تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۱۵ - ۰۸:۴۲ کد مطلب 119677

مروری بر چالش ها و هزینه های رد صلاحیت احتمالی دکتر احمدی نژاد

رد صلاحیتی به بهای لق کردن ستون های حامی انقلاب/ احمدی نژاد نیاید، چه کسانی ابقاء می شوند؟!

نظامی که مشروعیت مردمی را دارا باشد، بی شک در مجامع بین المللی می تواند حضوری فعالانه و موثر داشته باشد، در این شرایط رد صلاحیت یکی از قطب های موجود در انتخابات آینده که همواره به عنوان حامی سر سخت نظام و رهبری شناخته می شود، باعث کاهش مشارکت مردمی و ایجاد بحران مشروعیت خواهد شد.

میدان ۷۲/ محمد.ر: خوشمان بیاید یا نیاید انتخابات پیش روی ریاست جمهوری حدودا یک سال مانده به برگزاری اش، تبدیل به یکی از مباحث داغ محافل سیاسی کشورمان شده است.
در این میان برخی معتقدند انتخاباتی شدن فضای کشور، تاکتیک اتاق فکر دولتی ها برای فرار از پاسخگویی و البته به حاشیه رفتن مطالبه ها در خصوص عدم تحقق شعارها و وعده های آقای حسن روحانی است و البته عده ای دیگر از منتقدان نیز تصریح می کنند که عطش جامعه در رابطه با انتخابات، امر طبیعی و حاصل عملکرد ضعیف دولت یازدهم و امید به تغییر است.
طبیعتا هنگامی که سخن از انتخابات ریاست جمهوری به میان می آید، ذهن ها متمرکز نامزدهای احتمالی می شود و این سوال که کدام کاندیدا شانس پیروزی و تک دوره ای کردن حسن روحانی را دارد؟!
به اعتقاد حامیان احمدی نژاد، شکست تاریخی ۳۰ بر هیچ بزرگان جریان اصولگرا در پایتخت آن هم از نیروهای دست چندم اصلاح طلب در انتخابات مجلس شورای اسلامی، باعث شده تا برخی از طیف های اصولگرا اندکی واقعگرا تر شده و تنها گزینه دارای شانس پیروزی را شخص محمود احمدی نژاد بدانند و تلاش هایی را برای نزدیکی به وی آغاز کنند.
اما در سوی دیگر میدان، از برخی اصولگرایان شاخص، همچنان نغمه هایی با عنوان رد صلاحیت احتمالی احمدی نژاد و حمایت اصولگرایان از حسن روحانی به گوش می رسد. در این بین شورای نگهبان که گویا سخنگوهای فروانی را یافته، در مقابل این حجم تعیین و تکلیف روشن کردن ها، سکوت پیشه کرده است و بنابر این می توان به عده ای حق داد که رضایت شورا را از طرح این نظیر مسائل استحثاث کنند،و از همین رو استقلال این شورا بیش از این در نزد افکار عمومی به چالش کشیده خواهد شود.
حامیان احمدی نژاد در واکنش به ادعاهایی مکرر در خصوص رد صلاحیت رئیس دولت نهم و دهم همواره در رسانه های مختلف خود، یادآور می شوند که این قماش از اصولگرایان خواهان حذف قلدرمابانه دیگران برای مادام العمر کردن کسب منصب و قدرت از سوی خود هستند و حتی به حرکات زیگزاگی آنان درقرار گرفتن در لیست اصلاح طلبان و همچنین صرف هزینه های هنگفت تبلیغاتی اشاره می کنند، اما هدف از نگارش این یادداشت بررسی مواضع فوق نیست، بلکه بررسی چالش های پیش رو در جهت تحقق رد صلاحیت احتمالی دکتر احمدی نژاد در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری است.

لق کردن ستون های حامی انقلاب و نظام

چه به قول اهالی ریاضی و فیزیک Fixed point یا به قول بچه های علوم انسانی The stability of political system یا اصلا معادل فارسی و بومی آن با عنوان “ستون و عمود نظام” یا هر اسم دیگری را ذکر کنیم، در مفهوم آن فرقی ایجاد نمی کند؛ جمهوری اسلامی و نظام سیاسی حاکم، دارای حامیان سنتی و مذهبی است که همواره در شرایط مختلف پای نظام ایستاده اند، کافی است از لحاظ طبقاتی، شهدای انقلاب اسلامی و میزان مشارکت مناطق مختلف در انتخابات را بررسی کنیم و به یاد بیاوریم که در اتفاقات و نا آرامی های بعد از انتخابات سال ۸۸ که مطالبه تجدید انتخابات ریاست جمهوری به سرعت به اسقاط نظام سیاسی تغییر و ارتقا یافت، کدام نقاط در کشور ملتهب و کدام نقاط در ثبات بودند!
در واقع اگر بخواهیم از طبقه حامی نظام سیاسی کشور سخن بگوییم و گروه های محدود و صنفی نظیر روحانیون را جزء این طبقه بندی همه جانبه محسوب نکنیم، به واژه نام آشنای “مستضعفین” برخواهیم خورد. مستضعفینی که اگر چه از لحاظ سطح درآمدها در پایین ترین دهک ها جا خوش کرده اند اما گرایشات مذهبی و انقلابی آنان باعث شده تا نظام حاکم را از آن خود بدانند و بیشترین تعداد شهدا را در این راه تقدیم کنند؛ کافی است سری به محلات مستضغف نشین تهران و سایر شهر ها بزنید و مشاهده کنید که در کوچه های تنگ این محلات کم برخوردار، چند خانواده شهید زندگی می کنند، در حالی که در مناطق مرفه نشین که اتفاقا از امتیازات ویژه اقتصادی نیز برخوردار بوده و هستند این نسبت افت بسیار معنا داری را می یابد. از سوی دیگر همانگونه که ذکر شد در وقایع بعد از انتخابات سال ۸۸ مناطق مستضعف نشین نه تنها در آرامش به سر می بردند بلکه اکثر نیروهای مردمی جهت سرکوب اغتشاشات از همان مناطق مستضعفین نشین اعزام می شدند.

در واقع این پتک جمهوریت بود که شورش الیگارشی تمامیت خواه را با شکست مواجه کرد، نباید فراموش کرد که احمدی نژاد با رای تاریخی خود حائز بالاترین رای از میان تمامی افردی بود که تا به امروز در انتخابات شرکت کرده اند!
اما این ارامش ماحصل سیاست های دولتهای نهم و دهم در توزیع منابع و امکانات و رشد چشم گیر رفاه در مناطقی بود که در معادلات قدرت لحاظ نمی شدند، همین امر باعث ایجاد پیوند عاطفی ما بین رئیس جمهور وقت و توده ها و خصوصا مستضعفینی شد که پایگاه اصلی حامی نظام به حساب می آیند.
در واقع سفر های اخیر محمود احمدی نژاد به مناطق مختلف در راستای تبیین اندیشه های امام و رهبری و استقبال نسبتا پر شور توده ای آن هم در حالی که رئیس جمهور سابق فاقد تشکیلات منظم و حزبی است و از سوی دیگر هم اکنون فاقد مسئولت اجرایی است، خود حاوی پیامی روشن است.

اگر در بین استقبال کنندگان از محمود احمدی نژاد حاضر شوید، برایتان روشن می شود که با وجود تبلیغات گسترده در باب انحراف و ضدیت احمدی نژاد با شخص اول کشور، اما اکثریت مطلق آنانی که برای استقبال از وی آمده اند، احمدی نژاد را بازو و ید رهبری خطاب کرده و شعارهایی در این رابطه سر می دهند و ناکارآمدی های فعلی و مخالفت های سیستم موجود با احمدی نژاد را هرگز به پای راس هرم نظام ندانسته و با تکرار واژه “رهبری مظلوم است”؛ بازگشت احمدی نژاد را منجر به رفع این مظلومیت می دانند.
موارد فوق را باید در کنار آعاز موج کاهش مشارکت سیاسی مردم در مناطق مستضعف نشین (خصوصا شهر تهران همچو کاهش مشارکت مردم شهر ری در انتخابات) دید، این امر می تواند برای تحلیل گران و نهادهای مطالعاتی حاکمیت در حکم زنگ خطری باشد.
در واقع می توان به صورت خلاصه گفت، رد صلاحیت احتمالی احمدی نژاد، همچو رد صلاحیت مشایی یا سایر چهره های سیاسی نیست! در واقع احمدی نژاد که خود کاریزمای مستقلی را خصوصا برای طبقات کم برخوردار ایجاد کرده به عنوان نقطه امید این مستضعفین ثبیت شده است، یعنی درست همان نقطه ثبات نظام جمهوری اسلامی؛ بدین تفسیر چنانچه این نقاط ثبات به هر دلیل نسبت به شرایط سیاسی کشور بی تفاوت شوند؛ هزینه هنگفت و عجیبی را به نظام تحمیل می کند، هزینه ای هنگفتی که به بهای ابقای رئیس جمهوری فعلی است که خود در منازعه ای لفظی_گفتمانی با رهبری و کشمکش با قسمت هایی از حاکمیت قرار دارد! رد صلاحیت احمدی نژاد در واقع موجب تثبیت روحانی خواهد شد و نظام در عوض این محدود کردن حق انتخاب مردم، قسمت چشمگیری از حامیان خود را که مخلصانه حاضراند برای آن از جان و مال شان هزینه کنند را دچار تردید و شک خواهد کرد!

مشروعیت مردمی که به چالش کشیده می شود!
جمهوری اسلامی با توجه به دشمنان سرسخت منطقه ای و فرا منطقه ای خود و حجم بی سابقه تبلیغات در راستای طرح اتهام حکومت تمامیت خواه و دیکتاتور در ایران، همواره با نظر شخص مقام معظم رهبری، کوشش کرده تا با افزایش مشارکت مردمی بر مشروعیت نظام مهر تایید زده و آن را از خطرات و تهدید های مختلف مصون دارد. نظامی که مشروعیت مردمی را دارا باشد، بی شک در مجامع بین المللی می تواند حضوری فعالانه و موثر داشته باشد، در این شرایط رد صلاحیت یکی از قطب های موجود در انتخابات آینده که همواره به عنوان حامی سر سخت نظام و رهبری شناخته می شود، باعث کاهش مشارکت مردمی و ایجاد بحران مشروعیت خواهد شد.
البته پر واضح است که در درون حاکمیت، جریان هایی وجود دارند که اتفاقا مشارکت گسترده ی مردمی را در راستای منافع شخصی خود نمی پندارند و همواره و از همان دهه شصت مدل مطلوبشان مشارکت محدود ولی با نتیجه مشخص در انتخابات بوده است، آنچنان که در انتخابات پنجمین دوره ریاست‌جمهوری از میان ۷۹ نفر نامزد، صلاحیت ۷۷ نفر رد شد و در نهایت تنها اکبر هاشمی رفسنجانی و عباس شیبانی اجازه رقابت با هم را یافتند، ماجرا هنگامی جالب تر می شود که بسیاری به نقل از شیبانی گفتند که “من هم به هاشمی رفسنجانی رای می دهم” و البته هاشمی چندی بعد، این نوع دموکراسی را والاترین نوع آن دانست! و در دور بعد انتخابات ریاست جمهوری نیز آقای هاشمی با درخواست از کارگزاران خود کوشش کردند تا تنور انتخابات را به صورت کنترل شده ای گرم کند!

• تمام منتخبین مردم فاقد صلاحیت می شوند، حتی بهترین دولت بعد از مشروطه!؟
اما سوال اساسی که رد صلاحیت احتمالی احمدی نژاد می تواند برای توده ها و حتی نخبگان ایجاد کند این است که چرا تمامی روسای دولت و روسای جمهور فاقد صلاحیت هستند و آیا نظام به واقع گنجایش پذیرش رای مردم را دارد یا نه؟! از بعد از فوت بنیان گذار انقلاب، هاشمی، خاتمی و حالا احمدی نژاد… (پیش تر نیز تمام روسای دولتی که زنده ماندند از بازرگان تا میر حسین موسوی همگی دچار مشکلی معرفی شدند!) حالا کار به جایی کشیده که حتی رئیس دولت دهم که در روزهای اخر مسئولیتش، رهبر انقلاب دولت وی را دولتی دانست که شعارهای انقلاب را سر دست گرفت، دولتی که محبوب ترین دولت بعد از مشروطه به تعبیر رهبر انقلاب خوانده شد،نیز فاقد صلاحیت دانسته می شود؟! اگر احمدی نژاد با این کارنامه و سابقه دفاع رهبری که البته بالاترین رای مردم در طول تاریخ کشور را نیز به خود اختصاص داده است، فاقد صلاحیت است، پس چه فردی با چه ویژگی هایی دارای صلاحیت است؟! آیا انگ زدن به تمامی رجال شاخص و فاقد صلاحیت اعلام کردن تمام روسای جمهور می تواند راهگشا باشد!

  • چرا رد صلاحیت؟!
    باید برای مردم و افکار عمومی پاسخی قانع کننده داشت که چرا امثال حسن روحانی و بسیاری دیگر که حتی مردم نامشان را هم از یاد برده بودند، تایید صلاحیت می شوند ولی احمدی نژاد نه؟! آیا نظام ساختار های خود و قدرت خود را هزینه ابقاء جریانی خاص می کند؟! باید روشن شود نسبت انتقاد های عدالت طلبانه و مستدل احمدی نژاد به برخی از جریان های خانوادگی، موجب رد صلاحیت وی شده است؟! آیا احمدی نژاد به دلیل اعتراض به نقض اختیارات قانونی رئیس جمهور که مطابق قانون اساسی اعمال کرده بود (عزل وزیر اطلاعات و انتخاب معاون اول برای خود) باید فاقد صلاحیت معرفی شود؛ یا به دلیل فشار نظام سلطه برای ادامه مسیرِ امتیاز دهی در شرایط فعلی؟! و اصولا چرا باید مردم از حق انتخاب کردن وی محروم شوند؟! مردم پاسخ مستدلی را می خواهند که عدم توجه به آن می تواند به حیثیت ساختار آسیب وارد کند!

• احمدی نژاد نیاید، چه کسانی ابقاء می شوند؟!
اما همانگونه که پیشتر بررسی شد در واقع رد صلاحیت احمدی نژاد به معنی ابقا حسن روحانی است! مرور کارنامه حسن روحانی و احمدی نژاد و چالش های ساختاری و نهادی می تواند روشن کننده بسیاری از مسائل باشد.
به “فرض” پذیرش تخلفات احمدی نژاد و آنچه مخالفان وی نام آن را انحراف نهاده اند که محدود در مواردی همچو انتخاب برخی از مسئولین و برخی رویکرد های منطقه ای می شود، اما در عمل و در عمده حوزه ها همچو استکبار ستیزی ، تقویت جریان انقلابی و توجه به اقتصاد درون زا و … همگرایی کاملی بین دولت نهم و دهم با نهادهای بالا دستی وجود داشت، نزدیک ترین یاران احمدی نژاد و مدیران میانی و حتی خرد او حتی تا همین لحظه، اکثرا خود را سربازان شخص اول کشور می دانند و به دلیل ولایتمدار دانستن احمدی نژاد از او حمایت می کنند؛ فلذا هیچ گاه احمدی نژاد نمی خواهد و نمی تواند که خطر جدی برای به چالش کشیدن قدرت شکل گرفته و هرم تقسم آن در کشور باشد!
اما حسن روحانی به عنوان یکی از یاران هاشمی رفنسجانی، کوشش مستمری را برای قبضه کامل قدرت و محدود کردن ساختارهای بالا دستی دارد و در قدم های بعد اخذ همان قدرترا در دستور کار دارد، و البته در این مسیر برخوردار از حمایت های نیروی سوم (نیروهای خارج از مرزهای کشور) است!
بررسی مواضع مقام معظم رهبری در خصوص روابط با امریکا، برجام ، برجام های بعدی، اقتصاد مقاومتی، مبارزه با فساد و… در کنار نگاه رئیس جمهور، در همین موارد، حکایت از شکاف گفتمانی و شیب افزایش منازعه در این خصوص دارد. با این تفسیر حتی اگر احمدی نژاد را از زاویه دید برخی از نهادهای بالا دستی، فرضا بد بدانیم! باید او را بد بی خطر دانست که توان حذف بدتر پر خطر را دارد! و البته دیگر روشن و تجربه شده است که وارد کردن مهره های کاملا تابع در این عرصه و تبلیغات گسترده برای آنها، نمی تواند نهایتا بیش از ۱۲ درصد آرا را به ارمغان آورد.

  • چالش حقوقی شورای نگهبان

شورایی نگهبان بی شک برای اقدامات خود باید توجیه قانونی را داشته باشد که در باب صلاحیت اصل ١١۵ قانون اساس حدود اختیارات این شورا را روشن کرده است!

١- رییس جمهور باید از رجال سیاسى مذهبى باشد ! این اولین شاخص است که به مثابه یک ظرف است ، باید داوطلبان در چنین موقعیتى نخست قرار داشته باشند ، به طور طبیعى این عنوان ، بیانگر نوعى شهرت سیاسى و مذهبى ، براى فرد داوطلب است ، به عبارت دیگر عرف جامعه باید فرد را در این موقعیت بشاسند . تنها سیاسى بودن یا مذهبى بودن به صورت مجزا کافى نیست! بلکه باید ترکیب و تلفیق این دو باشد ، اگر رجل معناى جنسیت هم داشته باشد معناى شهرت عمومى به این عنوان را نفى نمى کند، به نظر مى رسد که عنوان مذهبى بودن تنها رفتار دینى فردى نیست، بلکه برخوردارى از سطح قابل توجهى از شناخت دینى و آگاهى به مبانى مذهب است، یعنى، آگاهى بالا و اعتقاد واقعى و عملى هر گاه چنین جایگاهى باشد، بررسى بقیه شرایط مطرح مى شود، هرچند برخى از شرایط در متن رجال سیاسى مذهبى نهفته است، لذا خیل انبوهى که متأسفانه ثبت نام مى کنند ، به دلیل خروج از این عنوان قابلیت بررسى را هم ندارند!
٢- بعد ازاین نوبت به شرایط زیر مى رسد :
ایرانى الاصل
تابع ایران
مدیر و مدبر
داراى حسن سابقه و امانت و تقوا
مؤمن و معتقد به مبانى جمهورى اسلامى ایران و مذهب رسمى کشور

حال سؤال اصلى این است که آیا احراز این شرایط براى کسى که نخستین بار وارد میدان انتخابات ریاست جمهورى مى شود با کسى که سابقه دو دور ریاست جمهورى را دارد یکسان است ؟!

به نظر مى رسد که اولا کسى که یک بار رجل سیاسى ،مذهبى بودنش احراز شده است، و خصوصا آنکه دو دوره هم رییس جمهور بوده است ، طرح احرازصلاحیت مجدد، بى وجه و غلط است، چون این یک صفت نسبتا پایدار در فرد است که با شخصیت حقیقی فرد عجین مى شود و از این رو دکتر احمدی نژاد از لحاظ حقوقی نمی تواند فاقد این شرط شناخته شود! در مورد بقیه شرایط براى کسى که سابقه تأیید دارد، صفات دیگر طبق اصل استصحاب (بقای ما کان) مى شوند، این قاعده حتی در مورد نمایندگان مجلس هم حاکم است ، لذا باید با دلیل مستند، فقدان شرایط یا از دست دادن این صفات مسلم شود!
به عنوان مثال مخالفت با اصول ثابت قانون اساسى که از مبانى جمهورى اسلامى تلقى مى شوند، یا اعلام مخالفت صریح با نهاد ولایت فقیه، یا مخالفت و اقدام علیه جمهورى اسلامى و تمایل به تغییر جمهورى اسلامى خواه به جمهورى دمکراتیک یا خواه به حکومت اسلامى فاقد جمهورى!
موارد فوق نمی تواند ماحصل شک و گمان و نیت خوانی باشد بلکه باید بر اساس محکومیت قضایى با عنوان خیانت به کشور یا امانت داری حاصل شود، یا آنکه تغییر تابعیتی صورت پذیرد ، یا آنکه رفتارى صورت گیرد که در اثر آن در کشور هرج و مرج ایجاد و بیانگر ناتوانى در مدیریت باشد، که در نتیجه فرد پیش تر فاقدکفایت از ریاست جمهورى اعلام شده و عزل شده باشد!
بنابراین در مورد صلاحیت روساى جمهور قبلى باید دلیل بر رد اقامه شود و نه انکه بحث احراز صلاحیت همانند سایر افراد مطرح شود.

ممکن است عده ای در پاسخ مدعی شوندکه تأیید براى یک دوره است که این ادعایی حقوقى محسوب نمی شود! شوراى نگهبان اجازه ریاست جمهورى صادر نمى کند، بلکه مطابق قانون، تنها معیارها را بر مصادیق منطبق مى کند و اصولا راهى براى مصلحت اندیشى ندارد! این امر به مثابه یک حق براى شوراى نگهبان نیست، بلکه یک تکلیف روشن حقوقی است.
نباید فراموش کرد که سیاست هاى اجرایى رییس جمهور، عقاید سیاسى او در دوره ریاست جمهورى، مادامی که مبین الحاد و خروج از مبانى جمهورى اسلامى و عدم اعتقاد به مذهب رسمى نباشد، نباید دستاویز ارزیابى صلاحیت مجدد وی قرار گیرد، چراکه هر رئیس دولتى در اقدامات سیاسى و ایفاى وظایف خود دارای مصونیت است، به طور مثال نمى توان حسن روحانى را به خاطر امضاى برجام رد صلاحیت کرد، یا به دلیل مذاکره و ارتباط با دولتی او را فاقد صلاحیت خطاب کرد!  (بله نظام جعلى صهیونیستى، از موضوعات اساسى است که در حال حاضر رسمیت دادن به آن مغایر با مبانى جمهورى اسلامى است.)
حتی در سابقه امر، ملاحظه مى شود که میرحسین موسوى با ترک مسئولیت بدون اطلاع رهبری، خدمت در نخست وزیرى را در شرایط بسیار حساس سیاسى و نظامى کشور،متوقف کرد و موجب شد تا از سوى رهبرى مورد عتاب قرار گیرد، اما با این وجود وی براى ریاست جمهورى تأیید صلاحیت مى شود، به عبارت دیگر مشاهده می شود که حادترین اشتباهات سیاسى نیز صلاحیت مذکور در اصل ١١۵ را مخدوش نکرده است
با این تفسیر، سوال اینجاست که چه وجهى براى رد صلاحیت احمدى نژاد مى تواند متصور شد؟!

مسئولین امر یادداشت فوق را نباید از منظر یکی از حامیان محمود احمدی نژاد مرور کنند، بلکه این یادداشت را باید از منظر یکی از حامیان انقلاب اسلامی تحلیل کنند که چالش های پیش روی رد صلاحیت احتمالی رئیس جمهر سابق را از منظر عقلانی_حقوقی بر شمرده است!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: