تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۰ - ۱۴:۱۳ کد مطلب 120731

۲۶ سال طول کشید تاتوانستم با سید حسن نصر‌الله گفت‌وگو کنم!

هم‌قصه این هفته میزبان کوثر البشراوی؛مجری سابق شبکه‌های MBC، العربیه والجزیره بود. کوثر قصه پیوستن به گروهمؤسس MBC و اتفاقاتی که منجر بهاستعفایش شد را برای بینندگان هم‌قصه روایتکرد. او همچنین به بیان مختصری ازفعالیت‌های رسانه‌ای خود طی ۲۶ سال گذشتهپرداخت و ماجرای آخرین مصاحبه‌اش را که بارهبر حزب‌الله لبنان انجام‌شده بود با شور شوقزیادی تعریف کرد.

به گزارش میدان۷۲، هم‌قصه این هفته میزبان کوثر البشراوی؛مجری سابق شبکه‌های MBC، العربیه والجزیره بود. کوثر قصه پیوستن به گروه مؤسس MBC و اتفاقاتی که منجر به استعفایش شد را برای بینندگان هم‌قصه روایتکرد. او همچنین به بیان مختصری ازفعالیت‌های رسانه‌ای خود طی ۲۶ سال گذشته پرداخت و ماجرای آخرین مصاحبه‌اش را که بارهبر حزب‌الله لبنان انجام‌شده بود با شور شوق زیادی تعریف کرد.

کوثر البشراوی دختر پدری تونسی و مادری ایتالیایی است. وی فعالیت حرفه‌ای خود رابه‌عنوان مجری اخبار از تلویزیون دولتی تونس آغاز کرده و سپس به‌عنوان یکی از اعضای گروه مؤسس به کمپانی رسانه‌ای MBCپیوسته است. این شبکه در ابتدا با نگاه تقریب ملت‌های عرب به یکدیگر و از بین بردن سوظن‌های استعمار ساخته آغاز به فعالیت کرد.البشراوی در عین اعتقاد به چشم‌انداز MBCهمواره انتقاداتی را متوجه سیاست‌های مسئولین می‌دانست. انتقاداتی که موجب تحولی بزرگ در مسیر حرفه‌ای او شد.البشراوی در نهمین قسمت هم‌قصه به روایت ماجرا‌هایی که پس‌ازآن تا امروز، در زندگی حرفه‌ای خود تجربه کرده است پرداخت.

در ابتدای گفت‌وگو سید روح‌الله رضوی مجری هم‌قصه پس از خوش‌وبش مختصری که نشان‌دهنده آشنایی او با البشراوی پیش ازبرنامه داشت، از کوثر درباره چگونگی ورودشبه عرصه فعالیت رسانه‌ای پرسید که وی گفت: «اعتراف می‌کنم تصادفاً وارد این حرفه شدم،کاملاً خلاصه، هیچ‌وقت خواب رسانه را نمی‌دیدم، ابداً در ذهنم نبود که یک روز نزدیک یا دور وارد این حوزه بشم، من به همراه خواهرم وارد ساختمان رادیو و تلویزیون تونس شدیم، یعنی خواهرم برای تست یک برنامه تلویزیونی رفته بود و من فقط همراهیش می‌کردم، خواهرم امتحان داد ولی به‌جاش من وارد تلویزیون شدم.»

این مجری و برنامه‌ساز تونسی تبار پس از بیان نحوه ورودش به تلویزیون دولتی تونس باسؤال رضوی به سراغ چگونگی همراه شدن شبا گروه مؤسس MBC رفت و توضیح داد: «ازچهره‌های تلویزیون ملی تونس بودم، سال ٩٠میلادی پروژه اولین شبکه ماهواره‌ای چندملیتی مطرح شد که برای اولین بار درتاریخ کل رسانه‌های عرب‌زبان اتفاق می‌افتاد،از تلویزیون تونس سه نفر بودیم. سه چهرۀمعروف از تلویزیون تونس و در چارچوب قرض گرفتن نیروی کار مأمور به آنجا شدیم من جزو حلقه‌ای هستم که در تأسیس و قبل ازافتتاح به این پروژه ملحق شده و در واقع ازجمعی هستم که کل شبکه‌های ماهواره‌ای عربی را پایه‌گذاری کرده‌اند.»

پس‌ازاین البشروای به سراغ آغاز اختلافاتش بامدیران MBC رفت. او که به‌شدت احساساتی شده بود با چشمانی خیس گفت: «یه برنامه توی ام بی سی ساختن که یکی از خانم‌هابرنامه‌اش رو از تخت خواب پخش کرد،درحالی‌که لباس‌خواب تنش بود. من واقعاًدیوانه شدم. رفتم پیش مدیرکل و تنها هم نبودم. ما خواستیم با این سیستم مقابله کنیم و با این برنامه بجنگیم. من از کسانی بودم که علیه این مسئله جنگ به راه انداختم.یعنی‌چی؟ ما از کشور هامون میایم که بعد ازهشت سال یکی بیاد برنامه‌اش رو از تخت خواب اجرا کنه و پرت‌وپلا بگه؟ مگه تو از پول سعودی تأمین نمیشی؟ سعودی! تو راضی میشی که زنت چنین کاری انجام بده؟ آیاراضی میشی که دخترت چنین کاری بکنه؟ اگه راضی نمیشی که بچه‌هات چنین کاری انجام بدن حق نداری که برای بچه‌های تونس ومراکش و الجزایر رضایت به چنین کاری بدی.چنین حقی نداری. نه تو، نه مالت، نه رسانه‌ات،نه هیچ چیز دیگه‌ات همچین حقی به تونمی‌ده. چون ما خیابونی نیستیم. ما از خیابون نیومدیم. ما زن‌های رسانه‌ای جهان عرب هستیم، ما از کنار درد اومدیم. از خونه‌هایی اومدیم که معنی کرامت و شرف و مقاومتُ می‌دونن.» کوثر پس از این ماجرا اختلافتاش با شبکه جدی‌تر از گذشته ‌می‌شود تا جایی که مجبور به استعفا می‌شود. استعفایی که باموافقت سریع مسئولین شبکه مواجه می‌شود.این موافقت سریع به گفته وی نشان دهنده میزان شکاف عمیقی بود که میان آن‌ها شکلوگرفته بود.

در ادامه گفت‌وگو این مجری مشهور تونسی غمگینانه و در حالی که خیسی چشمانش به روی گونه‌هایش کشیده شده بود گفت: «ازم می‌پرسن چطور شد که تغییر کردی ام یوسف؟چه شد که ناگهان طرفدار مقاومت شدی؟ من بهشون نگاه می کنم و جا می خورم که یعنی چی؟ مگه طرفدار اسرائیل بودم که تبدیل به طرفدار مقاومت بشم؟ اگه یک مرد وجود داره که یک فیلم کوتاه داشته باشه که بگه من روزی ضد مقاومت یا ضد فلسطین بودم بیاره. اگه حتی یه فیلم کوتاه هست، خیلی کوتاه حتی ١٠ثانیه که یکی ببینه من دارم می‌رقصم یا مردم رو به رقص بر جنازه‌های این امت رنج کشیده دعوت می‌کنم اونو برام بیاره، اگه انسانی منودیده که اخلاق رو زیر پا می‌ذارم اونو برام بیاره و منو محاکمه کنه. هر کسی که من تأثیرمنفی روی اخلاق بچه‌هاش یا خانواده‌ش گذاشتم بیاد بگه.»

کلمات کوثر البشراوی هر لحظه سریع‌تر ادامی‌شدند تا در نقطه‌ای به اوج خود رسیدند.جایی که او صحبت از دیدار و مصاحبه با سیدحسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان به میان آورد. با ذکر نام سید، چهره او که با مرورخاطرات تلخ گذشته در هم رفته و کلافه به نظر می‌رسید، کمی خنده از خاطره‌ای خوش تحویل گرفت و دوباره با همان لحن قبلی ادامه داد: «ازم پرسیدی که راهی که تا ملاقات رفتی کوتاه بود؟ منظورت راهی بود که با ماشین میرن. بهت میگم که مسیر من به سمت سیدحسن ٢۶ سال طول کشید. توی تونس سوارهواپیما شدم رفتم به سمت لندن تا راهمو به ضاحیه پیدا کنم.راه من ٢۶ سال طول کشید تااین شانس رو پیدا کنم که با حضرت شرافت،چشم در چشم بشم و رو در روش بشینم. یکساعت و دو ساعت طول نکشیده. لازم بود ازسعودی و کویت و موریتانی و لیبی و الجزایربگذرم، لازم بود از لندن و آمریکا و پاکستان وایران بگذرم تا بفهمم چرا ضاحیه، محل تولدعقل و روحه. این سرنوشتی بود که خودم انتخاب کردم و هیچ کس مجبورم نکردانتخابش کنم.»

کوثر البشراوی درباره همکاری با العربیه و قطع همکاری آن‌ها نیز صحبت کرد. به گفته وی شبکه در خلال انتفاضه مردم فلسطین به حمایت از اسرائیل پرداخت و درباره ظلمی که به مردمی فلسطین می‌شد سکوت اختیار کرد.همین موضع خشم کوثر را برانگیخت و زمینۀجدایی او از این شبکه را فراهم کرد. جدایی که به معنای خداحافظی با حقوق چند ده هزاردلاری و زندگی در رفاه و آرامش بود.

پس از این صحبت‌ها گزارش‌ مردمی و سوالات مردم از مهمان برنامه پخش شد. خانمی ازکوثر پرسیده بود اگر یک‌بار دیگر به عقب بازگردد همین مسیر را انتخاب می‌کند؟ که اودر پاسخ گفت: «آدم وقتی تصمیم می‌گیره به فکر و اعتقادش و به پایبند باشه، عضوی از یک حزب یا مزدور نیست. یعنی این کار رو انجام نمیده چون پولشو بهش دادن. این آدم ازشکست نمی‌ترسه چون خودش خواسته.تصمیمش اینه و خودش قیمتشو پرداخت می‌کنه.»

در پایان برنامه نیز این خبرنگار برجسته جهان عرب گفت که پس از مصاحبه با سید حسن نصرالله دیگر آرزویی به جز مصاحبه با رهبرمعظم انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای ندارد .

  1. عباسmani :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    درود درود درود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: