تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ - ۱۱:۰۱ کد مطلب 121130

محتشم :احمدی نژاد هم شق القمر نمی کرد

در دو سال آخر دولت دوم احمدی‌نژاد به خوبی مشخص شده بود که جریان او در میان اصولگرایان تنها شده است و این موضوع در چند ماه گذشته بسیار پررنگ شد و خود را نمودار کرد. اکنون اما به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد حتی در میان سرسخت‌ترین حامیانش و در میان گروه‌هایی همچون انصار حزب‌الله هم محبوبیت خود را از دست داده است

اوایل دهه ۷۰ بود، جنگ تمام شده بود و کشور روزهای سازندگی را می‌گذراند، سینماها جان گرفته بودند و زندگی عادی به کشور بازگشته بود، در همان آغازین روزهای دهه ۷۰ بود که حضور خیابانی خود را به نمایش گذاشتند و در نخستین قدم‌های‌شان سینما را نشانه گرفتند. اکنون بیش از دو دهه گذشته و با وجود اینکه در عرصه‌های سیاسی نقش ویژه خود را به دست گرفتند اما همچنان سینما مهم‌ترین هدف‌شان شمرده می‌شود. با آغاز دوره اصلاحات اما موضوعات سیاسی نیز در دستور کارشان قرار گرفت. هرجا که چهره اصلاح‌طلبی سخنرانی داشت احتمال حضورشان بود و از هیچ تلاشی برای بر هم زدن سخنرانی‌ها فروگذار نمی‌کردند، این‌گونه بود که پدیده‌ای به نام حمله به سخنرانی‌ها وارد ادبیات سیاسی ایران و تبدیل به میراثی شد که حتی در روزهای پیش از انتخابات سال گذشته نیز در برخی شهرها شاهد آن بودیم. در این میان اما نمی‌توان چشم بر این موضوع بست که اصلاحات حتی روی این گروه هم تاثیرگذار بود. در بهار مطبوعات، اگرچه شکوفه‌هایش برای آنها و به کام‌شان شیرین نبود اما دست کم تلاش کردند در بخش‌هایی رویه‌های‌شان را تغییر دهند و این‌گونه شد که هفته‌نامه‌ای تاسیس کردند و قلم را نیز به دیگر اختیارات‌شان اضافه کردند. این روزها نوشته‌های‌شان سوژه شبکه‌های اجتماعی شده، نوشته‌هایی زننده و توهین‌آمیز که سبب شکایت‌های قضایی از آنها را فراهم کرده است. با آغاز دولت اصولگرای احمدی‌نژاد اما به حاشیه رفتند. خودشان می‌گویند دلیلی برای حضور خیابانی نداشتند اما بسیاری معتقدند نبودشان از بی‌بهانگی نبوده بلکه به خاطر همسویی با دولت چشم بر مسائلی که پیش از این دغدغه شان بود بستند. اکنون اما در دوره اعتدال جانی دوباره گرفتند و بار دیگر به صحنه بازگشتند و حتی حضور خیابانی هم داشتند. گروهی که روزگاری کفن پوش خوانده شدند و در روزهای پر التهاب تیر ۷۸ نام گروه فشار را بر آنها نهادند، در روزهای دولت احمدی‌نژاد به حاشیه رفتند تنها با یک نام از آنها یاد شد، نامی که تا امروز با آنها مانده است؛ «انصار حزب‌الله». خبرگزاری ایسنا گفت‌وگویی تفصیلی با دبیرکل انصار حزب‌الله به دلایل اقدامات این گروه پرداخته و از دغدغه‌های‌شان سوال کرده است. می‌توان این گفت‌وگو را به دو بخش تقسیم کرد؛ فرهنگی و سیاسی. اگرچه عبدالحسین محتشم بر این باور است که زمینه فعالیت‌شان تنها فرهنگی است چرا که سیاست هم بخشی از فرهنگ محسوب می‌شود.
کنسرت در شرایط فعلی اهانت به مردم است
بخش‌های زیادی از این گفت‌وگو در مورد کنسرت و سینما بود. دو مقوله‌ای که همیشه مورد توجه انصار حزب‌الله بوده است. در ماه‌های اخیر موضوع کنسرت تبدیل به یکی از داغ‌ترین بحث‌های ایران شده است. دبیرکل انصار حزب‌الله کنسرت در شرایط فعلی کشور را نوعی اهانت به مردم می‌داند و معتقد است در میان این همه مشکلات کشور چرا دولت باید دغدغه کنسرت داشته باشد؟ او می‌گوید: کنسرت در شرایط فعلی یک نوع اهانت به مردم است. اینکه ما در شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی هستیم و برخی دولتمردان بیایند و فقط به کنسرت بچسبند، این خود یک‌باب انحرافی برای دور کردن اذهان از نابسامانی‌های اقتصادی است که آقایان قول اصلاحش را داده بودند و این برای ما حساسیت برانگیز است. او در ادامه دولت را مورد انتقاد قرار می‌دهد و می‌گوید: سوال ما این است که این همه تاکید روی مساله کنسرت برای چیست؟ این کنسرت چه دردی را از مردم دوا می‌کند و چند درصد مردم مشکل‌شان بودن یا نبودن کنسرت است؟ حتی برخی وقت‌ها از سوی مسوولان در برگزاری کنسرت‌ها تاکید و تبلیغات و هیاهو می‌شود و می‌گویند ما به فلانی مجوز داده‌ایم؛ در حالی که نکته دیگر این است که چند درصد از کنسرت‌ها تا به حال لغو شده است که حالا رییس‌جمهور بیاید و دستور خاص بدهد و علنا وزیرش را توبیخ کند که تو چرا در برابر انتقادات دیگران کوتاه آمده‌ای؟ محتشم در برابر برخی سوالات پاسخ‌هایی را می‌دهد که در نوع خود جالب است. وقتی از او می‌پرسند با توجه به انتقاداتی که به برخی فیلم‌ها وارد می‌کنید، آیا به سینما هم رفته‌اید و این فیلم‌ها را دیده‌اید، می‌گوید: خیلی معدود، چون مجالی پیش نمی‌آید اما فیلم‌هایی که قابل نمایش باشد را تلویزیون پس از مدتی پخش می‌کند و ما هم به آن بی‌توجه نیستیم. زمانی که از او می‌خواهند آخرین فیلمی را که در سینما دیده نام ببرد هم می‌گوید: حضورذهن ندارم. به نظر می‌رسد این گروه برای انتقاد از یک مساله این نیاز را در خود نمی‌بینند که ابتدا آن موضوع را به طور کامل بررسی کنند؛ اما این موضوع تنها به موضوعات انتقادی آنها خلاصه نمی‌شود. دبیرکل انصار حزب‌الله فیلم ایستاده در غبار را مصداق فیلمی ارزشی، خوب و قابل تقدیر می‌داند اما وقتی از او سوال می‌شود این فیلم را تماشا کرده باز هم پاسخش منفی است. او می‌گوید: برخی‌ها مخصوصا وقتی فیلم‌های‌شان را به جشنواره‌های خارجی می‌فرستند، بیگانگان می‌گویند ایران که از طرفی داعیه انقلاب را دارد و به دنبال تحول در جهان است، متن جامعه‌اش دچار چنین مسائلی است، در حالی که این بزرگ‌ترین خیانت و دروغ علیه کشور است و وقتی این دروغ در فیلم‌ها مطرح می‌شود، مقداری چالش برانگیز می‌شود و طبعا برخی کسانی که وارد این چالش می‌شوند، مجموعه‌هایی شبیه ما هستند.
یالثارات به اشتباه در این مهلکه لغزید
چندی پیش بود که انتشار مقاله سونامی آلبالوهای جنسی در نشریه یالثارات که ارگان رسمی انصار حزب‌الله شمرده می‌شود سر و صدای زیادی به پا کرد، تا جایی که مانی حقیقی اعلام کرد به دلیل توهینات این نشریه از آن به طور رسمی شکایت کرده است. چند روز پیش بود که عبدالحسین محتشم بابت انتشار این مقاله عذرخواهی کرد. اکنون در این گفت‌وگو در مورد دلایل انتشار آن مقاله و عذرخواهی‌اش می‌گوید. به اعتقاد او یالثارات در این مهلکه لغزید. وی در پاسخ به این سوال که ماجرای انتشار مقاله «سونامی آلبالوهای جنسی» که اخیرا هم در یادداشتی از انتشار آن در هفته‌نامه‌تان عذرخواهی کردید، چه بود؟ اصلا چرا مقاله به چاپ رسید که حالا از انتشار آن عذرخواهی شود، گفت: آن یادداشت یک عذرخواهی کلی بود درباره اینکه ما نباید به صورت جزیی وارد برخی مسائل می‌شدیم و می‌گفتیم که فلان کار انجام شده است، چرا که چنین نوشتاری برای فضای نشریه‌ای که در جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند، هیچ ضرورتی نداشته است. او در ادامه افزود: به هرحال ممکن است که نشریات زرد از این کارها بکنند و اتفاقا آن کسانی که خودشان مرض فساد دارند، از این قضیه خوشحال می‌شوند، ولی چون یالثارات به اشتباه در این مهلکه لغزید، حالا آنها به ما معترض شده‌اند که البته این اعتراض‌شان برای خودشان بوده است، ولی ما آنچه حق مطلب بود در یادداشت عذرخواهی نوشتیم و گفتیم که لازم نبود وارد ریز مسائل شویم.
دغدغه‌های‌مان در دوره اصلاحات بیشتر بود
دبیرکل انصار حزب‌الله هیچ ابایی ندارد که بگوید با موضوعی به نام «جامعه مدنی» مشکل دارد. او با صراحت می‌گوید: دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند، نباید بگویند که دنبال جامعه مدنی هستیم. محتشم قبول دارد که دغدغه‌های‌شان در دوره اصلاحات بیشتر بوده است و می‌گوید: اگر گفته شود که در دوره اصلاحات دغدغه‌های ما بیشتر بود، درست است. چرا که در زمان خاتمی ما دغدغه‌های بیشتری نسبت به فعالیت‌های دولت داشتیم و در نتیجه جدو جهد بیشتری را هم در هفته‌نامه و هم در سایر فعالیت‌های‌مان نشان می‌دادیم.
او در پاسخ به این انتقاد که چرا در دوره احمدی‌نژاد دغدغه نداشتند می‌گوید: در دوره احمدی‌نژاد انصافا فضا در آن حد نبود و البته ما هم اگر مطالبه‌ای داشتیم و قرار بود روشنگری انجام دهیم این کار را انجام می‌دادیم چرا که به هر حال در دل همان دولت احمدی‌نژاد نیز یک جریان غلط رشد کرد و همان جریان هم باعث زمین خوردن احمدی‌نژاد شد که ما هم نسبت به آن دغدغه داشتیم. اما شخص احمدی‌نژاد فرد سلامتی بود و مخصوصا دولت اولش اصلا قابل مقایسه با دولت‌های اصلاحات و کارگزاران نبود چرا که یک رویکرد اصولی نسبت به انقلاب داشت. او در توضیح رویکرد اصولی یک دولت می‌گوید: دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند، نباید بگویند که دنبال جامعه مدنی هستیم یا با تز تجمل‌گرایی بیایند و اختلافات طبقاتی را دامن بزنند. احمدی‌نژاد از همان ابتدا گفت که این کشور و انقلاب یک رهبر دارد و من نیز مجری سیاست‌ها هستم. او نیامد مانند خاتمی برای خودش دم از جامعه مدنی بزند که هیچگاه نیز در زمان دولت اصلاحات تعریف نشد و بعدا هم برای همه مشخص شد که سرنخ‌های این ماجرا از کجا می‌آید و در واقع جامعه مدنی، چیزی جز آنچه بعدها به شکل براندازی در فتنه ۸۸ بروز کرد، نبود.
دولت روحانی واقعا به آخر خط رسیده است
مشکلات کشور را حاصل تفکرات روحانی و دستیارانش می‌داند و معتقد است برجام مفتضح شده است. محتشم می‌گوید: خوشبختانه یا بدبختانه، کشور این روزها با نابسامانی‌هایی که حاصل تفکرات کارگزارانی آقای روحانی و دستیارانش بوده است، مواجه شده و مشکلات به اندازه‌ای افزایش یافته که تنها عده‌ای به دلایل خاص به ایشان چسبیده‌اند و می‌خواهند طوری وانمود کنند که مشکلی در کشور وجود ندارد، اما دولت روحانی واقعا به آخر خط رسیده است و این چیزی نیست که من بگویم چرا که وقتی یک قولی از سوی رییس‌جمهور مطرح می‌شود باید عملی شود نه اینکه ابتدا بگویند ۱۰۰روزه اجرایی می‌شود اما حالا بیش از ۳ سال گذشته است و چند ماه دیگر هم این دولت مرخص می‌شود و پی کارش می‌رود اما هنوز آن قول‌ها عملی نشده و مردم از خود می‌پرسند پس قول‌هایی که به ما دادند، چه شد؟ او در پاسخ به این سوال که به نظر شما در طول بیش از سه ‌سال گذشته، هیچ تغییر مثبتی در زندگی مردم ایجاد نشده است، می‌گوید: اگر مردم تاثیری در زندگی‌شان وجود داشته باشد، عملا می‌بینند و ما و شما هم این تاثیر را می‌بینیم. اما همه شاهدیم که خبری نیست ولی هنوز آقای روحانی حاضر نمی‌شود بعضی از اشتباهات فاحشش را که به دلیل نگاه به بیرون از کشور و غفلت عمدی از توانمندی‌های داخلی ایجاد شد، بپذیرد و به جای آن هنوز هم در شهرستان‌ها صحبت می‌کند و برجامی را که این‌چنین مفتضح شده، همچنان مطرح می‌کند، در حالی که برجام دیگر به هیچ‌وجه آبرویی ندارد و کسانی که روزی از برجام حمایت می‌کردند، امروز کم‌کم می‌گویند که برجام از چشم ما افتاده است.
احمدی‌نژاد هم می‌آمد، شق‌القمر نمی‌کرد
در دو سال آخر دولت دوم احمدی‌نژاد به خوبی مشخص شده بود که جریان او در میان اصولگرایان تنها شده است و این موضوع در چند ماه گذشته بسیار پررنگ شد و خود را نمودار کرد. اکنون اما به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد حتی در میان سرسخت‌ترین حامیانش و در میان گروه‌هایی همچون انصار حزب‌الله هم محبوبیت خود را از دست داده است. محتشم درباره عدم حضور احمدی‌نژاد در انتخابات سال آینده می‌گوید: شاید عده‌ای می‌خواستند به دنبال احمدی‌نژاد بروند اما باید گفت که آقای احمدی‌نژاد هم بازی را در سال ۹۲ واگذار کرد و در حال حاضر هم معلوم نبود اگر به صحنه می‌آمد واقعا چه شق‌القمری می‌کرد که مشکلات کشور حل شود. خوشبختانه کسانی هستند که در سال‌های اخیر رشد بالنده‌ای کرده‌اند در حالی که قبلا مطرح نبوده‌اند. این اشخاص می‌خواهند به عرصه خدمتگزاری به مردم وارد شوند و کارها را پیش ببرند، پس در نتیجه ما در زمینه کاندیداهای ریاست‌جمهوری، دچار کاستی نیستیم و با نیامدن احمدی‌نژاد مشکلی پدید نمی‌آید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: