تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۲ - ۱۰:۵۵ کد مطلب 120830

والی نژاد: «ایستاده در غبار» مقابل تفکر غربی‎ها است

جایزه مقاومت و فیلم «ایستاده در غبار» متعلق به حاج احمد متوسلیان است و همه هدف گروه سازنده برای ایشان بوده است و از این نظر خوشحالیم که داوران جشنواره گرانقدر مقاومت فیلم ما را انتخاب کردند.

به گزارش میدان۷۲، حبیب الله والی نژاد سال ها در «روایت فتح» همراه با هم نسلان خود و بعدها با نسل های جوان، آثار مهم مستند دفاع مقدس را تولید کرد و این روزها در سازمان فرهنگی «اوج» مسئولیت تهیه و تولید آثار مهمی از تاریخ شکوهمند این سرزمین را به عهده دارد؛ «ایستاده در غبار» از جمله این آثار تولیدی در یک سال اخیر بوده است و بهترین فیلم سی و چهارهمین جشنواره فیلم فجر و چهاردهمین جشنواره فیلم مقاومت و فیلم برگزیده انجمن منتقدان و خانه سینما به تهیه کنندگی حاج حبیب الله ساخته شد.
همان «ایستاده در غبار»ی که فرمی نوین به سینمای گرانقدر دفاع مقدس و حتی سینمای ایران بخشید و تحسین همگان را در این چند ماهه به دنبال داشت. از این رو فرصت را غنیمت شمرده و به بهانه تعلق تندیس بهترین فیلم جشنواره چهاردهم فیلم مقاومت به حبیب والی نژاد برای فیلم «ایستاده در غبار» با این تهیه کننده به گفت و گو پرداختیم.
حبیب الله والی نژاد معمولا علاقه ای به گفت و گو ندارد و در این مدت کمتر گفت و گو کرده و تریبون ها را در اختیار محمدحسین مهدویان، کارگردان «ایستاده در غبار» سپرده است، اما وی زمانی را برای بیان گفته‌هایش در اختیار «سراج۲۴» قرار داده و درباره کسب عنوان بهترین فیلم جشنواره مقاومت گفت: «هنگامی که جایزه جشنواره فیلم مقاومت را دریافت کردم چون دیگر انتهای مراسم بود فرصت نشد تا حرف اصلی فیلم و خودمان را روی صحنه عنوان کنم و اینجا می گویم که این جایزه و اصلا این فیلم متعلق به حاج احمد متوسلیان است و همه هدف گروه سازنده برای ایشان بوده است و از این نظر خوشحالیم که داوران جشنواره گرانقدر مقاومت فیلم ما را انتخاب کردند. امیدوارم که حاج احمد و خانواده گرانقدرش از ما رضایت داشته باشند، چرا که هدف ما در ساخت فیلم «ایستاده در غبار» رضایت حاج احمد آقای عزیز بوده است.»
تهیه کننده مهم ترین اثر ساخته شده یک سال اخیر سینمای ایران درباره چگونگی ساخت فیلم «ایستاده در غبار» و روندی که موجب بروز این اثر برجسته شد، گفت: «حقیقتا همه بچه های این فیلم و محمد حسین مهدویان از دل و جان و با تمام وجود این فیلم را ساختند و تهیه این فیلم خیلی دلی بود. چون همه ما فکر می کردیم که به سردارانی مانند احمد متوسلیان مدیون هستیم و باید دِین خود را ادا می کردیم. شرایط سختی در تولید بود اما همه با علاقه و پشتکار و تلاش می خواستیم فیلمی در خور منزلت حاج احمد بسازیم و امیدوارم که موفق بوده باشیم.»

فیلم «ایستاده در غبار» پس از کسب عنوان بهترین فیلم جشنواره فجر سال گذشته تاکنون همه جوایز ممکن را به دست آورده و با وجود فرم مستندگونه اش در اکران هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است؛ اکرانی که چنان باشکوه بوده که هنوز هم ادامه دارد. حبیب الله والی نژاد درباره مواجهه مردم با این اثر برجسته دفاع مقدسی گفت: «جدا از جوایزی که این فیلم گرفته است، در اکران های خصوصی و سراسری و برخی اکران های دانشگاهی و در مساجد که همچنان ادامه دارد، شاهد عکس العمل های خیلی خوبی از سوی مردم و ایثارگران بوده ایم. البته اگر تلاش خانواده احمد متوسلیان نبود این فیلم ساخته نمی شد و من از آن ها تشکر می کنم. فیلم «ایستاده در غبار» نشان داد که اگر فیلم خوب دفاع مقدسی ساخته شود مردم حتما استقبال خواهند کرد.»

والی نژاد در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به فضای رسانه ای چند روز پیش که در خصوص انتخاب مناسب نماینده سینمای ایران به اسکار پیش آمد، به عنوان تهیه کننده یکی از نامزدهای معرفی به این جایزه، چه دیدگاهی دارد و به نظرش به جای فیلم «فروشنده» بهتر نبود که «ایستاده در غبار» انتخاب می شد؟ گفت: «این را باید در نظر داشته باشیم که ما فیلمی ساختیم که مقابل تفکر غربی ها است و آن ها با سردارانی مانند حاج احمد مشکل دارند. با این وجود اگر جایی برای انتقال دیدگاه های ما باشد، استقبال می کنیم و معرفی این فیلم می توانست منعکس کننده فضای مقاومت مردمان و قهرمانان ما به جهانیان باشد. البته ما برای جشنواره ها فیلم نساختیم و کار خودمان را انجام دادیم و راه خودمان را خواهیم رفت و کاری به این جریانات نداریم.»

تهیه کننده فیلم «ایستاده در غبار» در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان توزیع فیلم «ایستاده در غبار» در شبکه نمایش خانگی، عنوان کرد: «اکران فیلم ایستاده در غبار هنوز در سینماها ادامه دارد و ما در برخی مناطق و در مساجد اکران های مردمی داریم و باید این اکران ها تمام شود تا فیلم به شبکه نمایش خانگی بیاید. انشاء الله فیلم را در شبکه نمایش خانگی در چند ماه دیگر توزیع خواهیم کرد و امیدوارم عده دیگری از مردم هم فیلم را ببینند.»

منبع: سراج۲۴

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: