تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۱۱:۲۳ کد مطلب 120742

احمدی‌نژاد، خارج از دایره اعتماد روحانیون اصیل!

به‌طور واضح باید اذعان داشت که احمدی‌نژاد دیگر موضوعی نیست که بخشی حتی اندک از جلسات جامعه روحانیت برای بررسی شرایط و تعامل با او صرف شود، بلکه آن اعتماد گذشته اکنون معنایی ندارد.

به گزارش میدان ۷۲  آرمان  امروز نوشت :«رهبر انقلاب راهی را طی کردند که نقطه پایانی بر این بحث‌ها (حضور احمدی‌نژاد در انتخابات) باشد. تصور می‌کنم مجموعه‌ای که به عنوان اصولگرا و افراد مومن شناخته می‌شوند، به این رهنمود پایبند خواهند بود. از این جهت بعید می‌دانم حرکتی خلاف جهت رهنمودهای رهبر انقلاب از سوی اصولگرایان صورت گیرد.» اینها بخشی از اظهارات حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز است که در پی «نهی رهبر انقلاب از حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۹۶» بیان شد؛ اظهاراتی که به «فصل‌الخطاب بودن» منویات رهبری و پیروی از آن اشاره می‌کند و در روزهای گذشته از سوی شخصیت‌های اصولگرا (خاستگاه سیاسی احمدی‌نژاد) مورد تاکید قرار گرفته است و از آنجایی که توصیه علنی رهبری درباره مصلحت نبودن حضور یک فرد برای کاندیداتوری مسبوق به سابقه نیست و«برای این موضوع مصداق قبلی نداشتیم»، درایت و هوشیاری رهبر انقلاب راه را بر بروز چالش‌ها و ایجاد فضای دوقطبی در جامعه بست و ازاین منظر تکریم و تسلیم در برابرش امری است واجب.
 بر این اساس«بعید است حرکتی خلاف جهت رهنمودهای رهبر انقلاب از سوی اصولگرایان صورت گیرد.» به‌طور واضح باید اذعان داشت که احمدی‌نژاد دیگر موضوعی نیست که بخشی حتی اندک از جلسات جامعه روحانیت برای بررسی شرایط و تعامل با او صرف شود، بلکه آن اعتماد گذشته اکنون معنایی ندارد.
 معرفی کاندیدا از سوی احمدی‌نژاد موضوعیت ندارد
مصباحی مقدم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا حامیان احمدی‌نژاد کاندیدای مستقل خود را معرفی می‌کنند یا به نظر اصولگرایان تمکین خواهند کرد، اظهار داشت: تصور نمی‌کنم با توجه به روندی که ما طی می‌کنیم یک فرد بتواند در این روند تاثیرگذاری بالایی داشته باشند اما باز هم نمی‌توانم در این مورد که آیا حامیان آقای احمدی‌نژاد کاندیدایی را معرفی می‌کنند یا خیر قضاوت کنم. سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که اگر احمدی‌نژاد فردی را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کند در جامعه روحانیت بررسی خواهد شد، عنوان کرد: برای ما احمدی‌نژاد موضوعیت ندارد. اگر شخصی از سوی هر کسی کاندیدا شود ما ارزیابی می‌کنیم ببینیم آیا شاخص‌هایی که ما داریم بر آن فرد تطبیق دارد یا خیر و طبق شاخص‌های ما امتیازهای لازم را کسب می‌کند یا خیر. وی با بیان اینکه این مساله موضوعیت ندارد که کسی از ناحیه آقای احمدی‌نژاد به ما معرفی شود، افزود: ما افراد را بررسی می‌کنیم. کاری نداریم چه کسی آنها را پیشنهاد می‌کند. احمدی‌نژاد حزبی ندارد که حزبش میان اصولگرایان کرسی داشته باشد.
 حمایت از روحانی نیازمند حرکت جمعی است
مصباحی‌مقدم درباره اختلاف در جامعه روحانیت بر سر حمایت از روحانی و مواضع آیت‌ا…‌ هاشمی گفت: واقعیت این است که این مساله در آخرین جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و گفته شد ما مجموعه‌ای هستیم که آنچه برای ما اهمیت دارد، خروجی تصمیم جمع است. وی با بیان اینکه هیچ اختلاف جدی در جامعه روحانیت بر سر مسائل سیاسی نداریم، گفت: بنای ما هم بر این است که در این مورد (حمایت از روحانی) در یک روند حرکت جمعی به نتیجه برسیم. سخنگوی جامعه روحانیت مبارز احتمال رسیدن به کاندیدای واحد در میان اصولگرایان را بسیار قوی دانست و در پاسخ به این سوال که تقریبا چه تعداد کاندیدا به صورت جدی در جامعه روحانیت مطرح هستند، یادآور شد: هنوز نمی‌توانم روی عدد صحبت کنم. چون مشخص نیست چه تعداد کاندیدا هستند و چه تعداد با شاخص‌های ما مطابقت دارند.
 احتمال حمایت از چهره‌های نا‌شناس ضعیف است
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد اصولگرایان مثل سال ۸۴ از چهره‌ای ناشناخته حمایت کنند، گفت: گمان می‌کنم حرکتی که شروع شده زمینه را برای اینکه تمام کسانی که مایل هستند وارد عرصه شوند و از این کانال وارد رقابت شوند به گونه‌ای فراهم می‌کند که خیلی بعید است کسی خارج از این حرکت بخواهد به میدان بیاید و حرکت را به
دست گیرد. پس احتمال حمایت از چهره‌های شناخته نشده مثل سال۸۴  بسیار ضعیف است.
 رهبری فرمودند دوقطبی ایجاد می‌شود
همچنین حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی قائم مقام جامعه روحانیت مبارز درباره منع احمدی‌نژاد از ورود به انتخابات و فرمایشات رهبر انقلاب درباره دوقطبی که ایجاد می‌شود گفت: رهبری فرمودند من مشورت کردم و خیرخواهانه مساله‌ای را مطرح کردند. به نظر من منظور ایشان از دوقطبی‌ای که ایجاد می‌شود این است که بین نیروهای وفادار به نظام و علاقه‌مند به خدمت به کشور ممکن است درگیری ایجاد شود. از این رو رهبری، احمدی‌نژاد را از ورود به انتخابات منع کردند. وی گفت: رهبری این را تشخیص دادند که جلو این موضوع باید گرفته شود و از باب نصیحت به برادران مومن این را تذکر دادند. قائم مقام جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه جامعه روحانیت هنوز به انتخاب کاندیدا نرسیده، گفت: کمیته انتخابات در جامعه روحانیت مشخص شده است و این کمیته باید ساز و کارها را مشخص کند. وی درباره اقدامات جامعه روحانیت برای انتخابات شورای شهر و ریاست‌جمهوری افزود: البته دیر شده است، اما جامعه روحانیت کارهایی انجام داده است.
 تلاش مان اجماع حول محور جامعه روحانیت است
تقوی درباره تغییرات احتمالی آرایش اصولگرایان با انتخاب بادامچیان به عنوان رئیس ستاد انتخابات جبهه پیروان نیز اظهارکرد: جبهه پیروان مجموعه‌ای از احزاب اصولگراست. جامعه روحانیت به هر حال سازوکار موضوع را مشخص می‌کند و تغییراتی نیز صورت خواهد گرفت. قائم مقام جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: با مشخص شدن سازوکار جامعه روحانیت، نحوه ورود به عرصه انتخابات کمی روشن‌تر خواهد شد. تقوی درباره اینکه آیا قرار است جامعه روحانیت به اجماعی نظیر آنچه در انتخابات مجلسین افتاد برسد یا خیر، گفت: قاعدتا تلاش می‌شود این اجماع با محوریت جامعه روحانیت مبارز مجددا شکل بگیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: