تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ - ۱۱:۰۷ کد مطلب 120155

زندانی آزادشده از گوانتانامو جمعه‌شب به تلویزیون می آید

زندان گوانتانامو و حقایقی ناگفته از این زندانمعروف آمریکایی موضوع این هفتۀ برنامۀ هم‌قصه است و دکتر محمدعلی‌شاه موسوی، زندانی آزاده‌شده از زندان گوانتامو، برای اولین‌بار برای مخاطب ایرانی ناگفته‌هایی را از این زندان مخوف آمریکایی روایت می‌کند. هم‌قصه، جمعه، ساعت ۲۳:۱۵ از شبکۀ یک پخش می‌شود.

به گزارش میدان۷۲، به نقل از روابط عمومی برنامۀ هم‌قصه، دکتر محمدعلی‌شاه موسوی، پزشکی افغانستانی است. او که عضو لویی‌جرگۀ موقت افغانستان بوده است، در سال ۸۲ در خانۀ خود در شهر گردیز افغانستان توسط نظامیان آمریکایی ربوده می‌شود و ۴۰ ماه را در بند آمریکایی‌ها در زندان‌های بگرام و گوانتانامو می‌گذراند.

زندان گوانتانامو، زندانی در خلیج گوانتاناموی کوبا است که در سال ۲۰۰۱ میلادی، توسط ارتش آمریکا در کشور کوبا ایجاد شد. زندانیان این بازداشتگاه از آنجا که نه تابعیت آمریکایی دارند و نه در خاک آمریکا دستگیر یا زندانی شده‌اند، مشمول حقوق بازداشت‌شدگان در قوانین آمریکا نمی‌شوند و بدون تفهیم اتهام و محاکمه زندانی هستند. شرایط زندانیان گوانتانامو باعث شد تا دولت آمریکا با انتقادهای شدیدی در داخل و خارج، به خصوص از سوی سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، مواجه شود.

دکتر موسوی بعد از آزادی از گوانتانامو، مشاهدات و خاطرات خود از وضعیت بگرام و گوانتانامو را در قالب کتابی به نام «حقایق ناگفته از گوانتانامو» در افغانستان منتشر کرد. او با حضور در برنامۀ هم‌قصه برای اولین‌بار برای مخاطب ایرانی روایتی دست‌اول و بدون‌ واسطه از وضعیت زندان‌ گوانتانامو و رفتار نظامیان آمریکایی با زندانیان را روایت می‌کند.

«هم‌قصه» عنوان برنامه‌ای است که در هر قسمت بامهمانانی غیرایرانی به گفت‌وگو می‌نشیند و داستانزندگی آن‌ها را که درون‌مایه‌ای انسانی دارد، روایتمی‌کند. زمان پخش این برنامه پیش از این سه‌شنبه‌شب‌ها بود و از این هفته به بعد «جمعه‌شب‌ها» ساعت ۲۳:۱۵ از شبکۀ یک سیماپخش می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: