تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ - ۱۵:۱۴ کد مطلب 120192

چرا امیر قطر با روحانی گفتگوی تلفنی کرد؟

یک روزنامه چاپ لندن در گزارشی به تماس تلفنی امیر قطر با رئیس‌جمهور ایران در برهه کنونی پرداخت و نوشت این اقدام حاکی از تغییرات سریع در موضع دوحه است.

به گزارش میدان۷۲، قطر در مقایسه با سال پیش از صدر اخبار روزنامه‌ها و رسانه‌های عربی و جهانی حذف شده است و چه بسا این موضوع به خاطر کم شدن نقش قطر در پشت صحنه باشد؛ قطر سعی دارد بار دیگر به نقش پیشین خود برسد در همین راستا «حمد بن جاسم» نخست‌وزیر سابق قطر به روزنامه «فایننشال تایمز» در سه ماه پیش گفت «تمیم بن حمد» امیر قطر میل به سیاست آرام‌تر و آرامش در منطقه دارد.

وبگاه «رأی‌ الیوم» با بیان مطلب فوق، به دو عامل اساسی درباره قطر اشاره و تحولات مهم که برخی از آنها مربوط به منطقه است اشاره کرد و نوشت:

اول: کشته شدن سه نظامی قطری در حمله به یمن؛ حدود دو هزار نظامی یمنی در ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان می‌جنگند و این تعداد با توجه به تعداد کل ساکنان قطر که بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر نیست، عدد بالایی است. کشته شدن این سه نظامی خسارت زیادی است که تاکید می کند نیروهای قطری در خط مقدم جنگ در یمن می‌جنگند.

دوم: دعوت امیر قطر از ایران برای تقویت روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس بر پایه حسن‌ هم‌جواری و حل شدن اختلافات بر اساس گفت‌وگو و مذاکره.

در ادامه این گزارش آمده است که بر مورد دوم متمرکز می‌شود؛ این اظهارات ناگهانی امیر قطر آن‌هم در برهه زمانی که روابط عربستان و ایران متشنج‌تر شده و جنگ لفظی میان آنها به وجود آمده است؛ «عبدالعزیز آل شیخ» مفتی ارشد عربستان ایرانی‌ها را تکفیر کرد و [آیت‌الله] سید‌علی خامنه‌ای رهبر انقلاب، آل سعود را به «شجره ملعونه» توصیف کرد.

زمانی که امیر قطر در این برهه زمانی با «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران تماس می‌گیرد، خواستار گفت‌وگو برای حل اختلافات می‌شود یا اینکه می‌خواهد موضع کشورش را مشخص و بیطرفی در درگیری عربستانی-ایرانی را مشخص کند یا اینکه وی برای نقش میانجی (میان عربستان و ایران)  در این باره آماده می‌شود.

دعوت قطر به گفت‌وگو نیز چه بسا مربوط به درگیری‌ در سوریه باشد، زیرا ایران در جبهه روسی-سوری ایستاده است و ممکن است امیر قطر دیگر دریافته باشد که راه‌حل نظامی در بحران سوریه اکنون در سایه توافق های اخیر روسی-آمریکایی دیگر مطرح نیست .

رأی‌ الیوم افزود: آنچه باعث شده ما تغییری در موضع قطر را پیش‌بینی کنیم نزدیکی ترکی-روسی و افزایش خبرها مبنی بر دیدارهای محرمانه رو به افزایش دو طرف ترکی و سوری با نظارت ایران و حمایت روسیه است؛ قطر و ترکیه وارد یک ائتلاف راهبردی شده‌اند و این ائتلاف از چندماه پیش به دلیل سیاست خصمانه علیه مداخله نظامی روسیه در سوریه و تلاش در راستای سرنگونی «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه متوقف شد و به نطر نمی‌رسد امیر قطر که این نزدیکی ترکی-روسیه، ترکی-ایرانی و ترکی-سوری را می‌بیند موضعش را حفظ کند یعنی به حمایت از گروه‌های افراطی ادامه دهد و خواهان سرنگونی بشار اسد باشد زیرا قطر در نهایت امر به کشور کوچک باقی خواهد ماند.

پرداختن به تماس امیر قطر با رئیس‌جمهور ایران در بارزترین رسانه‌های قطری حاکی از آن است که این یک تماس معمولی نبوده بلکه یک پیام مهم بین المللی و منطقه‌ای در بطن خود داشته است و نشان از روند تغییرات سریع دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: