تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ - ۰۸:۳۷ کد مطلب 119735

یادداشتی از علی بدری:

وقتی نظام را دور زدند/ نگاهی متفاوت به FATF

تنها اتفاقی که در دولت قبل افتاده ارائه لایحه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به مجلس و تصویب آن بوده است. بندی از این قانون تصریح می کند گروه های مقاومتی و آزادی بخش به هیچ وجه مشمول تعریف تروریسم نمی شود. اتفاقی که دراین دولت افتاده این است که به جای اینکه همان قانون داخلی کشور را –که قانون کامل و مناسبی هم هست- اجرا کنند، یک “برنامه اقدام” محرمانه با FATF توافق کرده اند که تهدیدات بی سابقه ای علیه کشور ایجاد می کند.

میدان ۷۲/ علی بدری: راستگویان!! میگویند تیم مذاکره کننده فقط در خصوص مسایل هسته ای مذاکره کرده است ولاغیر.
رهبر معظم انقلاب، بطور قاطع در سخنرانی عمومی تیم مذاکره کننده را از مذاکره بر غیر از مسایل هسته ای منع فرمودند. دولت راستگویان بنفشین رنگ و بنفش اندیشان رنگین کمانی نیز به کررات قبول برجام را خواست نظام دانسته و نظام را متولی پذیرش برجام معرفی کرده اند.

و اکنون دو سوال اساسی!

سوال اول: آیا FATF به عنوان بخشی از برنامه اقدام مشترک «برجام» پذیرفته شده است یا یا جدای از مذاکرات برجامیه ، مذاکرات دیگری با ۵+۱ رخ داده است که ملت از آن بی خبر هستند؟ اگر FATF بخشی از برنامه اقدام مشترک بوده! چرا مسببین و مصوبین تصویب بیست دقیقه ای آن و نیز تبریک گویندگان آن بازخواست نشده و در صندلی متهم نشانده نمیشوند؟

سوال دوم: اگر بنا به مذاکره صرفا در چارچوب مسایل هسته ای و بالتبع رفع تحریم های ظالمانه بوده! حضرات کارشناسان راستگویان توضیح دهند که چگونه زیر بار معاهده ای که ( FATF) تمامی ماهیت وجودی آن سد کردن راه پولشویی و مبارزه با تروریسم بوده و کاربردی جز ایجاد محدودیت در حمایت مالی از گروه های تروریستی ندارد! رفته اند؟

راستگویان نظام را دور زده اند و جام عدم حمایت از حزب اله را به نظام تعارف زده اند!
امروز مشخص شد مذاکرات ، صرفا مربوط به مسایل هسته ای نبوده و برجام های دیگری چون FATF و یا بهتر بگوییم «طرح عدم حمایت مالی از مقاومت» در قالب تعهدات هسته ای، در برجام مستتر و جاسازی شده است.
در واقع بصورت عملی از نظام تعهد ستانده شده که از مقاومت ، حمایت مالی نکند!

اکنون آیا زمان بازخواست از کسانیکه نظام را دور زده اند فرا نرسیده!؟

تا وقتی به عواملی که با زیر پا گذاشتن بدیهیات انقلابی و شکستن خطوط قرمز ، نظام را دور زده اند به چشم قهرمانان شجاع و انقلابی نگریسته میشود آیا امکان برون رفت از گردابه ای که خود برای نظام ایجاد کرده ایم وجود دارد؟

مصوبین تحمیل بیست دقیقه ای برجام به نظام! اینک پاسخگوی دور زدن نظام هستند؟

مسئولان بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به جای پذیرش خطای مهلک در توافق با FATF، تلاش برای جبران آن، و برخورد با خاطیان، دست به کار توجیه و اتهام شده اند. ظاهرا مهم ترین توجیه این است که درخواست برای پیوستن به FATF تصمیم دولت قبل بوده است. یک توضیح ساده مسئله را روشن می کند. تنها اتفاقی که در دولت قبل افتاده ارائه لایحه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به مجلس و تصویب آن بوده است. بندی از این قانون تصریح می کند گروه های مقاومتی و آزادی بخش به هیچ وجه مشمول تعریف تروریسم نمی شود. اتفاقی که دراین دولت افتاده این است که به جای اینکه همان قانون داخلی کشور را –که قانون کامل و مناسبی هم هست- اجرا کنند، یک »برنامه اقدام» محرمانه با FATF توافق کرده اند که تهدیدات بی سابقه ای علیه کشور ایجاد می کند. در قانون مصوب مجلس چیزی به نام ارائه اطلاعات به نهادهای خارجی وجود ندارد ولی در برنامه اقدام هست. در قانون مصوب مجلس، مقاومت از تعریف تروریسم استثنا شده ولی در «برنامه اقدام» تعهد داده شده این بند از قانون داخلی در اسفند ۹۶ حذف شود. در قانون داخلی مطلقا بحثی درباره خودتحریمی نهادهای انقلابی وجود ندارد ولی اکنون می بینیم که این روند در حال اجراست. من یک پیشنهاد ساده به دوستان می کنم تا همه چیز روشن شود. متن Action plan محرمانه توافق شده با FATF را منتشر کنند تا همه بتوانند قضاوت کنند که قانون داخلی ما چه می گوید و آقایان چه توافقی کرده اند؟!
عیبی ندارد که مسئولان امر هم همچون آقای پزشکیان بگویند ما از این قضایا “سر در نمی آوریم” یا “کلاه سرمان رفته است”. عیب این است که عالما و عامدا دروغ بگویند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: