تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ - ۰۹:۵۰ کد مطلب 120653

بعد از نیم قرن آمریکا به کوبا سفیر می‌فرستد

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه اولین سفیر این کشور در کوبا در بیش از نیم قرن گذشته را معرفی کرد.

به گزارش میدان۷۲، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد که «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه (دیروز)، «جفری دلورنتیس» یکی از کارکنان بخش خدمات خارجی که از سال ۲۰۱۴ تاکنون بعنوان یکی از نمایندگان آمریکا در هاوانا فعالیت داشته است، را برای سمت سفیر آمریکا در کوبا نامزد کرد.

طبق این گزارش، این فرد باید به تأیید سنا درآید. اوباما در حالی اقدام به معرفی سفیر در کوبا کرده است که تلاش برای احیای روابط با کشور کوبا بعد از بیش از ۵۰ سال با مخالفت جمهور‌ی‌خواهان کنگره درآمده است.

«مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا که یکی از مخالفان از سرگیری روابط واشنگتن-هاوانا است، درست ساعاتی بعد از اعلام نامزدی دلورنتیس، در یک بیانیه شدیدالحن تصریح کرد که این نامزدی نباید پیش برود و تأیید شود.

وی در بیانیه خود گفت: «درست همانند آزاد کردن تمامی تروریست‌ها از زندان گوانتانامو و ارسال دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکا برای رژیم ایران، پاداش‌دهی به دولت کاسترو با تعیین یک سفیر آمریکایی، یک حفره دیگر در پروژه میراث رئیس‌جمهور است که باید متوقف شود».

روبیو تأکید کرد: «تا زمانیکه رژیم کاسترو پیشرفت‌های چشمگیر و برگشت ناپذیری در حوزه حقوق بشر و آزادی سیاسی مردم کوبا ایجاد نکند و تا زمانیکه نگرانی‌های طولانی مدت درباره سرقت اموال رژیم کوبا و جرایم این رژیم علیه شهروندان آمریکا مورد بررسی قرار نگیرد، این نامزدی باید متوقف شود».

آمریکا روابط دیپلماتیک با کوبا را بعد از ۵۵ سال مجدداً از سرگرفت و سفارت خود را در هاوانا بازگشایی کرد و این بهبود روابط بعد از آن صورت گرفت که اوباما و کاسترو در سال ۲۰۱۴، یک آشتی تاریخی را اعلام کردند. در ماههای بعد از این رخداد، در حالیکه مذاکرات بین کاخ سفید و مقامات کوبا وارد مراحل نهایی خود شده بود، اوباما دلورنتس را به کوبا اعزام کرد تا هدایت بخش منافع آمریکا را برعهده بگیرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: