، آنها در این بازی از پیش بازنده خواهند بود زیرا روحانی در رقابت با هر گزینه ای غیر احمدی نژاد، پیروز میدان است وبا توجه به اینکه روحانی مهره هاشمی است و اصلاحات از سر ناچاری فعلا در زیر پرچم هاشمی قرار گرفته است و اینکه در دوره فعلی روحانی خواسته های این جریان را براورده نکرده است (این موضوع را میتوان از خط و نشان کشیدن بزرگان اصلاحات در خصوص سبد رای روحانی می توان دریافت) به عنوان گزینه مطلوب اصلاحات مطرح نخواهد بود.

اما در حالت دوم اگر احمدی نژاد عزم آمدن به میدان را دشته باشد، آنگاه روحانی بار دیگر همان گزینه مطلومب اصلاحات خواهد بود، و این طیف با حمایت صد درصدی از روحانی و حتی کمک گرفتن از مخالفان احمدی نژاد در جناح رقیب نیز می تواند برای خود پیروزی را متصور باشد.

در میان حزب خانوادگی کارگزاران و حامیان همیشگی اکبر رفسنجانی، نیز گزینه ای جز روحانی برای دور بعد مناسب نخواهد بود؛ زیرا در صورت معرفی گزینه دیگری، از میان این جریان، اصلاح طلبان هم به دنبال گزینه خود خواهند رفت و این موضوع برای هر دو جریان نزدیک به هم کارگزاران و اصلاح طلبان مناسب نخواهد بود.

و اما در جناح راست آنجا که گاهی اوقات دعوا بر سر اصلح نا مقبول و صالح مقبول بالا می گیرد، از جهاتی متفاوت و از جهاتی نیز مشابه جناح چپ است.

در انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری از مدتها قبل شاهد جلسات متعدد جامعتین بودیم که از درون آن ائتلاف ثلاثه حداد ولایتی و قالیباف به وجود آمد.

پس از کش و قوس های فراوان بر سر اینکه چه کسی نامزد نهایی این جریان خواهد بود و با آمدن جلیلی به عرصه با حمایت طیف آیت الله مصباح، عملا جناح راست به دو شقه تقسیم شد و با شکست ائتلاف و اصرار ولایتی بر ماندن در رقابت ها به توصیه اکبر هاشمی و انصراف حداد عادل از ادامه رقابتها عملا جناح راست دچار چند دستگی شد که در درون آن هر کسی ساز خود را می نواخت.

با شکست جریان اصولگرا در انتخابات گذشته ی ریاست جمهوری به این سو این جریان توانست در انتخابات مجلس رای نسبی بیشتری در مجلس برسد. اما شکنندگی در این جریان بیشتر از جناح رقیب نمود دارد.

جامعتین که در انتخابات مجلس با حضور آیت الله مصباح تصمیم گیری برای این جناح را به عهده حضرات آیات مصباح وموحدی کرمانی و یزدی قرار داده بود اما گویا ساز انتخابات ریاست جمهوری را بدون حضور علامه مصباح کوک نموده است و در حال فاصله گرفتن از روند انتخابات مجلس است.

همانطور که در خبر ها آمده بود جلسه سران جامعتین بدون حضور آیت الله مصباح برگزار شده است که خود، شاهدی بر این امر است، زیرا در صورت نادیده گرفته شدن جریان آیت الله مصباح در تحولات انتخاباتی، این جریان گزینه مطلوب خود را وارد عرصه خواهد نمود، و همین اتفاق در طیف های دیگر اصولگرایی همانند موتلفه نیز دور از انتظار نیست و در این صورت بحث ایجاد وحدت در درون اصولگرایی با شکست مواجه خواهد شد. هم اکنون شواهد دال برآن است که قالیباف، جلیلی و ضرغامی در حال برنامه ریزی و یارگیری در شهرستانها برای شروع کارزار انتخاباتی هستند.

به نظر در این جریان نیز به مشابه جریان اصلاحات یک سردر گمی وجود دارد و تصمیم نهایی در مورد گزینه مطلوب اصولگرایان نیز مانند طیف رقیب، بسته به تصمیم احمدی نژاد است. عده ای از اصولگرایان، همانند طیف عظیمی از مردم طبقه ی پایین جامعه او را هنوز گزینه مطلوب خود می دانند که توانایی بازگرداندن عزت و اقتدار را در سیاست خارجی و عمران و آبادانی در داخل کشور را دارد و عده ای دانسته یا نادانسته با کوبیدن بر طبل جریان انحرافی که ساخته و پرداخته ذهن هاشمی بود او را تکفیرمی کنند.

دوراهی به وجود آمده برای اصولگرایان نیز به صورتی است که در حالت اول که احمدی نژاد عزم آمدن کند، آن طیف از اصولگرایان که از احمدی نژاد بهره ای به آنها نرسیده و بقول خودشان سهم آنها داده نشده وعده ای که او را انحرافی و بهایی و یهودی و ضد ولایت فقیه می دانند یقینا برای جلوگیری از رای آوری مجدد او، تمام تلاش خود را خواهند کرد؛ از جمله پیگیری جدی رد صلاحیت احمدی نژاد که روی این گزینه، هر دو جریان چپ و راست به شدت درحال تبلیغ و کار هستند و در صورت عبور احمدی نژاد از فیلتر شورای نگهبان، به سمت گزینه ای خواهند رفت تا توان رقابت با احمدی نژاد را داشته باشد و آن گزینه کسی نیست جز حسن روحانی. اما این موضوع نافی حضور افرادی مثل قالیباف و یا ضرغامی نخواهد بود، تا آنجا که قالیباف می تواند حتی در صورت بودن احمدی نژاد در صحنه به عنوان نماینده طیف بزرگتری از جریان راست به شمار آید. یا اینکه ممکن است در طیف علامه مصباح عده ای به سمت احمدی نژاد گرایش پیدا کنند و عده ای نیز با حمایت از جلیلی، رقابت را از زاویه ی دیگری ادامه دهند.

اما در حالت دوم و با فرض عدم حضور احمدی نژاد در صحنه رقابت ها، این جریان با غنیمت شمردن این فرصت به دنبال ایجاد اتحاد فراگیر در تمام طیف ها خواهد بود و احتمال اجماع آنان بر روی قالیباف به عنوان گزینه ای که امکان رای آوری بیشتری در رقابت را خواهد دشت، بیشتر است و گرایش به سمت روحانی بسیار ضعیف خواهد شد، اما این تلاش هم چندان موفق نخواهد بود زیرا تجربه انتخابات گذشته نشان داده است که جمع شدن اصولگرایان در زیر یک سقف کاری بسیار دشوار است.

هر دو جریان چپ و راست در عرصه رقابت های این دوره کماکان در حال رایزنی با زیر مجموعه های خود و در برخی از موارد با اعضای معتدل جریان مقابل هستند و و تاکنون همدیگر را نفی نکرده اند، تا جایی که از بزرگان اردوگاه راست شنیده می شود که اظهار می دارند، در صورت ورود احمدی نژاد به عرصه رقابت ها ما به اصلاح طلبان رای خواهیم داد! اما مردی که همه ی تحلیل ها به او ختم می شود و تکلیف انتخابات ۹۶ را او روشن می کند و تا او تصمیم نگیرد هیچ گروه و جریانی نمی تواند برنامه ی خود را برای انتخابات ۹۶ نهایی کند؛ با شناخت کاملی که از هر دو جریان دارد، حتی اگر هم قصدی برای آمدن داشته باشد به این زودی ها خبری از آن درز نخواهد کرد، زیرا او بر خلاف رقبای خود نیازی به تبلیغات و ارائه ی برنامه ها ندارد زیرا درصد قابل توجهی از قشر متوسط و تمامی قشر مستضعف جامعه طعم خدمت رسانی های او را در دوران هشت سال کار و تلاش دولتش دیده اند، و در همین سفر های گاه و بیگاهش به شهرستانهای مختلف می توان میزان محبوبیت و مقبولیت او را با وجود تمام تخریب ها و تهمت ها و دروغ هایی که در این سه سال به شدت نثارش کرده اند، مشاهده کرد، اما رقبایش اگر با هم یک صدا شوند و دسته بندیهای دروغین چپ و راست را هم کنار بگذارند نخواهند توانست در مقابل خواست و اراده مردمی که از ماه هاست انتظار آمدن او را می کشند و در سفر های او اولین و مهمترین خواسته ی شان حضور او در انتخابات و پایان دادن به وضع کنونی است؛ بایستند.

اما او این روزها بر خلاف روند موجود که چپ، راست و کارگزاران به دنبال یارکشی برای انتخابات پیش رو هستند؛ دغدغه بازخوانی اندیشه های امام راحل و رهبر عالی قدر انقلاب را دارد و به دنبال ایجاد بستر برای پیاده کردن و تثبیت آرمانهای انقلاب است و گویا به تنها چیزی که فکر نمی کند انتخابات است.

از سیره او پیداست تا امری را تکلیف نداند ورود نمی کند و اگر تکلیف شد با تمام توان و با قدرت وارد خواهد شد و تا آخر در میدان خواهد ماند و تا ورود به انتخابات را تکلیف نداند، تصمیمی در این باره نخواهد گرفت.

تا در ادامه چه پیش آید…

منبع: دولت بهار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: