تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ - ۱۵:۴۶ کد مطلب 120945

افزایش ۱۰برابری مصرف دخانیات زنان در فیلم‌های برتر

معاون اجتماعی وزارت بهداشت،گفت: مصرف دخانیات در فیلم‌‌های برتر دهه سوم پیروزی انقلاب اسلامی در بین آقایان ۴ برابر و در بین خانم‌ها ۱۰ برابر فیلم‌های تولید شده در دهه اول انقلاب است.

به گزارش میدان۷۲، محمدعلی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت امروز در آیین افتتاحیه طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان(نماد) که در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: وزارت بهداشت در گذشته در چارچوب مشارکت‌های بین‌بخشی اقدام خوبی را با آموزش و پرورش انجام داده است.

وی ادامه داد: در حوزه سلامت جسمانی، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش داشتیم که اقدامات خوبی در این خصوص انجام شد و از ۱۲۰ هزار مدرسه کشور، در یک مرحله بالغ بر ۸۵ هزار مدرسه در حوزه سلامت جسمانی و بازرسی از بوفه مدارس، اقدامات لازم انجام شد. ضمن اینکه در این حوزه در خصوص توزیع سوسیس، کالباس، نوشابه اقدامات لازم صورت گرفت و بالغ بر ۹۵ درصد ابلاغیه‌های این وزارتخانه اجرا شد.

ایازی با اشاره به بحث سلامت روان دانش‌آموزان، یادآور شد: در این خصوص دغدغه‌های جدی داریم که به خصوص در نوجوانان و جوانان که بیشتر توجه شود ضمن اینکه شبکه بهداشت در چارچوب تفاهم‌نامه ظرفیت‌های لازم را دارد و در این خصوص آمادگی داریم تا در سطح مدارس ورود جدی‌تری داشته باشیم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های جدی سلامت روان است، متذکر شد: باید بدانیم وقتی که اعلام می‌شود در شهری دو نوجوان خود را از بالای پلی پرتاب کرده و فوت می‌کند مسائل مهمی در پشت این قضیه وجود دارد.

وی با بیان اینکه سومین موضوع بحث سلامت اجتماعی است، اضافه کرد: در این خصوص با پدیده‌های جدی در حوزه نوجوانان و جوانان مواجه هستیم و وقتی امروز مادر و نوزاد معتاد داریم در بدو تولد این نوزاد نیاز به درمان دارد که وقتی به داخل مدرسه می‌رویم شاید مشکلات بیشتری در این خصوص وجود داشته باشد.

ایازی افزود: مسأله دخانیات قابل توجه است و استفاده از قلیان رو به افزایش است که خود بسترساز آسیب‌های اجتماعی است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه مسأله فهم، مسأله بعدی سلامت اجتماعی است، خاطرنشان کرد: باید ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کمیته امداد و دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها کمک کنند تا دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده را به مدارس بازگردانند.

وی با بیان اینکه سلامت معنوی نکته کلیدی و اساسی است، تصریح کرد: اعتقاد داریم تمام دستگاه‌ها در حوزه معنوی که همان فرهنگسازی است باید ایفای نقش کنند و باید به وزارت آموزش و پرورش در این خصوص کمک کنیم.

ایازی بیان داشت: دستگاه‌های دیگر نیز در حوزه فرهنگ باید نقش خود را ایفا کنند که این دستگاه‌ها مانند صدا و سیما و سازمان تبلیغات هستند که باید به طور جدی به این مسأله بپردازند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت عنوان کرد: بر اساس بررسی که توسط مرکز تحقیقات دخانیات صورت گرفته است در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی هر سال ۱۰ فیلم برتر را انتخاب کرده‌ایم که در طول ۱۰ دوره تبدیل به صد فیلم شده است که پس از بررسی استفاده از مصرف دخانیات در این فیلم‌ها با هر دوره به نتایجی رسیده‌ایم.

وی در تشریح این بررسی اظهار داشت: هر چقدر آقایان از دخانیات استفاده می‌کردند در دهه دوم این میزان استفاده در فیلم‌ها ۲ برابر و مصرف آن در خانم‌ها ۴ برابر شده است ضمن اینکه در دهه سوم نیز میزان استفاده از دخانیات در دهه اول نسبت به دهه سوم در آقایان ۴ برابر و مصرف دخانیات در خانم‌ها ۱۰ برابر شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: