تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۲ - ۱۶:۱۴ کد مطلب 120872

ترغیب کارگران به مصرف موادمخدر توسط کارفرمایان

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: برخی کارفرمایان و پیمانکاران پروژه‌ای معتقدند مصرف مواد در کوتاه‌مدت باعث افزایش کارایی کارگرانشان می‌شود و ممکن است آنها را به مصرف مواد ترغیب کنند.

به گزارش میدان۷۲، پرویز افشار در نشست کشوری برنامه ملی استقرار مداخلات پیشگیری از اعتیاد در جامعه کار و تولید گفت: از مجموع کشورهای دنیا ۱۷۰ کشور اعلام کردند که مشکل جدی با مواد مخدر دارند و در حال حاضر ۲۵۰ میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر در دنیا وجود دارد.

وی افزود: امروزه بخش قابل توجهی از معتادان شاغل هستند و در جامعه ما افراد متاهل نیز گرفتار اعتیاد می‌شوند و بر اساس آمارها بیش از ۵۰ درصد معتادان کشور متاهل هستند.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به وضعیت موجود ابراز نگرانی کرد و گفت: به گفته رهبری نیز ۲۰ سال عقب ماندگی در این حوزه داریم و باید برای جبران آن کار کنیم.

وی با بیان اینکه ۱۶ تا ۲۰ درصد از جامعه کار و تولید معتادند گفت: طرح پیشنهادی استقرار مداخلات پیشگیری از اعتیاد در جامعه کار و تولید در شورای تحقیقاتی ستاد به تصویب رسیده است.

افشار افزود: فرصت زیادی نداریم و باید گذشته را جبران کنیم چراکه برنامه‌های احساسی جواب نمی‌دهد و باید طبق برنامه‌های مبتنی بر شواهد علمی پیش برویم.

وی تاکید کرد: باید توجه ویژه‌ای به کارفرمایان داشته باشیم. باورهای غلطی در میان برخی کارفرمایان وجود دارد که معتقد هستند مواد مخدر می‌تواند در کوتاه مدت باعث افزایش کارایی کارگران آنها شود.

وی افزود: این نگاه اغلب در پیمانکاران پروژه‌ای وجود دارد و ممکن است خودشان ترغیب کننده کارگران به مصرف مواد باشند و مشکلاتی را رقم بزنند که لازم است در این برنامه‌ها به این موضوع نیز توجه داشته باشیم.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: باید اعتیاد را طی برنامه ششم ۲۵ درصد کاهش دهیم و از بسیاری از هزینه‌هایی که در آینده باید خرج شود

افشار ادامه داد: اعتیاد کارگران هزینه‌های سرباری بالایی برای تامین اجتماعی در محیط‌های کارگری دارد این درحالی است که مکانیزم پوشش بیمه‌ای اعتیاد نیز فراهم شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: